Europe VS America

america λογω metallica,motorhead και καποιων αλλων που μπορει να ξεχναω τωρα.παντως ηταν δυσκολη η επιλογη γιατι απο ευρωπη εχουμε maiden,priest και αλλα.

Black Sabbath are an English heavy metal band from Birmingham, England.

Τι γκόσπελ και ροκ εν ρολ? Αν μιλάμε για μέταλ… Ευρώπη

Τσούκου. Οι Motorhead είναι Βρετανοί.

america με βαριά καρδιά.η επιλογή δύσκολη,τα καλά συγκροτήματα πολλά και στις 2 ηπείρους.αμερική απλά λόγω κάποιον περισσότερο αγαπημένων συγκροτημάτων.

Αμερική λόγω Nirvana, Catharsis, Metallica και του Florida death metal. Βέβαια και από Ευρώπη μεριά έχουμε Carcass, Paradise Lost, Pink Floyd και νορβηγικό black, αλλά μάλλον προτιμώ Αμερική.

:stuck_out_tongue: μια μαλακιουλα ειπαμε μην το κανεις θεμα και εσυ…!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ε κάτσε ρε συ, ουσιαστικά ψηφίζεις Αμέρικα μόνο για τους Μετάλλικα :stuck_out_tongue:

Europe άνετα σαν σύνολο.

και που ειναι το περιεργο!!!:smiley: αφου ειμαι φανμποις τι να κανουμε!!:smiley:

Μόνο και μόνο η Σουηδική σκηνή είναι ένας λόγος για να ψηφίσω europe

Ευρώπη χαλαρότα, αν και έχει και απο κει κατι καλά…

Δε νομιζω οτι μπορει να απαντηθει με βεβαιοτητα το αν η Αμερικη ειναι καλυτερη ή χειροτερη της αγγλιας.
Το μονο που μπορει να γινει κατα τη γνωμη μου ειναι να βγει ενα συμπερασμα για το γουστο των μελων του φορουμ ,καθως και για την ικανοτητα τους να επηρεαζουν τους αναποφασιστους ή “τα προβατα” να τους ακολουθησουν στο προσωπικο τους γουστο.
Ενας παραγοντας που νομιζω οτι συντελλει στην δυσκολια διεξαγωγης συμπερασματος ειναι η απεραντοσυνη πλεον του ροκ.Το ειδος που ξεκινησε ουσιαστικα με ενα στυλ στα μεσα του50 εχει φτασει να χει παρακλαδια και προσμειξεις τετοιες που το να πει καποιος οτι η αγγλια εχει ποιοτητα και η γερμανια πειραμα και η τουρκια δεν ξερω και γω τι εχει ειναι καθαρα προβολη των δικων του προσωπικων ακουσματων και οχι η αντικειμενικη αληθεια.
Καλη ροκ μουσικη εχει και η Αγγλια και η Γερμανια και η Ιταλια ,η Γαλλια,η Σουηδια… και η Αμερικη.Απλα η καθε χωρα εχει τα δυνατα της σημεια σε καποια παρακλαδια του ροκ και καποια αλλη χωρα σε διαφορετικα.
Το δικο μου γουστο ειναι υπερ της Αμερικης κυριως λογω της αγαπης μου στο ψυχεδελικο ροκ των60’ς καθως και στο garage rock/punk της ιδιας περιοδου.Στα δυο αυτα ειδη η Αμερικη δεν εχει αντιπαλο παγκοσμιως, παροτι πολλες χωρες εχουν πολυ αξιολογες σκηνες στο ειδος και η Αγγλια ισως τη δευτερη καλυτερη σκηνη κατα τη γνωμη μου.
Σε αλλα ειδη της ροκ οπως το Hard Rock ή το heavy Metal ή το Progressive Rock η Αγγλια δειχνει πολυ δυνατη και αμφιβαλλω αν υπαρχει χωρα που μπορει να την κοντραρει.
Οσον αφορα τωρα την Αμερικη θα αναφερω ενδεικτικα καποια ονοματα της ροκ μουσικης για να κατανοησουν κι οσοι ειναι νεοι την σημασια των μουσικων της στη νεα πραγματικοτητα που λεγεται “ροκ κουλτουρα”
ξεκιναμε με τον Elvis Presley(o 1ος ροκερ του πλανητη το 1955)
Bo Diddley
Link Wray
Bob Dylan
The Sonics
Velvet Underground
The Doors
Jimi Hendrix
The Stooges
Love
MC5
Frank Zappa
Grateful Dead
Jefferson Airplane
Alice Cooper
Granf Funk Railroad
Blue Oyster Cult
Allman Brothers
Creedence Clearwater Revival
Lynyrd Skynyrd
Funkadelic
Mahavishnu Orchestra
Herbie Hancock
Miles Davis
Ramones
Dead Kennedys
Patti Smith
Wipers
Fuzztones
Metallica
Megadeth
Slayer
Anthrax
Pixies
Sonic Youth
Nirvana
Pavement…
(ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΑΡΕΛΕΙΨΑ)
( ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟΥΣ ΚΟΥΡΑΣΑ Η ΕΞΟΡΓΙΣΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ)

Αν έβαζες και τους KISS, το post σου θα ήταν τέλειο…σε συγχωρώ, μπορείς να το διορθώσεις! :slight_smile:
Προσθέτω ένα ακόμα όνομα που μου ήρθε…
Neville Brothers και Aaron Neville…

Πολύ καλό ποστ, καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Η Αμερική είναι η πατρίδα του ροκ (και των blues και της jazz) και όσο μεγάλες μπάντες και να έβγαλε η Αγγλία, οι ίδιοι οι Άγγλοι καλλιτέχνες πάντα πήγαιναν στην Αμερική με τον δέοντα σεβασμό: Oi Stones για να συναντήσουν τον Muddy Waters στο Σικάγο, οι Zeppelin τον Elvis (έστω και στα κάτω του) στο Vegas και ο Clapton τον BB King.
Σχετικά με το κατεβατό που έγραψες θέλω να προσθέσω δύο τεράστιες κατ’ εμένα Αμερικάνικες μπάντες που δεν βλέπω να αναφέρονται τους ZZ Top και τους Van Halen. Δεν μπαίνω καν στον κόπο να γράψω ένα ατέλειωτο κατεβατό με bluesmen, προφανώς η λίστα εστιάζει στο ροκ, αλλά αφού αναφέρεις τον Bo Diddley και τον Hendrix, πρέπει να αναφερθούν και οι Stevie Ray Vaughan-Johnny Winter. Eπίσης θέλω να προσθέσω τιους Steely Dan και τους επιγόνους τους Toto που ειναι όλοι παιχταράδες. Τους Journey που την επιδραστικότητα τους δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς. Ένα σωρό αξιόλογες νότιες μπάντες πέρα από τους Allmans και τους Skynyrd που αναφέρθηκαν.

Η μόνη μου ένσταση σε όσους ανέφερες είναι οι Mahavishnu Orchestra που ήταν πάντα "πολυεθνικοί"στη σύνθεση τους και σε κάθε περίπτωση δεν μπορούν να θεωρηθούν Αμερικάνικη μπάντα όταν ο κύριος δημιουργικός εγκέφαλος ήταν Άγγλος. Καλύτερα να αναφέρεις τους 100% Αμερικανούς Return to Forever (αναφέρομαι στο κλασσικό line up, αυτό που επανενώθηκε φέτος, μη μου γράψτε για Βραζιλιάνους κλπ.)

Epitelous kapoios eipe Steely Dan…:stuck_out_tongue:

Xmm na skefto…Journey, Toto, Boston, Eagles, Foreigner, Kansas, REO, Heart, Cheap Trick etc. Psifizo Europe…:stuck_out_tongue:

Edit: Alitara Mule mou aresei pos skeftesai kamia fora. Ksereis esy…

Aν και θα ελεγα αμερικη λογω του οτι η πλειοψηφια των ακουσματων μου προερχρεται απο κει(nyhc,grunge,hip-hop)δεν μπορω σε καμμια περιπτωση ν’αρνηθω το ποσο επιδραστικες για τη μουσικη υπηρξαν χωρες οπως η αγγλια(beatles,stones,the jam,sex pistols,the clash,yes,pink floyd,the who,oasis κλπ)και η γερμανια (scorpions,kreator,rammstein κλπ).

Δεν εχω ορε3η να μιλισω για παλιους καλλιτεχνες “παλι Ευρωπη 8α ψηφιζα αν στεκομουν μονο σε αυτους” ,οσον αφορα νεους χμμμ… το 90%+ των ακουσματων μου ειναι απο Αγγλια αρα :smiley:
Βασικα για εμενα δεν υπαρχει συγκρηση ειναι πολυ ανωτερη η Ευρωπη… γουστα ειναι αυτα… :stuck_out_tongue:

Η ενσταση του mule ειναι απολυτα δικαιολογημενη οσον αφορα τους mahavishnu orchestra.Αν και η μπαντα ξεκινησε απο την αμερικη (Νεα Υορκη) τα μελη της ειναι απο εκατο μεριες του πλανητη και καποιοι αμερικανοι με πρωτεργατες ομως τον εγγλεζο mclauglin και τον παναμεζο cobham.MEA CULPA.
Για να πω την αμαρτια μου ηθελα να βαλω και τους Santana αλλα τελευταια στιγμη κρατηθηκα!
Τελος παντων αφησα πολλους απεξω (Kiss,Aerosmith,ZZtop,Van Halen,Soundgarden,Faith no more,Black Flag,Talking Heads,Blondie,Guns N Roses,Tortoise,Queens of the stone age…)και μιλαμε παντα για τα πρωτοκλασσατα ονοματα κι οχι την underground σκηνη που εχει τα δικα της διαμαντια ,τα οποια ομως για να ανακαλυφτουν χρειαζεται αγαπη για το ειδος,χρονος και ψαξιμο.

Για το ότι η μπάντα αν και πολυεθνική είχε έδρα την Νέα Υόρκη και πως σίγουρα ευνοήθηκε από το πολύ δημιουργικό μουσικό περιβάλλον που υπήρχε εκεί στις αρχές της δεκαετίας του '70 δεν χωρά καμμία αμφιβολία. Δεν είναι τυχαίο πως στην ίδια πόλη έδρευαν και οι άλλες δύο μεγάλες μπάντες του fusion των 70’s οι Return to Forever και οι -επίσης πολυεθνικοί- Weather Report.

On topic λοιπόν, το μουσικό περιβάλλον της ΝΥ εκείνης της εποχής που΄βοήθησε καλλιτέχνες και από άλλες χώρες να δημιουργήσουν εκεί πρέπει να πιστωθεί στην Αμερική. 8)

Europe Εθνική υπόθεση