Europe VS America

Για να βαλω απο την μια τα αγαπημενα μου Ευρωπαϊκα συγκροτηματα και απο την αλλη τα αγαπημενα μου Αμερικανικα:

Eυρωπη:

Scorpions
Paradise Lost
Anathema
Black Sabbath
Blind Guardian
AC/DC (NAI ΡΕ! :lol:)
Deep Purple
Def Leppard
Europe
Helloween
Iron Maiden
Judas Priest
Katatonia
Led Zeppelin
Rainbow
Rory Gallagher
Saxon
The Cult
UFO
Whitesnake

Aμερικη:

Aerosmith
Alice Cooper
Annihilator
Anthrax
Bon Jovi
Dream Theater
Fates Warning
Guns ‘n’ Roses
Iced Earth
Joe Satriani
Journey
KISS
Manowar
Megadeth
Metallica
Motley Crue
Nevermore
Queensryche
Savatage
Skid Row
Testament
Toto
Twisted Sister
W.A.S.P.

Fuck, πιο προβληματισμενος βγηκα απο το γραψιμο αυτης της λιστας. #-o

U.S.A πολυ απλα γιατι οι περισσοτερες μπαντες (μην πω ολες) που ακουω ειναι αμερικανικες…Αλλα σε οτιδηποτε αλλο δαγκωτο EUROPE!!!

Δύσκολο…

USA

Motley Crue
Aerosmith
Kiss
Alice Cooper
WASP
Dio
Blue Oyster Cult
MONSTER MAGNET
Bon Jovi
Cinderella
Guns ‘N’ Roses
Ramones
Metallica
Skid Row
Queensryche

UK

Rainbow
Judas Priest
Accept
Saxon
Iron Maiden
Deep Purple
Black Sabbath
Thin Lizzy
Motorhead
UFO
Whitesnake
Led Zeppelin

Δεν ψηφίζω.

Αμερικάνοι είναι! :wink:

Δε λέω καλοί οι Αmerica και ωραίος δίσκος αυτός

αλλά οι Europe τους πατάνε χάμου. Wings of tomorrow ρεεε

Ωχ ναι… Αφηρημένος βλέπεις…

Οι περισσότερες μπάντες που ακούω είναι αμερικάνικες αλλά ψηφίζω Ευρώπη γιατί δε τους πάω τους Αμερικάνους :stuck_out_tongue: Μόνο τους ακούω και τους βάζω αβαταρ.Όχι εντάξει τον συγκεκριμένο τον πάω κιόλας. Τον πήγαινα μάλλον.

ρε μπερδεύτηκα και ψήφισα America μιας και νόμιζα ότι το πολλ είναι για τις μπάντες, και όχι για τις ηπείρους. ΦΙΑΣΚΟ! καταγγέλω τον Manos87 που με μπέρδεψε με το αποπάνω πόστ του.:lol:

Your main attribute is decision-making, aint that right? :stuck_out_tongue:

[SIZE=“7”]Ευρώπη[/SIZE]>>[SIZE=“1”]Αμερική[/SIZE]
καν θέμα συκγρίσης,τουλάχιστον για μένα…αν και ακούω όπως όλοι πολλές μπάντες από Αμερική,με τραβάει πιο πολύ η Ευρώπη.(γκουχ λόγο Anathema γκουχ)


Now playing: Anathema - Seenset Of The Age
via FoxyTunes

Παρολο που οι αγαπημενες μου μπαντες προερχονται απο Ευρωπη, Αμερικη και ανετα κιολας.

Ποστ μου, πριν από 2,5 χρόνια.

Η άποψή μου σήμερα:

Η Αγγλία έβγαλε τα μεγαλύτερα rock συγκροτήματα (με διαφορά), αλλά εδώ και αρκετά χρόνια (ίσως και 20) έχει αφήσει την πρόοδο και την εξέλιξη της μουσικής -σχεδόν- αποκλειστικά στα χέρια της Αμερικής.

Οι Αμερικάνοι δοκιμάζουν, οι ¶γγλοι αναμασούν.

σε αυτό συμφωνώ,όπως και αρκετός κόσμος…όσες μπάντες ακούγονται πως είναι το μέλλον της metal και όλα αυτά είναι απο america και όχι μόνο…το 90% από αυτά που ακούω είναι απο Europe και δεν το αλλάζω,και πάντα κατά βάθος όταν μια μπάντα είναι από αμερική μου κακοφαίνεται.χωρίς να μπορώ να το αιτιολογήσω,απλώς το αισθάνομαι…:?


Now playing: Edguy - Navigator
via FoxyTunes

Το προβλημα της Αγγλιας ειναι οτι καθ’ ολη τη περιοδο αυτη, επιλεγουν και προωθουν συγκεκριμενα πραγματα… γεγονος που μετα απο ενα διαστημα νεκρωνει παμπολλες μικρες μπαντες…

Kala o Cozys den ypologizetai, akouei mexri kai Drive By Truckers :lol:

americaaaaaaaaaaa8)

Ευρωπη

Oasis
Radiohead
Blur
Bush
Pink Floyd
Paradise Lost
Beatles
Rammstein
Lacuna Coil

Aμερικη

Μονο και μονο τα grunge συγκροτηματα να βαλω εχει τελιωσει το θεμα για μενα + Metallica , Tool , Korn , Slipknot , Faith no More , κτλ κτλ…

αρα ευκολα Αμερικη για μενα…

αν και ιστορικα το θεμα ειναι καπου στην μεση , δλδ εχουν δωσει την ιδια προσφορα στην μουσικη που ακουμε απο θεμα συγκροτηματων που βγηκαν και ειδων μουσικης στο ροκ και το χεβι μεταλ…

και βεβαια οταν μιλαμε Ευρωπη κυριως αναφερομαστε σε Μ.βρετανια και υστερα στις υπολοιπες χωρες

Το ξέρω ότι οι φίλοι μου απ’το IMOC θα με κρεμάσουν ανάποδα αλλά η αλήθεια να λέγεται - Αμερική! Άλλη δυναμική στον ήχο…

Προσωπικά, αυτό που παίρνω από Μetallica και Iced Earth δεν υπάρχει πουθένα αλλού! ΔΥΝΑΜΗ! ΠΟΡΩΣΗ! Και αυτές είναι οι 2 πρώτες αναφορές που μου ήρθαν στο μυαλό!

Σε οποιοδήποτε είδος μουσικής, σε οποιοδήποτε παρακλάδι, USA above all :wink:

Ευρωπη

Και ειδικα Γερμανια.

Περισσοτερη ποιοτητα σε ολα σχεδον τα ειδη του rock-metal.