Europe VS America

Tι γίνεται στην περίπτωση που ξέρεις ότι η μία ήπειρος έχει βγάλει τα περισσότερα καλά γκρουπ, ασυζητητί, αλλά το δικό σου αγαπημένο γκρουπ, είναι από την άλλη ήπειρο; :stuck_out_tongue:

Δύσκολο, πολύ δύσκολο. Η Ευρώπη έχει φοβερή ενεργή σκηνή ειδικά στη Σκανδιναβία και η Αμερική από την άλλη έχει ίσως την μεγαλύτερη μεταλ μπάντα του πλανήτη, αλλά τώρα που το σκέφτομαι έχει Ευρωπαϊκό μυαλό(Ulrich). Έχει όμως και το καλύτερο Death Metal, και φοβερό Hardcore…η Ευρώπη όμως έχει φοβερό Black Metal και μερικά τεράστια συγκροτήματα(Maiden, Sabbath, Priest). Δεν ψηφίζω…

Ντάξ’ ναι, αυτό το δίλλημα είναι λίγο κουβέντα να γίνεται… λατρεύουμε την καλή μουσική απ’όπου κι αν προέρχεται. Δε νομίζω να’χει κανείς τέτοιου είδους προκαταλήψεις.
Θα δώσω ψήφο στο αμέρικα τυπικά, απλά κ μόνο γιατί τα 2 απ’τα 3 αγαπημένα μου συγκροτήματα είναι αμερικάνικα (Danzig, Neurosis. To 3o Black Sabbath). Δεν τίθεται θέμα πάντως!

Μου θυμίζει το δίλλημα “βυζιά ή κώλος”. λες και δεν τα απολαμβάνεις και τα δύο… :smiley:

Ακριβώς! :stuck_out_tongue:

αμερικη και απο ευρωπη UK και σουηδια

Τώρα, εδώ που τα λέμε, έτσι πως το θέτεις, σα να’χεις δίκιο…
Ας μας απαντήσει και καμία γυναίκα…

αυτα ακριβως μονο που και το θρας τους ειναι καλο

Χαλαρουτσικα η Ευρωπουλα μας

Πφφφ…εθνικιστές…
:lol:

Τα περισσοτερα αγαπημενα μου bands ειναι ευρωπαικα… Οπως και να το κανουμε η Ευρωπη ειναι αλλιως… :wink:
Οχι πως εχω καμια προκαταληψη απεναντι στα αμερικανικα συγκροτηματα, απλα ο ευρωπαικος ηχος μου καθεται καλυτερα.

Για μενα εκτος απο KRΣATOR & Blind Guardian ολες οι αλλες αγαπημενες μου μπαντες/ καλλιτεχνες ειναι απο Αμερικη (Βορεια κ Νοτια…8))

UK lads :wink:

Bασικα πιστευω σε καθε μορφη τεχνης η ευρωπη ειναι πιο σοβαρη και το κανει πρωτα για την τεχνη και μετα για το χρημα ενω η Αμερικη= Εμποριο (δες Hollywood) και ειδικα στη μουσικη (καθε ειδος μουσικης) οπως και στην Rock θυμηθειτε Hard Rock αμερικανικο του 80 με Kiss, Cinderella, Motley Crue και δεν σημαζευετε
Και οπως ειπε ενας Kiss is not Rock n Roll band, is Rock n Roll brand

Ειναι καπως περιεργο γιατι ορισμενες μουσικες σκηνες ξεκινισαν απο ευρωπη πχ πανκ αλλα πλεον μεγαλουργει στιν αμερικη. Σκα απο τιν αμερικη τζαμαικα κλπ αλλα περασε εκανε ενα συμαντικο βημα με μπαντες απο τιν ευρωπη! Προσωπικα η μουσικη δεν εχει ορια και χωρες ηπειρους κλπ.

Deutschland.Στας Ευρωπας ο ψοφος μου…

Ετσι.

Η Γερμανια εχει αριστης ποιοτητας hard rock, heavy metal, power metal, thrash metal.

Ευρώπη κι εγώ ωρέ. Για όλα τα είδη.

Δεν νομιζω οτι μπορει να γινει διακριση μεταξυ των δυο.
εμενα τα δυο αγαπημενα μου συγροτηματα ειναι και απο τις δυο.Rolling Stones (Eυρωπη), Doors (Αμερικη)

America…Μονο για το us power φτανει…

μολις μου εδωσες ενα λογο να ψηφισω Ευρωπη!:stuck_out_tongue: