Οι Evanescence στο Στ. Καραϊσκάκη (23/6)

75 λεπτά = 1ώρα και 1 τέταρτο … Για να είμαι ειλικρινής έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε, αλλά μου φαίνεται πολύ. Παίζει και να κάνω λάθος. Πάντως να μην είμαι άδικος. Με 75 λεπτά, αγοράζεις φραντζόλα!!!:stuck_out_tongue:

:lol2: :lol3: Γεια σου ρε Karvou.

Πατρινε το ματακι σε σενα το κλεισα πριν. Ησουν κι εσυ μεσα ετσι; Για φανερωσου…

Σωστος ,το διορθωσες στο τελος. Μια μεγαλη τους επιρροη ηταν οι Coil στο ξεκινημα οι οποιοι ηταν γνωστοι σε πολυ ειδικο κοινο στην Αμερικη.

Να’μαι και γω… Σε λάθος topic βέβαια, αλλά να μην πω και γω την γνώμη μου? Το κράξιμο από τους “μεταλλάδες” έπεσε όχι τόσο γιατί “δεν ήταν metal” ή “πουλούσαν πολύ” [Κυκλοφορούν 1000δες φρούτα τρισχειρότερα από αυτούς…]
Το θέμα είναι ότι διαφημίστηκαν ως Τεράστια metal-rock μπάντα από παντού και από όλους (MAD - ραδιόφωνο - Περιοδικά γνωστά και μη εξαιρετέα…), χωρίς να είναι… Με το ζόρι δηλαδή να τους βαφτίσουμε και να τους σπρώξουμε ανελέητα?
Και αν κάποιος έπρεπε να κράξει εμείς βέβαια θα ήμασταν αυτοί, γιατί για μας η μουσική σημαίνει κάτι παραπάνω από το τσιφτετέλι στο τραπέζι, την καγκουριά στο μπουρνάζι ή την μούρη στο κλαμπ της παραλιακής… Ποιος θα νοιαστεί για μία μη σκυλού τραγουδίστρια που λανσάρεται ως τέτοια? Death to false σκυλάδικο? [-X [-X [-X
Εν ολίγοις το κράξιμο πάει στους promoters και τις δισκογραφικές παρά στους ίδιους. Στους ίδιους το κράξιμο πάει για το εισητήριο και για το μικρό setlist. Που πας μωρήηηηηηη???πρρρρρρ!!!
Εγώ προσωπικά αν ήθελα να ακούσω θα άκουγα και δεν θα ρωτούσα και κανένα. Εδώ ακούω Roxette, Cranberries, Vanessa Mae, Sarah Brightman, Loreena McKennitt και ένα σωρό γυναίκες ακόμα και δε νοιάζει τι λένε οι άλλοι, εδώ θα κολλούσα???
Όσο για τα συγκροτήματα με γυναικεία φωνητικά δύσκολα βλέπω να ξεκολλάει η κατάσταση από το gothic ή symphonic ή κάτι παρόμοιο… Αν και υπάρχουν πολύ καλές φωνές, μουτράκλες σαν την Doro δε βγαίνουν κάθε μέρα… [-X

Ontws gia th diarkeia twn live tous tous krazw k egw k as tous akouw apo to 2002 (prin kan vgaloun to fallen)…Epishs sthn arxh ths neas tous periodeias (oktovrios 2006) epaizan kai pali 1 wra k ena tetarto…An dn h3eres na 3exwriseis tragoudia tou fallen apo auta tou the open door 8a eleges oti htan h idia synaulia panw katw…OMWS: o ki8aristas tous htan sthn anarwsh apo egkefaliko pou prokalese paralhsh tou aristerou tou xeriou…Me ton kairo au3hsan kapws to set list tous gt epaizan kai se megalyterous xwrous…
Ontws 8ewrw pws koroideueis ton eauto sou otan paratas to spiti sou k gyrnas olo ton kosmo gia mia monowrh synaulia…Alla etc einai…Symfwnw oti gia na ginoun megalo sygkrothma exoun poly mellon kai apaitountai poly megalyteres se diarkeia synaulies…Alla mexri ekei…
Twra, osoi apo esas tous krazete eiste apla geloioi…Den apodeiknyete tpt…Den exete epeixeirhmata…Krazete mono k mono gia na goustarete kai xwris na 3erete…Tous apa3iwnete xwris logo…Sxoliaste fwnh, mousikh, stixous, ideologia…Oti 8elete…Alla oxi pwlhseis!!!
Ontws kalytera na pate sth 8odh…Gia tetoia eiste mallon.:lol:
Prin 3ankra3ete loipon, diavaste kana stixo, akouste kana album kai kante kai search sto youtube gia live videos apo thn periodeia 2006/2007 wste na sygkrinete live/studio versions…Diamorfwste apopsh kai kra3te eleu8era…

“You never call me when you’re sober”
milame foveros stixos, idika gia kati 13-15xrones pou nomizoun pos akoune ke gothic!!#-o #-o :lol:

omologo pos exoune dio-tria tragoudia pou ine “kapos” a3iologa opos px “my immortal”, alla ta parapano an me rotas stoxevoun pano se koritsia 15 ke kato pou den nio8oun kala gia ton eafto tous px “everybodys fool”… ke afto mporeis na to deis ke me to pioi (pies) ine fanatikoi opadoi tous#-o #-o

Τη δική μου γνώμη την διάβασες παραπάνω… Τι με νοιάζουν εμένα οι πωλήσεις? Απλά τι φταίνε τα καημένα τα παιδάκια που τους πιπιλίζουν όλη τη μέρα το μυαλό με αυτούς? Το θέμα είναι να μπορεί ο καθένας να πει:
α) -’ Ακουσα Evanesence και μου άρεσε πολύ, λίγο ή καθόλου.
β) - Παίζουν 1 ώρα συναυλία; Να πάνε να γ#$%@ ή δε με πειράζει, τους γουστάρω…

Τα δύο παραπάνω είναι τα σωστά κατά τη γνώμη μου. Τα αντίστοιχα λάθος?

α) - Άκουσα από το MAD, το Hammer, το ραδιόφωνο ότι είναι πολύ καλοί. Τρέχω να πάρω το CD!!!
β) - Έρχονται για συναυλία??? Τρέχω… (χωρίς να ρωτήσω)

Δυστυχώς παίζει πολύ το δεύτερο και παρόλο που το Internet (καλή ώρα) μας δίνει τη δυνατότητα να ακούσουμε ολόκληρο το δίσκο ενός συγκροτήματος ή να ξέρουμε τι ακριβώς και πόσο θα παίξει στη συναυλία δεν το ψάχνουμε… Αυτό προσπαθώ να πω… Η μουσική δεν είναι μόδα. Μη κρίνεις από τον εαυτό σου μόνο…

Ama 8ewreis to my immortal a3iologo dystyxws dn exeis dei tpt akoma…Toulaxiston den paveis na to 8ewreis a3iologo epeidh to 3erei to ka8e zwo sta mpouzoukia…Se auto se paradexomai:wink:

:? Ennoeitai pws den einai moda…Alla…ti ennoeis akrivws otan les oti krinw apo ton eauto mu?

Prwton kaneis den eipe oti oi Evanescence einai gothic! To exoun arnithei arketes fores.
Twra an krineis enan oloklhro disko apo to prwto single opou to dialekse h etairia gia na kanei pwlhseis, ti na sou pw?
8a symfwnhsw me ton johnny. Ap’oti fainetai oi perissoteroi pou 8avoun edw mesa exoun akousei mono ta xtyphta single tous pou ta akoun akoma kai sta mpouzoukia! Sigoura den exoun psaksei kati parapanw. 8avete apla gia na 8apsete kai me ayton nomizete oti eiste metalades!
Sas lypamai!

¶λλο να πεις, καλό συγκρότημα οι Evanescence, αλλά σπρώχνονται πολύ περισσότερο απ’ όσο τους αναλογεί και άλλο να λέει κάποιος ότι ακούει Evanescence και όλοι οι metallades να τον κοιτάζουν με υπεροψία λες και είπε ότι ακούει Χρύσπα… Οι ίδιοι metallades δεν θα κοιτάξουν έτσι όποιον πει σήμερα ότι ακούει after forever… Τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους.

Εννοώ ότι εσύ τους γούσταρες από την αρχή και δεν είχες ανάγκη από καμμία διαφήμιση. Αλλά αυτό δυστυχώς δεν είναι και ο κανόνας…

Symfwnw me ton mano.
To provlima einai oti merikous tous xalaei pou poulane oi evanescence. Epeidh de poulane ta sygkrothmata pou akoune ekeinoi kathgoroun ola osa exoun th dynatotha kai na poulhsoun kai na vgaloun kai 4 singles kai alla tosa videos! Magkia tous!

Dystyxws omws etc einai…Edw sto lykavhtto h allh hlpize leei na vgoun oi evanescence me to my immortal gia na prolavei to fame story k na dei thn prova kapoias marws pou tragoudouse to idio song…Eleos…Dinei 41 euro kai talaipwreitai gia na akousei thn terastia radiofwnikh epityxia…Ti na pei kaneis?
Omws an dn yphrxan kai kati tetoioi akyroi ka8e synaulia 8a eixe th mish aphxhsh ap’oti exei…

Γιατί αν ακούει κάποιος Χρύσπα τι πειράζει? Πως, μου κάνει πλάκα ο Θεός… :lol:
Για έναν κολλημένο μεταλλά εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία, εφόσων ούτε η Χρύσπα είναι metal. Η διαφορά είναι ότι η όσο και να μην γνωρίζεις, άμα σου διαφημίσουνε ότι η Χρύσπα είναι Metal, δεν υπάρχει περίπτωση να το θεωρήσεις ότι είναι έτσι…

Οκ, για σένα και τα δικά σου γούστα οι Evanescence μπορεί να μην είναι metal και ίσως εσύ έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι θέλεις να ακούς ΜΟΝΟ metal:p Τέσπα, όσο metal είναι οι within temptation άλλο τόσο είναι και οι evanescence… Βέβαια ποτέ δεν έχω κάτσει να σκεφτώ αν έιναι ή δεν είναι metal και ούτε περίμενα ποτέ τους δημοσιογράφους να μου πουν το είδος της μουσικής που παίζει ένα συγκρότημα για να δω αν έχουν δίκιο και να αποφασίσω μετά αν μου αρέσει το συγκρότημα… Εδώ αυτήν τη στιγμή στην playlist μου έχω cirith ungol, muse, kreator, dresden dolls… Προφανώς δεν με νοιάζει αν παίζουν metal, ούτε αν πλασάρονται ως metal ή ως disco ή ως οτιδήποτε άλλο. :wink:
Αν τα ίδια ακριβώς album των evanescence ήταν underground και το woman metal δεν ήταν trendy, τώρα οι evan. θα ήχαν πολύ περισσότερους υποστηρικτές σε αυτό το foroum. Και το ίδιο ισχύει για πολλά άλλα συγκροτήματα.

Υ.Γ. Επαναλαμβάνω, ότι προσωπικά θεωρώ τους evan. συμπαθητικούς αλλά υπερεκτιμημένους…

Auth h stash omws einai a3iolyphth…Den ginetai…Nta3ei eipame…K emeis krazoume th xryspa alla oxi na mpainei sthn idia kathgoria me tous ev…get a life epitelous.

Σου είπα για κολλημένους με το metal. Κι εξάλλου τη Χρύσπα δεν υπάρχει λόγος να την κράζουμε καθώς δεν εμπλέκεται καθόλου στο τόπικ και την αναφέραμε ως παράδειγμα… Το είπα και το ξαναλέω. Αυτό που χρειάζεται είναι κρίση. Να κάτσω να τους ακούσω να κρίνω ΕΓΩ αν είναι καλοί ΓΙΑ ΜΕΝΑ και όχι με το που θα ακούσω 10000 φορές το σουξέ σε ραδιόφωνο/τηλεόραση να τρέξω στο Μετρόπολις… Απλά πράματα…
Η δική μου αγαπημένη μπάντα είναι οι Scorpions. Αν όταν βγήκε το “Eye to eye” υπήρχε το (παλιό καλό) MTV και αποφάσιζε να σπρώξει τον δίσκο έπρεπε να τρέξω να τον πάρω? Προφανώς όχι…

Η Χρύσπα είναι Θεά! :-- :vibrate: :bounce: