Οι Evanescence στο Στ. Καραϊσκάκη (23/6)

Meta apo tis entones fhmes epivevaiw8hke telika!!!:smiley:
Na doume twra kai poious 8a exoun gia support…Pantws kati paizei me autous…O synauliakos xwros pu tous vazoun 'h 8a einai poly mikros 'h poly megalos gia to koino tous…To 2004 sto lykavhtto emeine polys kosmos sthn ap’e3w…Amfivalw omws gia to an 8a gemisoun to ghpedo an kai kata th gnwmh mu tous a3izei mia sold out synaulia…

Είχα πάει την προηγούμενη φορά με τους Seether και ήταν η πρώτη (και μέχρι στιγμής η μόνη) συναυλία μου στον Λυκαβηττό… Μπορώ να πώ ότι εξεπλάγην θετικά από τους Evanescence, τα πήγαν πραγματικά πάρα πολύ καλά!
Εντάξει, δεν πρόκειται να πάω να τους ξαναδώ, προέχουν οι 2 μέρες του Rockwave (Metallica, Heaven and Hell)

Kala ennoeitai, to rockwave fetos den xanetai me tpt…Pantws gia pro8ermansh oi Evanescence mu’rxontai mia xara…Allwste akoma akouw para poly ta tragoudia tous kai gia ena megalo diasthma htan to agaphmeno mu sugkrothma…Eidika twra pou exoun megalwsei kapws kai to set list tous, ta live tous a3izoun akoma perissotero…

Ps.Euxaristw gia thn epe3ergasia tou titlou…Meta to parathrhsa kai den h3era pws na to allaxw…

Σόρυ αλλά αυτό που λες δεν ισχύει. Πήρα εισητήριο από το ταμείο και αφού ήδη ξεκίνησαν να παίζουν οι Evanescence και είχαν μείνει αρκετά εισητήρια, ασχετα τι είπαν μετά κανάλια και φυλλάδες.

Καθώς επίσης δε νομίζω να αξίζει σε συγκρότημα με μόλις 2 δίσκους να γεμίζει γήπεδο αλλά γνώμη μου πάντα.:wink:

Πάντως και εγώ δεν περιμένα να είναι καλοί στο live και όμως ήταν.

Αλλά μια φορά ήταν αρκετή διότι φέτος πολλοί άλλοι προηγούνται σε προτεραιότητα συναυλιών…8)

Gia times na fantastw,de kseroume akoma kati…:-k

Swsta,exeis dikio…eixe eisitiria ap’e3w akoma k otan eixe arxisei i synaylia…

Την προηγούμενη φορά έπαιξαν 1 ώρα κοντά οπότε αναλογικά με το εισητήριο ήταν ευρώ και λεπτό…:lol: :lol: :stuck_out_tongue:

Όχι ρε γαμώτο… Έχουμε έξοδα αυτό το καλοκαίρι και τώρα από ότι έμαθα παίζουν παραπάνω… Που θα τα βρούμε τόσα λεφτά?:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

Ποσο ειχε το εισιτηριο;:? 8O
Παντως κοσμο θα εχει αρκετο.
Εγω θα πηγαινα υπο αλλες συναυλιακες συνθηκες αλλα, με τοσα (πιο σημαντικα για μενα) live, δεν μενει μια.

50 ευρώ είχε…(Δεν είχα πάει …Αυτό έλειπε…:lol: :lol: )

41 euro ekane to eishthrio vasika…Oso gia to an yphrxan eishthria meta thn enar3h ths synaulias den mporw na to eggyh8w dioti hmun mesa apo tis 7 k mish…Pantws o kollhtos mu pou tou th varese na er8ei me thn parea mas teleutaia stigmh kai eftase 9 para 20 (h synaulia 3ekinhse stis 9 akrivws) den vrhke oute ena kai anevhke sta vraxakia…Yphrxan 2-3 akyroi pou tous periseuan eishthria alla sto tameio den yphrxan…Epishs gyrw apo to 8eatro yphrxe arketos kosmos xwris eishthrio pou h8ele apla na akousei…GIa ta vraxakia as mh sas pw kalytera…Osoi eisastan mesa eidate ti ginotane…
Tespa…Milhsa me pollous pou eixan paei sth synaulia auth kai oloi htan euxarhsthmenoi opws kai oi perissoteroi gyrw tous…
To fetino tous live 8a einai to 2o shmantikotero tou kalokairiou gia mena…(Sthn koryfh ennoeitai einai oi metallica me tous mastodon:D:D:D)

Τι εγινε ρε παιδια; Ειμαστε στο 11 ποστ και δεν θα κραξει κανεις; Xαλλλαρο το βλεπω το φορουμ
. Για ξυπνατε…

Και τι να τους κανουμε τους Evaτετοιους ρε? Μας φτιαχνετε και τοπικ. Ολα τα κουλαδια μαζευονται, παιρνουν και μια στριγγλα για φωνητικα (ο θεος να τα κανει) και νομιζουν οτι παιζουν μουσικη. Μας ερχονται και για live. Δεν παμε στη Θωδη καλυτερα?

([SIZE=1]το ποστ παει σαν απαντηση στον dazmaniac, δεν εχω τιποτα με τους evaτετοιους):stuck_out_tongue: :lol:[/SIZE]

Εγώ πάντως, την είχα πατήσει και είχα πάει στο live τους στο Λυκαβηττό. Είχα εκνευριστεί απερίγραπτα. Ένα κομμάτι παραπάνω να έλεγαν οι Seether και θα ήταν και επίσημα το πρώτο support που έπαιξε παραπάνω από τους headliners:lol: :lol: :lol:

Είχα πει ότι δε θα ασχοληθώ ξανά με την πάρτη τους, αλλά ο τελευταίος τους δίσκος μου άρεσε:oops: Προτεραιότητα έχουν άλλες συναυλίες για φέτος, αν καταφέρω όμως και τα εξοικονομήσω τα λεφτά θα πάω (γιατί δε βγάζουν και φοιτητικά εισιτήρια? Εμάς τους καημένους τους φοιτητές δε μας σκέφτονται? δεν τα έχουμε για πέταμα:( :frowning: :frowning: )

Evanescafe όπως τους λέει κι ένας ξάδερφος μου. 8) :stuck_out_tongue:

Εντάξει παίξανε κουτσά στραβά μια ώρα…νομίζετε οτι γινόταν να παίξουν και παραπάνω?Εκτός αν παίζαν μόνο διασκευές γιατί τότε που ήρθαν Λυκαβηττό είχαν ή ένα ή δύο άλμπουμ…Θέλανε και 50 ευρώ εισιτήριο :stuck_out_tongue:

Κάτι γενικά για τα συγκροτήματα με γυναικεία φωνητικά (να επισημάνω πρώτα ότι πέραν των Nightwish και του Once ειδικότερα, απλά μου αρέσουν χώρις να τρελαίνομαι κιόλας)

Όταν βγήκαν οι Evanescence και τα τραγούδια τους παίζονταν παντού όλοι οι μεταλλάδες τους έκραζαν!!! Και όταν λέω όλοι, εννοώ το 99%!!! Συγκροτήματα με γυναίκα τραγουδίστρια ήταν ελάχιστα και πολύ πιο ατμοσφαιρικά, ενώ τους Nightwish τους ήξεραν καλά μόνο οι πιο ψαγμένοι…

Συνεχίζοντας, κάνουν τεράστια επιτυχία οι Evan. βγαίνει και το Nemo και αρχίζει η άνοδος του είδους… Και αυτή τη στιγμή έχουμε τους Within Temptation, After Forever, Sirenia, Epica, Lacuna Coil, Tristania κτλ να παίζουν ένα παρεμφερές ύφος (ειδικά οι within temptation, Sirenia k After forever μοιάζουν πάάάρα πολύ) και ξαφνικά όλοι αυτοί που έκραζαν όσο δεν πάει άλλο τους Evan. άρχισαν να πορώνονται με το (μέτριο) Energize me των After Forever (το τραγούδι εννοώ, δεν έχω ακούσει όλο το άλμπουμ) και τους επίσης τίποτα-το-φοβερό sirenia…

Και έχουμε τους Evan να βγάζουν το the open door, όχι πολύ διαφορετικό από το προηγούμενο και ως εκ θαύματος έχουν γίνει μια αρκετά αγαπητή μπάντα…

Ε ρε ξύλο που θέλετε μερικοί!!! Μη δείτε ένα συγκρότημα να κάνει επιτυχία και να το ακούει ο πολύς (άσχετος, συμφωνώ) κόσμος, κατευθείαν να το κράξετε!! Εμένα ανέκαθεν μου ήταν απλά μια συμπαθητική μπάντα, τίποτα παραπάνω, αλλά προσπαθώ τα κριτήρια μου να είναι πάντα μουσικά. Γιατί παρατηρώ πολύ συχνά το φαινόμενο να ακούμε αυτήν τη μουσική μόνο και μόνο για να ακούμε διαφορετικά πράγματα από τους άλλους, και αυτό είναι ΠΟΛΥ κακό…

Υ.Γ. : Οκ, μπορεί μερικά από αυτά τα συγκροτήματα να είναι χρονικά πριν τους Evan. αλλά ο περισσότερος κόσμος πρώτα άκουσε τους Evan., μετά έκραξε τους Evan., μετά άκουσε τα άλλα συγκροτήματα και μετά ξαφνικά αγάπησε τους Evan…

Γιατί? ντροπή είναι να παίξουν και καμιά διασκευή για να συμπληρώσουν έστω τη μία ώρα ζωντανής παράστασης? 55 λεπτά είχαν παίξει από ότι θυμάμαι. Με 55 λεπτά δεν κάνεις περιοδεία… Με 55 λεπτά ούτε μια φραντζόλα ψωμί δεν αγοράζεις!!!:lol: :lol:

Εδώ κοτζάμ Pearl Jam με τόσους δίσκους κάνουν διασκευές του Neil για να συμπληρώσουν το 2,5ωρο!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Tωρα μαλιστα…Καλυφτηκα:lol: Ειχα αρχισει να ανυσηχω! Το response time του φορουμ ομολογω ειναι αξιοθαυμαστο:)

To ατυπο βραβειο μπινελικιων μεχρι τωρα παει στον zafrock (νομιζω δικαιωματικα!)

Μια αξιοπιστη πηγη :wink: μου ειπε παντως οτι στην Amy κανατε την καλυτερη εντυπωση το 2004 απο ολες τις πολεις της Ευρωπης σαν κοινο φυσικα…

Eκεινη την περιοδο παιζανε 75 λεπτα…