Evanescence

και ακριβως επειδη υπαρχουν μπαντες σαν τους evanescence προσπαθω να ακουω πραγματα που ειναι οσο το δυνατο λιγοτερο εμπορικα.
τελικα ναι, μπορει να ειμαι κλειστομυαλος, αλλα πολλες φορες εχω δικαιωθει. γιατι τελικα οταν κατι γινεται mainstream δεν ειναι παντα επειδη ειναι καλο μουσικα…

και κατι αλλο, με βαση καποια προηγουμενα post. εχω 2-3 κομματια απο τα πρωτα demo των HIM. μιλαμε για κατι μεταξυ goth/heavy/nu metal. το να σας πω οτι ειναι απλα απιστευτα γαματα θα με κανει δεκτη σφοδρης κριτικης?

Καλα, η δηλωση της ηταν οντως αθλια αλλα δεν θα σταθω εκει.Εμενα οι Evanescence μου αρεσαν στο Fallen.Eιδικα καποια κομματια για μενα ηταν παρα πολυ καλα και απο αποψη συνθεσης και απο αποψη στιχου.Μην ξεχνατε βεβαια οτι στον πρωτο δισκο υπηρχε και ο Ben… (βασικος παραγοντας ή καλυτερα, ο παραγοντας της επιτυχιας τους) Θα συμφωνησω με τον King of Angmar για τον δευτερο δισκο που οταν τον ακουγα, επληττα!Ο στιχος ιδιος χωρις κανενα ιδιαιτερο meaning, για μουσικη ας μην μιλησουμε… πιο βαρετες μελωδιες δεν εχω ακουσει!Και εδω δειχνει η διδα Amy οτι ναι μεν εχει μια πολυ ωραια φωνη αλλα για συνθετης δεν πολυ κανει… Αν βγει τριτος δισκος, ελπιζω να ειναι κατι καλυτερο απο τους 2 προηγουμενους ή τουλαχιστον στα στανταρ του πρωτου.

Μακάρι για το καλό της ανθρωπότητας να μην βγει…

:lol: :stuck_out_tongue:

Τώρα τα παραλές:p :slight_smile:

+1 αυτό πες το ξανά:lol:

Μέχρι το Fallen μου άρεσαν πολύ… Από το Fallen και μετά που έφυγε και ο Ben χάλασαν,αλλά συνεχίζουν να έχουν μερικά ωραία κομμάτια στο The Open Door…Το μόνο σίγουρο είναι οτι η Amy Lee έχει φωνάρα κατα τη γνώμη μου!!!:smiley:

Ντάξει,τον πρώτο τους δίσκο τον είχα αγοράσει και μου άρεσε αρκετά,είχε αξιόλογα κομμάτια.Από κει μάλιστα ξεκίνησα να ψάχνομαι για άλλα είδη μουσικής.
Αφότου όμως έφυγε ο Μπεν πάτωσαν κατά τη γνώμη μου.
Έβγαλαν και το 1ο τους λάιβ άλμπουμ πολύ γρήγορα…Σπασμωδική κίνηση.
Και το καινούριο τους άλμπουμ…δεν ξέρω.Βαρετό,χωρίς ιδιαίτερα βαθύ στίχο και παρόμοιες μελωδίες με την 1η τους κυκλοφορία:-k

serpent ride+borellus πχ?πάντως όντως παλιά ήταν διαφορετικοί και πιο ωραίοι.
Για τη διασκευή δε λέω τίποτα…[-X

an tpus sygrinoume me alla front woman sugrotimata opos nightwish k within temptetion pianoun pato!!!

Δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνουμε κανέναν με κανέναν…Το origin ήταν δισκάρα ,το fallen πέτυχε τον σκοπό του,ήταν εμπορικό και τους έμαθε ο πολύς ο κόσμος όσο για το τελευταίο παρόλο που δεν με συγκίνησε έχει κ καλές στιγμές οπως το lithium ,αλλα κατα τ αλλα είναι επανάληψη του εαυτού τους δηλ.οχι διημυργικό…Και οι nightwish αλλα και οι within temptation (εφόσον αναφέρεις front woman)την έχουν κάνει τη στροφή στο εμπορικό τους τελευταία…

Kαι οι Sirenia στον τελευταιο τους δισκο που ηταν και πιο “Le brutal” απο τις μπαντες που ανεφερες :stuck_out_tongue:
Να περιμενουμε και μεγαλη στροφη απο τους Tristania τωρα που βρηκαν και καινουρια τραγουδιαρα ε

an htan emporikoi h nightwish dn tha edioxnan thn tarja!!!

weco0l σε παραλώ μη γράφεις με greeklish γιατί κουράζουν. Σου το έχω στείλει και με προσωπικό μήνυμα στο λογαριασμό σου την παράκληση αυτή. Σε ευχαριστώ :slight_smile:

Κριμα ομως που οι Nightwish ηταν αυτοι που ακολουθησαν τους Evanescence…

δεν μου αρεσε το τελευταιο cd, σκετη φασαρια ωρες ωρες
μονο 1-2 τραγουδια ελεγαν κατι…κι αυτο το κατι ηταν συνηθισμενο

80s metal 4 ever

ε καλα παρτο λιγακι αλλιως

μηπως εννοεις τους within temptation???

To καινουριο τους cd λεει τιποτα?

Για τους Nightwish και το Once λεω. Και οι Within Temptation ομως και γενικα μεγαλο μερος του female-fronted metal βρηκε δρομο στρωμενο με ροδοπεταλα μετα την επιτυχια των Evanescence…

δεν μπορω να πω οτι τους ακολουθησαν.
τους ακολουθησαν καθαρα οι within temptation που αλλαξαν ουσιαστικα των ηχο τους!μοιαζουν ολα.φωνητικα,κιθαρες,μελωδιες…

οι nightwish ομως τι διαφορετικο κανανε?το nemo?και πες ναι (που δεν το λες).
ολα τα υπολοιπα κομματια ομως δεν εχουν σχεση!
αντρικα φωνητικα,hollywoodιανες ενορχηστρωσεις,μπομπωδης πληκτρα,power επιρροες,οπερετικα φωνητικα,heavy riffing,σολος…τι απο ολα αυτα εχουν οι evanescence???

να μου πεις οτι τους ανοιξανε το δρομο για την αμερικη?συμφωνω.

αλλα
αλλο συμφωνικο μεταλ και αλλο alternative\ψευδο-γκοθ\ροκ-μεταλ (ή οπως αλλιως χαρακτηριζονται)

Συμφωνω με σιγκναλ.Οι within μοιαζουν περισσοτερο με τους Εvanescence παρα με Νightwish.

Aκουσα τον καινουριο δισκο τους λοιπον…πολυ ηλεκτρονικο στοιχειο ρε παιδι μου αν και διαβασα οτι ειναι b-sides.Πραγματικα ειναι πολυ αθλιο.Πολυ sampling και ηλεκτρονικο τυμπανο.

Ναι, αυτο εννοουσα βασικα. Σ’ αυτο φυσικα βοηθησε και ο πιο “προσιτος” ηχος του Once. Οσες πομπωδεις ενορχηστρωσεις και να εχει δεν παυει να ειναι ενας αρκετα ευκολοακουστος δισκος…

Δηλαδη αν οι Nightwish συνεχιζανε στο υφος του Oceanborn δεν θα ανοιγε ποτε ο δρομος για την Αμερικη. Ο Tuomas ομως (εξυπνος γαρ) βλεπει το μπαμ των Eva και λεει “ωπ, εδω ειμαστε, να η ευκαιρια”. Και ως ικανος συνθετης την αρπαξε την ευακαιρα με το Once. Μαγκια του…