Evergrey 29/11/2014@Κύτταρο Αθήνα

*[B]τα[/B] λάιβ της χρονιάς :slight_smile:

έχεις δίκιο γαμώ…πόσο θα ήθελα να είμαι την παρασκευή εκεί δεν περιγράφεται…!! [-o<

αλλά και στο οχτάμπαλο θα ζήσουμε μεγάλες στιγμές είμαι σίγουρος για αυτό…! :yes:

…μάλλον στο κανονικό σόου θα πάω…περιμένω πως και πως:):!:

…ετσιμπήθει για το Σάββατο με 20 ευρώ…Νο180…από NoRemorse…αυτά είναι εισιτήρια:):!:

Το πρόγραμμα της συναυλίας των EVERGREY - NEED - FALSE CODA, που θα γίνει το Σάββατο 29/11 στο Κύτταρο, είναι το εξής:
Οι πόρτες ανοίγουν στις: 19:30
FALSE CODA: 20:00 - 20:30 (30 λεπτά)
NEED: 20:45 - 21:30 (45 λεπτά)
EVERGREY: 22:00 - 23:30 ([B]90 λεπτά, ίσως και πιο πολύ[/B])

Το ακουστικό show των EVERGREY, που θα γίνει στο Bat City, την Παρασκευή 28/11, ξεκινά στις 22.30 και δεν θα έχει support. H διάρκειά του, θα είναι πλέον της ώρας

Αυτό που φτάσαμε να θεωρούμε ότι κάνουν την υπέρβαση όσοι παίζουν πάνω από το 90λεπτο είναι λίγο αστείο, αλλά άντε, ας μην γκρινιάξω μια μέρα πριν το λάιβ. Τα λέμε αύριο και μεθαύριο, όλα γκρι

…κιεγώ θα τους ήθελα λίγο παραπάνω…να δούμε και τους Need…πρώτη φορά θα τους πετύχω:):!:

…θα πάει κανείς απόψε Bad City???:):!:

Τσίμπησα και εγώ εισιτηριάκι μέσα στην εβδομάδα και δηλώνω πανέτοιμος για την μπαντάρα. :smiley:

Need είχα δει μαζί με τους Symphony X πριν από τρία χρόνια.

…κανείς που να πήγε στο ακουστικό live???:):!:

…οι Evergrey έχουν επιστρέψει για τα καλά, και το πιστοποίησαν και απόψε με One More Night To Remember…με προβλήματα στον ήχο στα πρώτα δυο - τρία τραγούδια αλλά μετά ο ήχος έγινε πάρα πολύ καλός…όλοι είχαν κέφια και μετά κάθισαν και υπόγραψαν cds και εισιτήρια…με τέτοια δισκάρα, που όλα τα καινούρια ακούστηκαν γαμάτα, δεν περίμενα τίποτα λιγότερο
…τσίμπησα και τελευταίο Need, που τους πρόλαβα στο τελευταίο τραγούδι

:):!:

Έχουμε setlist?

Καταπληκτική συναυλία χθες. Πήγα χωρίς να έχω πολυασχοληθεί μαζί τους και εντυπωσιάστηκα. Πολύ κεφάτοι και επικοινωνιακοί, περίμενα να είναι καρασοβαροί και δήθεν αλλά καμία σχέση, ήχος πολύ καλός (στην αρχή μόνο είχε κάποια θεματάκια) και κυρίως αρκετός κόσμος. Πρόλαβα και Need, είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για το φετεινό τους album και από τα τραγούδια που έπαιξαν πιστεύω πως η αποθέωση που γνωρίζουν είναι δικαιολογημένη.

Πάρα πολύ καλή συναυλία. Οι Evergrey είχαν προβληματάκια στον ήχο τους (ειδικά στην αρχή) και ο Tom δεν έβγαζε κάποια σημεία στα φωνητικά (ειδικά στα παλαιότερα κομμάτια τους), όμως η συνολική εμπειρία παίρνει θετικότατο πρόσημο. Και οι Need πολύ καλοί επίσης.

kaloi oi Evergrey ???

Για το live της Θεσ/νίκης:

(-)

  • Καθυστέρηση 1.30 ώρας για να ξεκινήσει
  • Πολύ μέτριος ήχος
  • Ένας πρήχτης μπροστά μου που ζάλισε τον Tom να του δώσει μια πένα κ στο τέλος αφού του την έδωσε του φίλησε και το χέρι!

(+)

  • 2 ώρες setlist!
  • Επιβλητική εμφάνιση γεμάτη διάθεση και πλακίτσα

Το ακουστικό την Παρασκευή ήταν απολαυστικότατο, μορφάρα ο Englund, με πολύ κέφι και επικό τρολάρισμα που θα πω στο τέλος. Εννοείται μετά το λάιβ έκατσαν όλοι για υπογραφές, φωτογραφίες κλπ, όπως έγινε και στο λάιβ του Σαββάτου δηλαδή, ούτε υφάκι, ούτε “έχουμε πρωινή πτήση, πού να υπογράφουμε τώρα σε 6-7 άτομα που περιμένουν” (βλέπε Rage) ούτε τίποτα, ειδικά το Σάββατο θα μπορούσαν να φύγουν και να πουν όσοι θέλετε ελάτε στο rainbow που έχει after show party, οπότε τεράστιο ρησπέκτ από μένα.

Στα του Σαββάτου, οι Need ήταν συγκλονιστικοί. Η τριάδα mother madness - lie before you sleep - orvam μπαίνει στις καλύτερες ερμηνείες που έχω δει ποτέ, μεγάλα πράγματα γενικά και ετοιμάζουν headline εμφάνιση στο six dogs στις 21/12.

Για Evergrey, όσοι λέτε για καλό ήχο με κάνετε και απορώ, με εσάς, με εμένα, με το τι έχουμε φτάσει να θεωρούμε καλό ήχο για ένα λάιβ, αν όσοι λέτε για καλό ήχο ήσασταν στο τελευταίο λάιβ των Riverside για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης, γενικά απορώ. Θα πω απλά ότι οι Need είχαν καλύτερο ήχο και θα το λήξω εδώ.

Setlist με χρονολογική σειρά γιατί δεν θυμάμαι πώς τα έπαιξαν:

[SPOILER]Solitude Within
Nosferatu
Words Mean Nothing
The Masterplan
Mark Of The Triangle
As I Lie Here Bleeding
Recreation Day
I’m Sorry
Blinded
A Touch Of Blessing
When The Walls Go Down
Monday Morning Apocalypse
Obedience
Broken Wings
Leave It Behind Us
King Of Errors
A New Dawn
Wake A Change
Black Undertow
Hymns For The Broken
Missing You
The Grand Collapse

Με επιφύλαξη νομίζω ότι έπαιξαν και το Barricades αλλά μπορεί να ήταν και την Παρασκευή, τα έχω λίγο ανακατεμένα στο μυαλό μου. Στο ακουστικό έκλεισαν με Wasted Years και God Of Thunder.[/SPOILER]

Trolled by Englund: Μετά το λάιβ της Παρασκευής ήταν έξω από το μαγαζί, υπέγραφε κλπ, 2-3 του ζήτησαν κάποια τραγούδια για το Σάββατο, δεν θυμάμαι ποια, ε του λέω κι εγώ ότι αφού ζητάμε τραγούδια εγώ θέλω το When The Walls Go Down. Με κοιτάει με ύφος “σόρυ μαν αλλά θα σε στεναχωρήσω τώρα”, μου λέει δεν γίνεται, λέω πλάκα κάνω, διάβασα τη συνέντευξη, γελάει, ποια συνέντευξη, τι είπα, του λέω για το rocking και το “δεν παίζει” για το κομμάτι, ξανά το ίδιο ύφος και “τι να κάνουμε, μερικά τραγούδια είναι για το στούντιο και άλλα για τα λάιβ”. Και το έπαιξαν κανονικά. Λατρείας. :")

cheers σε Αngmar που είδα στο λάιβ, Almighty C, ChrisP, SheWolf, Hopeto και Razoreater (που δεν είδα στο λάιβ)

Τι cheers ρε μαλάκα που κατεβαίνεις και φέρνεις ΤΟΝ ΟΛΕΘΡΟ;
<3

μετα απο 1 μερα και αφου ηρεμησα να πω και γω τα του live στο 8ball…

κατ αρχην ειναι ΝΤΡΟΠΗ αυτη η τεραστια μπαντα να παιζει στο 8ball και να ειναι σχεδον αδειο…πραγματικα μετα απο το χθεσινο και τους dark Tranquillity ντρεπομαι για τους μεταλλαδες της πολης μου οι οποιοι θα πανε μαζικα σε κατι αλλες τραγικες μπαντες ( βλεπε Sabaton)

αλλά τι σημασία έχουν όλα αυτά οταν παίζουν οι θεοί? Πραγματικα είχα καιρό να χαρώ τοσο σε συναυλεία…τι να λέμε τωρα? κατ’αρχήν παίζανε τον εναν υμνο μετά τον άλλο και κόντευα να πάθω εγκεφαλικό…δε τους είπε κανείς οτι δεν πρέπει να παίζουν το when the walls go down χωρις να μας προοιδοποιήσουν πρώτα?στα missing you και words mean nothing έκλαιγα… 21 τραγουδάρες ακούσαμε σε ενα πραγματικά απολαυστικο σετ με μέτριο κλασσικά ήχο και φύγαμε με ενα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά…!!
Πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ μπαντα!!

Ο Bastard τα λέει σωστά.

Αν είχαμε και καλό ήχο συνολικά στους Evergrey θα μιλάγαμε για live-εμπειρία. Και πάλι όμως καλά περάσαμε.

Οι Need κέρδισαν κι άλλα credits από κόσμο που δεν τους είχε ξαναδεί live. Και που να είχαν χώρο να κουνηθούν κιόλας.

@Bastard: Μας τρόλαρε και τους δυο με το “When The Walls Go Down” τελικά, χαχα. Γίνεται να μην παίξει αυτό το κομμάτι ρε συ;