Evergrey - Glorious Collision 28Φεβ

Με 3 ακροασεις στα καπάκια και ως βαμμένος οπαδός (οι Evergrey είναι η ζωή μου) μπορώ να πω ότι ο δίσκος είναι ό,τι θα μπορούσε ο οπαδός τους να περιμένει από τη μπάντα εν έτη 2011…
Δεν φτάνει το In Search, ουτε το STD … but it comes pretty damn close!!!

ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ
:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

[B]Facts : [/B]

  • Τους Evergrey τους έμαθα από την γέννηση τους με το που κυκλοφορήσαν την [B]ΔΙΣΚΑΡΑ Dark Discovery[/B]. Από τότε σε κάθε κυκλοφορία τους ακολουθούσα και ωρίμαζα μαζί τους. Εννοείται ότι μέχρι σήμερα Dark Discovery δεν έχει ξαναβγεί. Δυστυχώς από τότε που έφυγε ο Carlson στα drums η ποιότητα των κυκλοφοριών έπεσε.
  • Τους έχω δει σε 2 live. Περιόδου Solitude-Dominance-Tragedy και περιόδου Torn.

[B]Καινούριος δίσκος : [/B]

Εϊμαι ήδη στην πρώτη ακρόαση. Θα του δώσω 4-5 ακροάσεις μέχρι να σχηματίσω άποψη. Η πρώτη εντύπωση από τα πρώτα 4 τραγούδια είναι άκρως θετική !!! Νομίζω οτι ευτυχώς ξεχνάμε το πολύ κακό και σχεδόν αδιάφορο torn !!!

συμφωνω για carlsson (μεγαλη ντραμαρα by the way)
με το που εφυγε αρχισαν να γινονται πιο "απλοϊκοι"
γι’αυτο και θεωρω ως magnus opus τους το recreation day
ηταν το αποκορυφωμα της συνεργασιας τους (englund, danhage, carlsson και zander)
φοβερες συνθεσεις
ποικιλια, εναλλαγες
φοβερα leads, καταπληκτικα ρεφραιν
ατμοσφαιρα
ηταν ολα σουπερ

anyway και μενα το καινουργιο
στις πρωτες ακροασεις
μου χει αφησει θετικες εντυπωσεις
περιμενω το cd βεβαια για να το λιωσω οπως πρεπει
το ρεφραιν παντως του and the distance με τσακιζει!!

+1 σε ΟΛΑ

Στις πρωτες ακροασεις, θετικες και για μενα οι εντυπωσεις γενικα. Ξεχωριζω μεχρι στιγμης τα τεσσερα πρωτα και το καταπληκτικο Phantom Letters (τεραστια τραγουδαρα).

4-5 ακροάσεις έχουν πέσει και από εμένα. Καλές οι πρώτες εντυπώσεις αν και οι εποχές recreation day και inner cirlcle έχουν περάσει. Πάντως οι Evergrey ήταν από την αρχή μια από τις πιο υποσχόμενες μπάντες που δεν κατάφεραν για μένα ποτέ να φτάσουν στα επίπεδα που είχαμε πολλοί φανταστεί. Όχι πως δεν έχουν φτάσει ψηλά αλλά νομίζω πως είχαν δώσει πιο πολλές υποσχέσεις.

10 ακροάσεις μετά και ακόμα δεν έχω καταφέρει να “χωνέψω” το άλμπουμ…

Σίγουρα έχει 4-5 διαμαντάκια
Σίγουρα έχει 4-5 εντελώς αδιάφορα

Όμως κάτι σε τραβάει να το ακούσεις και να το ξανακούσεις…
και κάθε φορά ακούγεται όλο και καλύτερο και ανακαλύπτεις πράγματα που είχαν ξεφύγει !!!

Τολμώ να πω ότι είναι οτι καλύτερο έχουν βγάλει από το Recreation Day και μετά !!!

4 μήνες μετά και το album ΑΚΟΜΑ είναι στα repeat !!!
Ε-Θ-Ι-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο-Τ-Α-Τ-Ο

Top Tracks (in bold) :

[B]01. Leave It Behind Us (05:09)[/B]
02. You (06:23)
[B]03. Wrong (05:14)[/B]
[B]04. Frozen (05:00)[/B]
05. Restoring The Loss (04:46)
[B]06. To Fit The Mold (05:24)[/B]
07. Out Of Reach (03:43)
[B]08. The Phantom Letters (05:31)[/B]
09. The Disease (04:13)
10. It Comes From Within (04:25)
[COLOR=“Red”][B]11. Free (03:45)[/B][/COLOR] (τι απίστευτοι στίχοι είναι αυτοί…)
12. I?m Drowning Alone (04:17)
[B]13. ? And The Distance (03:47)[/B]

sorry gia ta greeklish eimai agglia

alla NAI einai diskara
kathe fora pou to akouw anakalyptw kai kati neo

\m/ It Comes From Within \m/

makari na rthoune gia live…

Bump γιατί ειναι κρίμα οι τελευταίοι δίσκοι τους αν και ποιοτικά αρτιότατοι να εχουν περάσει στα αζήτητα.Και το glorious collission ειναι συνώνυμο της ποιότητας που τόσα χρόνια μας προσφερουν απλόχερα οι Σουηδοί…

ποσο ισχυει…