Evergrey-torn

Όσο το ακούω τόσο περισσότερο μου αρέσει. Βγάλαν δισκάρα οι κερατάδες.

Έχει ακούσει κάποιος άλλος συντάκτης στο site το άλμπουμ; (ο οποίος να ασχολείται με το είδος) Θα είχε ενδιαφέρον να υπήρχαν παραπάνω από μία κριτικές στο συγκεκριμένο άλμπουμ.

Γενικά, συμφωνώ κι εγώ με τη πλειοψηφία. Το άλμπουμ είναι πολύ καλό και πάει καρφί για τα κορυφαία της χρονιάς.

Για λογαριασμο αλλου συντακτη ή του site σιγουρα δε μπορω να μιλησω. Οσον αφορα εμε, οταν ειμαι εντελως σταθερος θα γραψω κι όποιος θεωρει πως το κειμενο δεν ειναι δικαιο ας το αντικρουσει με οποια επιχειρηματα διαθετει. Το μονο σιγουρο ειναι πως το κειμενο θα ειναι οπαδικο. Αυτα, φιλικα

Θα συμφωνησω σχεδον σε ολα φιλε Angmar ειδικα στο 1ο με τα πληκτρα :p. Επισης 2 αλλα πραγματα που παρατηρησα οτι απουσιαζουνε απο τον ηχο τους ειναι τα φοβερα κιθαριστικα leads (ναι, παλια εγραφαν κομματια που ξεκινουσαν με δολοφονικα leads πχ βλεπε: Blinded,The Great Deceiver κλπ) και επισης απουσιαζουν περιτρανα τα φοβερα χορωδιακα backing vocals!!! :-k
Περα απ’ ολα αυτα ομως δεν μπορω να πω πως δεν μ αρεσει ο δισκος, ισα-ισα ειναι αξιολογος (αν και θα κανω και αλλες πολλες ακροασεις ακομα γιατι ειναι απο τις αγαπημενες μου μπαντες). Το σιγουρο ειναι οτι ο δισκος αυτος ειναι πολυ ανωτερος του προηγουμενου που με ειχε απογοητευσειι (τον θεωρω ισως τον χειροτερο τους δισκο)…

Κι εμενα αυτος ο δισκος δε με γεμισε οσο οι προηγουμενοι,τα πληκτρα βασικα ειναι πολυ χαμηλα πιστευω και χανονται.Σε αυτο το album χαθηκε η ολη η θεατρικοτητα και η ατμοσφαιρα που ειχαν.Ευτυχως που ειναι μεγαλο συκροτημα και μετρησε περισσοτερο αυτο σε αυτη τη περιπτωση αλλιως θα ηταν χειροτερο το album…

To these scars πάει στα καλύτερα κομμάτια της χρονιάς…

ευκολα… χτες επαιζε ασταματητα … παιζει να το ακουσα τουλαχιστον 50 φορες

Moυ φαινεται περιεργο που αρκετοι δεν φαινονται και τοσο ευχαριστημενοι με τον καινουργιο δισκο.Αυτο βεβαια ειναι καλο γιατι οι evergrey εχουν δωσει το δικαιωμα να εχουμε μεγαλες απαιτησεις απο αυτους ισως και μεγαλυτερες απο τετοιον δισκο που κατα τη γνωμη μου ειναι δισκαρα και χαλαρα απο τους καλυτερους τους.broken wings, fear (καλα αυτο σε πιανει απο τα αρχι…α με απο το πρωτο δευτερολεπτο τι εισαγωγη…) fail ,in confidencel μου αρεσαν αρκετα ατμοσφαιριλα στο φουλ, φωνητικα απιστευτα, οντως τα πληκτρα ειναι λιγο περιορισμενα (αλλα δεν με απασχολει…χαχα)και ριφαρες που σπερνουν.Οσο για το εξωφυλλο επειδη ασχολουμαι λιγο με το αθλημα (ερασιτεχνικα βεβαια) ειναι μια χαρα ο τυπος που το εφτιαξε ειναι καλλιτεχνης δεν ειναι τυποποιημενο κατα τη γνωμη μου…

χαλαρά από τα καλύτερα! Τις τελευταίες μέρες το ακούω συνέχεια, ειδικά η εισαγωγή είναι άψογη!

Εχει κανεις τους στιχους απο το These scars??

Τον ακούω τώρα από το mySpace τους. Μέχρι τώρα μου φαίνεται μια συναίχια του Monday… χωρίς αυτό να με χαλάει. Δεν έχω πάθει την πλάκα μου αλλά πάντως ευχαριστιέμε την ακρόαση.

μεγαλη αλμπουμαρα . δεν το περιμενα μετα το μετριο για μενα apocalypse . στα 5 καλυτερα της χρονιας .

Μεσα στην 5αδα χαλαρά…Ειναι δίσκος κόλλημα…:slight_smile:

Μιας κι ηρθε η ωρα του, ερχεται κι η κριτικη απο βδομαδα. Καποια πραματα που δε θ’ αναφερω μεσα για ευνοητους λογους:

Μαζι με του Dane ειναι τα φετινα albums που ακουσα περισσοτερο απο καθε αλλο.

Του Dane τα καταφερε. Οι εντυπωσεις αλλαξαν πολυ προς το καλυτερο. Αυτο δεν, οι διαφορες ηταν μικρες. Το συνθετικο επιπεδο ειναι σχετικα ιδιο με αυτο του Monday, το οποιο παρεπιπτοντως ηταν μετριο για Evergrey αλλα οχι μετριο ως μεση κυκλοφορία του ειδους. Ειχε κομματαρες μεσα, Obedience, Still In The Water, ή το Closure που παιζει χαλαρα να ναι η καλυτερη μπαλαντα που χουν γραψει (μετα το Every Tear That Falls φυσικα). Η παραγωγη παντως ειναι μεγαλο κλου του δισκου.

Για μένα το κορυφαίο της χρονιάς χαλαρά.

:thumbup:

εμενα παροτι ειναι μεγαλη μου αδυναμια οι Evergrey δυστυχως θα συμφωνησω με τον Angmar…
για τα δικα μου γουστα σε καμια περιπτωση δε φτανει κανενα απο τα 3 τελευταια…ειδικα το αγαπημενο μου Recreation Day (απο το οποιο τους γνωρισα)

Δίσκος που του αξίζει να βρίσκεται στο φετινό τοπ 10 σίγουρα. Γράφουν απίστευτα πιασάρικα κομμάτια.

Τον έχω πάρει από Τρίτη και σήμερα μάλλον θα καταφέρω να τον ακούσω. Πάντως αυτά που είχα ακούσει από το myspace τα γούσταρα αρκέτα. Ακόμα ωραίο εξώφυλλο.

Λολ, ρε Eagleheart οκ, καταλαβα ποσο σου αρεσει, αλλα δε χρειαζεται να κανεις δυο φορες quote το ιδιο post. :lol:

Paidia den iksera douleies tous kai me kati Numb kai Torn pou akouo tora, mou exei fygei to skato ligaki…8O