Evergrey-torn

Mιας και πιασαμε το κεφαλαιο κριτικές (στο thread των Muse) θα αναφερω (το ειχα ξεχασει κιολας) οτι η κριτική του αξιοτιμου κυριου Καγκελάρη αδικει καταφωρα τον δισκο…:!:

λολ.

Edit: …προς τι ακριβως δεν ξερω. Ξεθαβιν μετα απο ενα χρονο για θεμα που ειχαμε εξαντλησει οσο δεν πηγαινε κι ειχε μαλλιασει η γλωσσα μου να λεει περι προσωπικης αποψης, κλπ. Ενιγουει, σεβαστη η γνωμη σου, διαφωνουμε, τι να γινει.

οταν όμως στους 100 νοματαιους οι 80 θεωρουν τον δισκο πολυ καλο,τι σημαινει αυτό?οκ εχει λιγοτερα πληκτρα,δεν ειναι τοσο progressive οσο παλιά αλλα απο την αλλη εχει την καλυτερη παραγωγή σε δισκο τους και κομματια που μιλανε κατευθειαν στην καρδιά…(και ναι χωρίς πλήκτρα)…στις κριτικες μερικες φορες περα απο το οπαδικο στοιχείο καλο ειναι να υπαρχει και το στοιχειο της αντικειμενικότητας…(οσο ειναι αυτό εφικτό)…just a different point of view…:slight_smile: (αφορμή για το ποστ ηταν και το προσφατο live…)

Ομιτζι.

Tεσπα ακρη δεν θα βγει οποτε ληγειν εδώ…

Ρε Davi, ειλικρινα, πως θελεις να σε παρω στα σοβαρα οταν εχω πει αυτο:

…αρα ημανε fair enough.

Οταν οι περισσοτεροι απ οσους ειχαν παθει πλακα, με μετεπειτα ποστς (σε αλλα θρεντζ) παραδεχθηκαν πως ξεφουσκωσε καπως. Αρα οι νοματαιοι μειωθηκαν δραματικα.

Οταν τα κομματια, μιας κι επιασες τα της συναυλιας, ηταν καλυτερα στο λαιβ, πραγμα που δειχνει αυτοματως πως η παραγωγη δεν ηταν τοσο ταιριαστη. Αρα σιγουρα οχι η κορυφαια που ειχαν ποτε.

Και μου λες για μελωδιες που μιλανε στη καρδια κι οτι αυτο ειναι αντικειμενικο. Ε τι να σου πω τωρα, φυσικα και δε βγαινει ακρη. Θες να με πεισεις για δισκο που δε μου αρεσε τοσο και να το πασαρεις μεσω και καλα αντικειμενικοτητας. Ε, νταξ.

Edit: Ξερω πως ακουγομαι εκνευρισμενος ρε συ κι η αληθεια ειναι πως αυτη τη φορα οντως εκνευριστηκα. Αφου στην ουσια, αυτο το πραγμα αναφερεται ανα καιρους εδω κι ενα χρονο.

Boooooooo the reviewer Boooooooo :lol:

Ρε αντε γεια ρε ! :lol:

Γι αυτο κι απο δω και μπρος θα γραφω μονο για καννιβαλους! Πραματα που μονο εγω θα ακουω, οποτε θα ησυχασω! :lol:

Bravo, grapse giayton ton kanibalo pou blepo sto avatar, ma ton Allax ti prama einai touto pali :lol:

εγω παλι μετα το λαιβ αναθεωρησα

ανεβηκε στην εκτιμηση μου το torn

και ακουγωντας το απελευθερωμενος απο τις επιδιωξεις μου για τους evergrey

ανακαλυψα οτι ειναι ενας φοβερος δισκος
με πολυ ομορφες συνθεσεις
και ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΡΕΦΡΑΙΝ!!

thumbs up

Στο λαιβ ναι, τα κομματια ηταν πολυ καλυτερα, οπως και αυτα του Monday Morning. Πηξαμε στη πλαστικουρα των στουδιο δλδ.

βασικά το Τorn είναι πολυ καλος δίσκος . Είναι διαφορετικός από τις δισκάρες τους μέχρι το Inner Circle. Και πολυ ανώτερος από το Μonday, που ήταν μία μετριότητα και μισή.

Όσο για την παραγωγή, ε δεν είναι και ότι καλύτερο υπάρχει. Πολύ μπουκομένη και παροχιμένη. Ίσως η δεύτερη χειρότερή τους μετά το Monday. :wink:

Να πεταχτώ και εγώ σαν την τσου-τσου και να αναφέρω οτι ο δίσκος ακόμα μου αρέσει πολύ. Δεν ξεφούσκωσε με το πέρασμα των μηνών δλδ.

Περι παραγωγής…εμένα με ψιλοχαλάει το θάψιμο των πλήκτρων. Κατα τα άλλα, παραμένει μια πάρα πολύ καλή πρόταση στον μελωδικό heavy/prog ήχο.

Μετά από αρκετούς μήνες ο δίσκος αυτός μου αρέσει όλο και περρισότερο:):!:

σουπερ δισκαρος απο μια υπερμεγεθη μπανταρα! αρε, αυτο το συγκροτημα δεν με εχει απογοητευσει ποτε! στα του δισκου τωρα πιστευω πως ολες οι συνθεσεις κυμαινονται σε υψηλα επιπεδα,βγαζουν αυτο το χαρακτηριστικα σκοτεινο αλλα οχι ερεβωδες και μελαγχολικο αλλα ευτυχως οχι κλαψομουνικο συναισθημα που περιμενεις να βιωσεις και να αισθανθεις απο τους evergrey! η φωνη κλασικα σκορπαει ριγη ανατριχιλας(παρεπιμπτωντως πολυ χαρακτηριστικη χροια) και αυτο το σολο στην κομματαρα ονοματι fail το λιγοτερο που μπορω να εκστομισω ειναι οτι ενω σε καθηλωνει στα καπακια σε θεριζει και σε στελνει για βρουβιες! αντε να εκφρασω και εναν ποθο…ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ποτε θα τους φερετε για live ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε?

τους φερανε περσυ! :stuck_out_tongue: :slight_smile:

…και πριν τρία χρόνια στη Λάρισα:):!:…εεε να τους ξαναφέρουν:):!:

2 φορες Λαρισα, ηρθαν και Σεπτεμβρη του '09!
οσο για το δισκο, αν και ειναι απο τις αγαπημενες μπαντες, με απογοητευσε τρομερα…

Οχι και απογοητευση…Ο δισκος ειναι αξεπεραστος πραγματικα…Λιγες μπαντες μπορουν να γραψουν τοσο ποιοτικη μουσικη…Ατοφιο 10αρι ο δισκος και στο λαιβ στη λαρισα γαμησανε

η θλιψη μετουσιωμενη σε solo…πραγματικά κορυφαιο…