Evergrey (επιτέλους) σε Αθηνα και Λαρισα

στις 7 - 7.15 ανοίγουν οι πόρτες…

…νωρίτερα θα είχει γίνει το ακουστικό show για το Headbanger’s Ball (την εκπομπή που επιμελούμαστε για το MTV)… οι 30 τυχεροί που θα το παρακολουθήσουν έχουν ήδη ειδοποιηθεί…

οπωτε πριν της 21:00 δεν βγαινουν οι evergrey ε?

γιατι μεχρι να σχολασουμε να παμε σπιτι και την κανουμε για το λαιβ καπου εκει με βλεπω να σκαω…

ελα ρε…πολυ καλο ακουγεται ελπίζω να είναι και αληθινό και να μην το βραδιάσουμε. ετσι πρεπει να γίνονται τα live.

τρεις ώρες ακόμα… :slight_smile:
τικ-τοκ-τικ-τοκ…

Τα σπασανε ολα λεμε (μας αναγκασαν να σπασουμε και το σβερκο μας…ωωωχ :lol:). Τι συναυλιαρα θεε μου, αξιζε με χιλια. Την επομενη φορα σε μεγαλυτερο συναυλιακο χωρο ομως (η αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα να βγαλουν τετοια ηχαρα στο sin city), ημαρτον, μιλαμε για μπανταρα \m/

Πρωτη φορα φευγω απο συναυλια… και στεναχωριεμαι που τελειωσε!!! Παντα τετοια!!=] και του χρόνου!!

Ειδαμε επιτελους ενα πραγματικα καλο live απο πλευρας Evergrey. Αξιζε καθε αναμονη.

H μοναδική μπαντα μεχρι στιγμής που εκανε την ακουστικη του sin city να ακουγεται σαν το μεγαρο μουσικής…σκεφτειτε να επαιζαν και σε μεγαλυτερο χώρο…κατα τα αλλα περασαμε καλά,η μπαντα τα εδωσε ολα,o Εdlund τελικα ειναι μεγαλος ερμηνευτης και ο σβερκος θα ποναει για καιρό…(και ναι επαιξαν το blackened dawn (με τον τραγουδιστη των Need) και το words mean nothing (η τριχα κάγκελο)…all hail EVERGREY…

Εεεε οχι. Εχω δει αρκετες μπαντες με πολυ καλυτερο ηχο. Αλλα νταξ, δεν εχει να λεει, μια χαρα ηταν και παλι.

Μερικά πραγματάκια για το Live στην Λάρισα…

Αρχικά υπήρξε μια μεγάλη καθυστέρηση στην έναρξη της συναυλίας (πάνω από 1 ώρα) λόγω τεχνικών προβλημάτων. Οι πόρτες άνοιξαν γύρω στις 10 παρά, και αφού έπεισα τον ελεγκτή να σκίσει ελάχιστα το εισιτήριο, πιάσαμε μια καλή θέση για τους Λαρισαίους Innosense. Είχα ακούσει καλά λόγια για αυτούς και ειδικά για την φωνή του τραγουδιστή… οπότε δεν ήθελα να τους χάσω. Τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν μια πολύ καλή αρχή και μια ωραιότατη προθέρμανση για τους Evergrey! Όμορφα, ποιοτικά και μελωδικά κομμάτια με ζεστά progressive ριφάκια και άψογα φωνητικά… παρά τον άθλιο ήχο! Μπράβο!
Ορίστε και ένα βιντεάκι --> Innosense - Live at Larissa

Μετά από ένα αρκετά μεγάλο διάλειμμα για Soundcheck, στη σκηνή ανέβηκαν οι Ιταλοί Chaoswave. Συνδυασμός γυναικείων και ανδρικών φωνητικών, που θύμιζε λίγο Lacuna Coil. Με πιο βαρύ ήχο και σε ταχύτερους ρυθμούς, πιστεύω ότι κούρασαν… ειδικά με τα πολύ μεγάλα κομμάτια τους. Ο ήχος ξανά δεν βοήθησε. Σε μερικές στιγμές, το μόνο που άκουγες ήταν μια βαβούρα. Ο ντράμερ είχε πλάκα, έπιασα την μπακέτα που πέταξε μαζί με έναν άλλον, αλλά από σεβασμό (τον είδα μεγαλύτερο σε ηλικία) είπα να του την αφήσω. :stuck_out_tongue:
Στο τέλος του Live γνωριστήκαμε με τον ντράμερ, την τραγουδίστρια και τον μπασίστα, βγήκαμε φωτογραφίες μαζί και μας είπαν ότι θα τις ανεβάσουν στο MySpace τους (ακόμα δεν έχω δει την φάτσα μου εκεί). :-k[-X

Και σιγά σιγά έρχονται και τα καλά… EVERGREY!
Ξανά κενό για Soundcheck, μια αποτυχημένη προσπάθεια να κρεμαστεί το πανό, και η στιγμή πλησιάζει…
Τα φώτα χαμηλώνουν, ο κόσμος να φωνάζει “EVERGREY”… και δεν αργούν να εμφανιστούν. Κάνουν είσοδο με το Blinded και γίνεται χαμός στο Stage! Για μια ακόμη φορά τα προβλήματα στον ήχο είναι μεγάλα, στην αρχή η φωνή του Tom ίσα που ακούγεται, αλλά αυτό δεν τους πτοεί, ούτε βέβαια και το κοινό που ήρθε να τους ακούσει και να τους δει από κοντά. Συνεχίζουν λοιπόν με το μοναδικό Μελωδικό Progressive Power ύφος τους και μετά από 8-9 κομμάτια κάνουν ένα διάλειμμα, φεύγουν από τη σκηνή και αρχίζουμε να φωνάζουμε το κλασσικό “WE-WANT-MORE”. Έρχονται ξανά (όπως ήταν αναμενόμενο :roll:) και μας χαρίζουν ακόμα μερικά αξέχαστα κομμάτια. Κατά τη διάρκεια της εμφάνισης τους, ιδιαίτερα μου άρεσε το σημείο που έπαιξαν μπαλάντες-ύμνους όπως το “I’m Sorry”, “When The Walls Go Down”, “Words Mean Nothing”, ενώ δεν έλειψε και το σόλο πλήκτρα-κιθάρα. Για τελείωμα τι άλλο φυσικά… “A Touch Of Blessing”!!! Μου έφυγε το κεφάλι εκεί… ακόμα πονάει ο λαιμός μου, αλλά χαλάλι… το ευχαριστήθηκα! :metal:
Στο τέλος τσίμπησα μια ζακέτα Evergrey που την ήθελα τρελά και πέρασα το εισιτηριάκι από όλη την μπάντα να μου το υπογράψει! :roll:

Δεν θα σας αφήσω έτσι όμως… έχω υλικό!
Τα βίντεο τα έβγαλε η κοπέλα μου (έχει σταθερό χέρι - All credits to her - ! :D) με το κινητό μου, το οποίο δυστυχώς έμεινε από μπαταρία και δεν προλάβαμε όλο το A Touch Of Blessing. Αν σας πω ότι στο βίντεο ο ήχος ακούγεται καλύτερα απ’ ότι τον ακούγαμε εμείς στο live, τι θα μου πείτε; Όπως και να 'χει… Enjoy!

Words Mean Nothing + I’m Sorry
More Than Ever
The Masterplan
When The Walls Go Down
Recreation Day
Broken Wings

Έχουν αρκετά καλή ποιότητα ήχου, δείτε τα κατά προτίμηση σε HQ.

Και το κερασάκι στην τούρτα…

[SPOILER]επηρεασμένος από το Live, είπα να κάνω μια καφρίλα με τον μικρό μου αδερφό και να την ανεβάσω στο Youtube (όποιος είναι περίεργος μπορεί να το δει) :lol: …

[/SPOILER]

Σκισαν.

ευγε στην διοργανωση του rock hard που ηταν αψογη…μονο δυο μπαντες ακυρωθηκαν παλι καλα…οι The Silent Rage k oi Need…ευγε…

τι ακριβώς εγινε και δεν τηρήθηκε το πρόγραμα??? οχι πως δεν το περιμέναμε βέβαια, αλλα έλεος ρε πούστη μου, έλεος.

καλημέρα… σε τι αναφέρεσαι; στο ότι άργησαν οι να ανοίξουν οι πόρτες μισή ώρα; ή σε κάτι άλλο;

αυτό είναι αποκλειστικά δική μας ευθύνη, και ελπίζουμε να μπορέσουμε να επανορθώσουμε για τα παιδιά… για το ότι δεν εμφανίστηκαν οι NEED και SILENT RAGE αναλαμβάνουμε πλήρως εμείς την ευθύνη και τις συνέπειες της.

Ισως ειναι η πρωτη φορα που διοργανωτης εχει τα παπαρια να πει “ΦΤΑΙΩ”
Ευγε απο εμενα :wink::!:

Πολύ καλό live από τους Evergrey. Πραγματικά το ευχαριστήθηκα. Και επιτέλους μια συναυλία που ήταν οικονομική και καλή. Επίσης και οι The Silent Rage παρ’όλο που υπάρχουν άλλες 2 μπάντες με το ίδιο όνομα, δεν τους ήξερα αλλά θα τους έχω στα υποψην, ήταν πολύ δυναμικοί και ο drummer τους τα έσπαγε. Από για τις άλλες 2 μπάντες δεν ξέρω τι έγινε και δεν έπαιξαν, ήθελα να τις ακούσω πάντως γιατι μ’αρέσει το στυλάκι τους αλλά… Ελλάδα (διστυχώς δεν τα γλιτώνουμε αυτά στη χώρα μας).
Πάντως από Evergrey δεν άκουσα ένα κομμάτι που περίμενα σίγουρα να παίξουν και αυτό δεν είναι άλλο από το Solitude Within :frowning:

επειδή ήμουν σίγουρος πως κάποιοι κάτι θα βρουν και θα κράξουν να υπενθυμίσω το γνωστό ρητό “σου χαρίζουν γαϊδαρο και τον κοιτάς στα δόντια”.

μακάρι να μπορούσα να ήμουν εκεί, γιατί γουστάρω Evergrey τέρμα και θέλω να στηρίζω τις προσπάθειες των παιδιών. και δεν έχουν κάνει και λίγες.

μακάρι να δημιουργήσουμε κάποια στιγμή υποδομές να έρθει και το βουνό στον Μωάμεθ, δηλαδή να φέρουμε κάποια συναυλία και στην Πάτρα, που θεωρητικά θα έπρεπε να είναι η επόμενη επιλογή για live μετά από Αθήνα και Θεσσαλονίνκη.

γαμω τις συναυλιες

επιτελους τους ειδαμε μονους τους

και σε καλη περιοδο με αρκετα καλους δισκους στην πλατη τους

ο ηχος καλος

ο edlund φωβερη φωνη

και τα υπολοιπα παιχτρονια πρωτα

ακουσαμε αρκετα και ωραια κομματια

και τα περισσοτερα νομιζω απο το recreation day το οποιο αποτελει και το αγαπημενο μου δισκο τους

ακουσαμε και watching the sky και she speaks to the dead :slight_smile:

φυσικα ενα nosferatu ή ενα solitude within δεν θα χαλουσαν κανενα
αλλα μην ειμαστε και πλεονεκτες!!! :slight_smile:

χαχα ποτε παιξαμε κ δν το θυμαμαι??! λολ…μαλλον εννοεις τους chaoswave…:stuck_out_tongue: εμας κ τους need ακυρωασανε…ασε που μας ελεγαν κατι αηδιες να παιξουμε uplugged κ μεις κ οχι πανω στη σκηνη αλλα κατω…ελεος…ειναι για γελια…

κ επισης με ενα ‘φταιω’ δν καθαριζει κανεις ετσι ευκολα…