Exεις μουσικο αυτι;

Πριν λιγες μερες ακουγα εναν δισκο και ξεχωρισα 3 κομματια.Αργοτερα εψαξα στην wiki και ειδα οτι τα 3 αυτα τραγουδια ηταν τα singles του δισκου.Αμεσως ειπα στον εαυτο μου<<εχεις μουσικο αυτι>>.Τι σημαινει λοιπον ακριβως το να εχεις μουσικο αυτι να ξεχωριζεις την καλη μουσικη ή να την δημιουργεις εσυ;Και ειναι εμφυτο ή αποκτιεται με ασκηση;(αυτο το τελευταιο μου θυμιζει την σωκρατικη αρετη!)

το να εχεις μουσικο αυτι ειναι εντελως υποκειμενικο…για μενα σημαινει να μπορεις να ξεχωρισεις εναν ηχο ακομη και αν αυτος μπορει να υπαρχει πισω απο κατι αλο πιο μπασσο και πιο θορυβωδες…να μπορεις να ακουσεις εναν ηχο και να καταλαβεις οτι ειναι η ταδε νοτα…
τωρα…για σενα “squall”, δεν θαλεγα τοσο οτι εχεις μουσικο αυτι οσοσ του οτι εισαι ολιγον τι ψωναρα (για να ανοιξεις και ολοκληρο θεμα γιαυτο)…χωρις παρεξηγηση ε…:roll:

Toτε μαλλον εμπορικo αυτι εχεις:lol::lol::p:p

αυτός, αυτί και τα μυστήρια.

none taken!

κατι ειναι και αυτο:lol:

__Χαχα, σωστό! “Εμπορικό”!! :lol:

__Φυσικά και είναι κάτι κι αυτό (νομίζω υπερβολικός ο χαρακτηρισμός ψωνάρα, άλλωστε είναι κι αυτό ένα ταλέντο και μάλιστα σημαντικό και… πολύ κερδοφόρο αν χρησιμοποιηθεί σωστά). Δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι ξεχωρίζει κάποιος “το καλό”, αλλά αυτό που “αρέσει /θα αρέσει στους πολλούς τις μέρες αυτές”. Το μομέντουμ και το να ψυχολογείς τις μάζες, μπορεί να κάνει κάποιον πολύ πλούσιο.

__Σε πιο νορμαλ επίπεδα, θα μπορούσες να γίνεις παραγωγός, manager, ραδιοφωνικός παραγωγός (αν και ΣΧΕΔΟΝ όλα τα ραδιόφωνα παίζουν με φιξαρισμένη από εταιρείες κλπ playlist -αυτή είναι η μόνη και πικρή αλήθεια) κλπ, κλπ… Aσε που αν μυρίζεσαι εύκολα τα γούστα των πολλών, μπορείς να το χρισημοποιήσεις σχεδόν πάντου.

__Το μουσικό αυτί είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει κυρίως με την αρμονία και την αντίληψη επ’ αυτής. Αυτό είναι και λίγο εμφυτο, π.χ. ο Mozart αν και σπούδασε, είχε φοβερό αυτί, δε του χρειαζόντουσαν σπουδές για να πιάσει έναν ήχο και να στο αναπαράγει κατευθείαν ολόιδιο (αν όχι “βελτιωμένο”). Αυτό είναι κάτι που μπορεί να εξασκηθεί, αλλά κυρίως γεννιέσαι μ’ αυτό (όπως π.χ. ένα “μαθηματικό” μυαλό που μπορεί να σου πει το αποτέλεσμα του 1786 διά 18 χωρίς μολύβι και χαρτί σε 2-3 δευτερόλεπτα (άντε 4 αν νυστάζει! :p).

__Ή το (και το) άλλο: Να παίζει στο πιάνο μία νότα και η δασκάλα σου να σου λέει “φαλτσάρεις κατά μισή ύφεση” (κατά το 1/4 μια νότας ας πούμε) και εσύ να λες “αλήθεια;! Ούτε που το άκουσα; Μα και το πιάνο ίδιο δεν ακούγεται;” και αυτή να σου απαντάει “γιατί, ποιός σου είπε πως το πιάνο είναι καλοκουρδισμένο; πρέπει να έχει σχεδόν 9 μήνες να κουρδιστεί” και εκείνη την ώρα να μπαίνει μέσα ένα μπάρμπας με μουστάκι στην αίθουσα και να λέει “γειά σας ήρθα να κουρδίσω το πιάνο, αύριο κλείνουν εννιά μήνες απ’ την τελευταία φορά που το κούρδισα και πρέπει να χάνει λίγο ε;” … 8O :stuck_out_tongue: :smiley: :lol:

__Το δεύτερο μπορείς να το καλλιεργήσεις σε μεγάλο βαθμό, αλλά και πάλι είναι και τι “μουσικό αυτί” έχεις… Α, και άλλο “καλό αυτί” (ακούω και ψίθυρο στα 30 μέτρα ή όταν καλεί ο γείτονας τον σκύλο με την αθόρυθη σφυρίχτρα, απαντάω κι εγώ μαζί) και άλλο “μουσικό αυτί”… :slight_smile:

υ.γ. 111,625 είναι, αν το σκέφτεστε ακόμη, όχι, δεν έχετε μαθηματικό μυαλό… :stuck_out_tongue: :lol:

Εγώ έχω φοβερό μουσικό αυτί. Σαν του Μπετόβεν.

Εγω οποτε ακουω Bolt Thrower μουσικωνεται ! :-s
Γιατρε ειμαι καλα ?

Περα απο την πλακα το θεμα “αυτι” ειναι καθαρα θεμα γουστων και μουσικων προτιμησεων.
Μου ειναι πιο ευκολο να αναγνωρισω μια καλη death metal μπαντα απο το να πω οτι οι ταδε
ειναι οι νεοι Radiohead (θα’θελαν οι ταδε παντως :p)

__Σαν του ποιούυυυύ?!

__Μμμ, αυτό που λες έχει να κάνει με τη “μουσική παιδεία” που έχεις -και ειδικότερα στο Death Metal :wink: 8). Καμία σχέση με “μουσικό αυτί”.

__Μουσικό αυτί θα είχες αν π.χ. ενώ βάζεις να παίξει για πρώτη φορά ένα νέο death metal cd σου, και ενώ ο τραγουδιστής ουρλιάζει μανιασμένος, ο μπασίστας κάνει αρπετζιο και σλαπτινγκ μαζί ενώ κοπανάει με το όργανό του τον κιθαρίστα, όπου αυτός παίζει το πιο μανιασμένο ριφ κατευθείαν απ’ την κόλαση και ο ντράμμερ κάνει τον Lombardo να ντρέπεται που παίζει τόσο νυσταγμένα, εσύ λες “ώπα! εδώ λίγο στόναρε ο τραγουδιστής! α! και εδώ που παίζει ο κιθαρίστας το ίδιο θέμα με το πρώτο συγκλάκι από τον πρώτο δίσκο, αλλά σε drop D και με alternate picking φυσικά -ακούγεται άλλωστε- ο μπασίστας έπαιξε λάθος αρμονική, πάλι καλά που ο ντράμμερ δεν χάνει χτύπο και δε φαίνεται και πολύ”… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: 8O :lol:

__Ακόμα, να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε και το “μουσικό βυζί”, χάρη στο οποίο κάνει καριέρα το 80% των ελληνίδων τραγουδιστριών του ελαφρολαϊκού σκυλο-πάλκου. :slight_smile:

Αν μουσικό αυτί είναι αυτό που αναφέρεται στο από πάνω ποστ, τότε χαίρομαι που δεν το έχω γιατί δε θα με άφηνε να απολαμβάνω τόσο τη μουσική :stuck_out_tongue:

1786 δια 18 δεν κάνει 99,222… ; :-s :stuck_out_tongue:

πρόκειται προφανώς περί ακουστικού λάθους… :stuck_out_tongue:

:lol::lol:

respect.

__Εεεε, ναι, αυτό ακριβώς! Είχα άκουσει πως τόσο έκανε…! :stuck_out_tongue: :lol: Θα απολύσω το κομπιουτεράκι μου πάραυτα! :smiley:

__Ε, εντάξει υπερβάλουμε και λίγο :lol: …πάντως το παράδειγμα με το πιάνο και την καθηγήτρια είναι κατά το ήμισι αλήθεια…! 8) Κάποιος με πολύ εξασκημένο ή /και μουσικό αυτί μπορεί να πιάσει ακόμα κι ένα ελάχιστα ξεκουρδιστο όργανο. Οι υπόλοιποι, μπορεί να μη ξέρουν τι ακριβώς φταίει, αλλά μόλις π.χ. ο μουσικός που έπαιζε πριν κιθάρα και τραγουδούσε σε μπαράκι, σταματήσει να κουρδίσει και ξαναρχίσει, θα καταλάβουν τη διαφορά, όλα θα ακούγονται πιο “καλά” /“ωραία” (ίσως σας έχει συμβεί σε λαϊβάκια ή παραλία με κιθάρες κλπ). :slight_smile:

__Ενώ ένα εξασκημένο ή μουσικό αυτί, θα τον πλησιάσει μετάξύ των τραγουδιών και θα πει "τι θα γίνει ρε μεγάλε, θα κουρδίσουμε ή θα μας πάρεις κι άλλο τα -μουσικά μας- αυτιά;! :smiley: …ή βέβαια, θα παραγγείλει 2-3 σφηνάκια ακόμα και όλα τα όργανα θα κουρδιστούν μόνα τους!!! :stuck_out_tongue: :lol:

Ενδιαφερουσες αποψεις!Καπου διαβασα για τον rick rubin οτι ακουει το τραγουδι και αν δεν του αρεσει κατι σου λεει θελω να το διορθωσεις.Αρα ικανος παραγωγος πρεπει οχι μονο να επιλεγει τα δυνατοτερα κομματια του δισκου για να γινουν σινγκλακια αλλα να κανει και παρεμβασεις στην μουσικη χωρις ο ιδιος να την δημιουργει.Αυτο δεν προυποθετει καποια μουσικη παιδεια και καλο γουστο;Και καλο γουστο δεν ειναι να ξερει ποιο ειναι το πιο πιασαρικο ρεφραιν αλλα να δινει σημασια και στην μουσικη.Και κατα την γνωμη μου δεν σημαινει απαραιτητα οτι το εμπορικο ειναι και αναμασημενο ή ανεμπνευστο.Αυτο τωρα ειναι μουσικο ή εμπορικο αυτι;

__Αυτό είναι μουσικό αυτί μάλλον (ένας παραγωγός πρέπει να έχει πολύ καλό αυτί -να πιάνουν τόπο και τα πανάκριβα monitor ηχεία :p- και καλό είναι να είναι και μουσικός και να έχει παιδεία στη μουσική ειδικά για το στιλ που ηχογραφεί αλλά και γενικότερα, να μην είναι κλειστόμυαλος). Ενας παραγωγός πρέπει να έχει μουσικό αυτί.

__Για το εμπορικό αυτί, υπάρχει ο παραγωγός της δισκογραφικής που προσλαμβάνει τον Desmond Child στους Dream Theater για να γράψουν εμπορικά σινγκλάκια και να τους γαμήσει τα τραγούδια, το άλμπουμ και την ψυχολογία, να το διαλύσουν ως μπάντα και μετά να μην γράψουν ποτέ το Scenes From A Memory… :lol: #-o :lol:

υ.γ. το ποιά κομμάτια θα μπουν στο δίσκο, κυρίως τα διαλλέγουν η μπάντα και η εταιρεία και μετά ο παραγωγός, ανάλογα βέβαια και της επιρροής /εξουσίας που ο κάθε ένας έχει προς τον άλλον… σώστα όμως τα όσα λες περί εμπορικότητας ή μη και το ότι οι παρεμβάσεις πρέπει να γίνονται προς το καλό της μουσικής της μπαντας χωρίς να “στραγκαλίζουν” το συγκρότημα ή να το κατευθείνουν εξ’ ολοκλήρου… :slight_smile:

Ναι.Οταν κουναω γρηγορα το κεφαλι μου τα αφτια μου παιζουν τους Γαμους του Φιγκαρο

τελικά έχω ή δεν έχω μουσικό αυτί[κλικ];;

Το να εχεις μουσικο αυτι δεν ειναι ενα πραγμα. μπορει να σημαινει να μπορεις να ξεχωρισεις το μερος ενος μουσικου οργανου σε ενα τραγουδι, να θυμασαι μια μελωδια, ή να μπορεις να βγαλεις μια μελωδια που ακουσες σε καποιο οργανο. τις προαλλες ακουγα μια κασσετα και ξεχωρισα 2 τραγουδια. τα εψαξα και ηταν και τα 2 waterboys.

χαχαχαχα δεν υπαρχει!!!:lol::lol::lol:

εγω εχω μουσικο πουλι.
αμα σας κανει.