Exodus - The Atrocity Exhibition

νταξει…κατι παθανε ολοι το 2007

δεν ξερω ποσοι εχουνε ασχοληθει με την επανεμφανιση των exodus τα τελευταια χρονια.
πιστευω οτι ηταν και ειναι ενα reunion που εδωσε και που χει να δωσει ψωμι.
και συγκεκριμενα ο νεος δικος οχι απλα δινει ψωμι,αλλα γκρεμιζει και το φουρνο της γειτονιας!!!
δεν μπορω να χωνεψω το ποσα ριφ,leads και σολιδια ακουσα στην μια ωρα που διαρκει περιπου ο δισκος!
το ποσες εναλαγες σε ρυθμους και ταχυτητες!!!
στα τυμπανα ξανακαθησε ο tom hunting και παραδινει μαθηματα.
το διδυμο holt - altus πρεπει να ναι οτι πιο δολοφονικο εχει υπαρξει στο thrash metal τα τελευταια δεκα χρονια!!
απλως να αναφερω οτι στο αλμπουμ υπαρχει 1 δεκαλεπτο κομματι και 4 οχταλεπτα!!!
επειδη ειμαι ακομα στις πρωτες ακροασεις και επικρατει τρελος ενθουσιασμος περισσωτερες εντυπωσεις συντομως!!

edit 1 : το τελευταιο κομματι Bedlam 123 θα αποφερει πολλους τραυματισμους στα λαιβ!!!

edit 2 : BAY AREA ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!1

Δεν το εχω ακουσει ακομα.Αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο.
Θελω να αγορασω το προηγουμενο τους!ΤΩΡΑ!Και δεν το βρισκω!αν ειναι δυνατον

μεγαλη δισκαρα. ‘‘Bostaph’’ = ‘‘Ο Ντραμερ Μηχανη’’. αλλη φαση βεβαια, φερνει σε ενα πιο deathμεταλλαδικο στυλ με τα drums να ειναι αρκετα ‘‘μπροστα’’…

Δεν εχω ακουσει το Atrocity το προηγουμενο το εχω σε mp3 καιρο τωρα.
Το εβαλα και στα αγαπημενα μου μεχρι τωρα γιαυτη την δεκαετια.Θελω να το αγορασω
γιατι πρεπει και δεν μπορω [-X [-X
Το καινουργιο το κατεβαζω τωρα.

μηπως εννοεις αυτο; :stuck_out_tongue:

Ομπο ενα κομμα ξεχασα και εγω ο κακομοιρης.Τι avatar ειναι αυτο ?
Το Shovel Headed Kill Machine ειναι απιστευτος δισκος.
Τωρα εχω δουλεια και μαλλον θα ακουσω το καινουργιο το βραδακι. :frowning:

Waaaaaaaaaar is my shepheeeeeeeeeerd!!! :evil: :band: :metal: :metal:

Mπορείτε να ακούσετε ολόκληρο το καινούριο δίσκο εδώ

Έχω να πω ότι είστε πολύ κακοί που εκφράζετε την πόρωσή σας σε εμάς τους κακομοίρηδες που δεν έχουμε ακούσει ακόμα τον δίσκο. Και είμαι και στο γραφείο και δεν μπορώ να ακούσω τα κομμάτια στο myspace…

γκρρρρρρρρρρρρρρρρρ

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ένα θα σου πω… Funeral Hymn!!!

Edit: Η παραγωγή είναι και πάλι από τον μεγάλο Andy Sneap μετά από διάλυμα ενός δίσκου!

Αουαααααααααααααα!
Μεχρι και το ιντρο ειναι πορωτικο.
:thrash: απαπα.Παει και τελειωσε οι Exodus γ_μουν και δερνουν και τωρα.
Οχι μονο παλια.

Οντως πολυ καλος δισκος…αλλα ενα σκαλοπατακι κατω απο το φοβερο Shovel…

Λεπόν…

Οι γραμμές αυτές γράφονται ύστερα από μια σωρία ακροάσεων του νέου δίσκου των Exodus.

Στα του δίσκου τώρα. Μετά από μία εισαγωγή που παραπέμπει σε μιλιταριστικό εμβατήριο μπαίνει το Riot Act, και από τις πρώτες νότες του μου ήρθε στο μυαλό εκείνη η παροιμία με την γριά κότα και το ζουμί της. Πρόκειται για ένα κομμάτι δυναμίτη που αν δεν σας κάνει να παραδοθείτε στον μανιακό ρυθμό του μάλλον είστε κουφοί ή ακούτε λάθος είδος μουσικής. Το ρεφραίν του απλώς είναι ένα απο τα πλέον πορωτικότερα που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια. Στην συνέχεια περνάμε στο Funeral Ηymn στο οποίο οι ρυθμοί πέφτουν ελαφρώς, οι διαθέσεις είναι πιο groovy, το οποίο μάλλον διεκδικεί την θέση του καινούριο classic κομματιού τους!! Είναι πράγματι ευχάριστο το γεγονός ότι καταφέρνουν να ακούγονται τόσο φρέσκοι και τόσο κλασσικοί ταυτόχρονα. 8 λεπτά διατάραξης που θα βρείτε πάντα… Κάπου στο 6¨30 μου θύμισε κάποια breaks που υπάρχουν στο κομμάτι Fabulous Disaster…
Στο επόμενο κομμάτι “Children Of A A Worthless God” οι κολλημένοι old school thrashers θα έχουν τις πρώτες ενστάσεις τους υποθέτω. Στο ρεφραιν συγκεκριμέμαν ακούμε κάποια καθαρά φωνητικά που μου έφεραν στο μυαλό κάτι από Machine Hεαδ και προσωπικά το χάρηκα πολύ, μιας και είναι αρκετά cool. Oi στίχοι του κομματιού είναι μία καταγγελία στον θρησκευτικό φανατισμό, και εύχομαι να μην έχουν προβλήματα με τίποτα Ισλαμικές οργανώεις:
[CENTER][I]
"Υour saviour is killer, you die for Allah
You are children of a wothrless God…

United States Of Islam…Violate the unbelievers "[/I][/CENTER]

Στην συνέχεια έχουμε το As It Was, As It Soon Shall Be. Πρόκειται για το πιο heavy κομμάτι του δίσκου με ριφφς μεγατόνων. Όλα καλά, αλλά εδώ έχω την μοναδική ένσταση μου… το κομμάτι είναι ένα επαναλαμβανόμενο ριφφ που καταντάει κουραστικό. Πέρα από αυτό μου θύμισε αρκετά το shudder to think από το προηγούμενο άλμπουμ τους σε έντονο βαθμό. Προσπερνάμε.

Και φτάνουμε στο ομώνυμο κομμάτι του οποίου η διάρκεια ξεπερνάει τα 10 λεπτά. Χμμ. Λίγοι thrashers τα έχουν καταφέρει στο παρελθόν πάντως να γράψουν τέτοιας διάρκειας κομμάτια και να μην τα βαριέσαι. Και από την αρχή ήμουν περιέργος να δω αν θα με “κρατήσει” από την αρχή μέχρι το τέλος.Ευτυχώς το κάνανε το θαύμα τους. Εδώ έχουμε να κάνουμε με μία από τις καλύτερες συνθέσεις των Exodus. Αυτό το κομμάτι έχει τα πάντα. Γρήγορους thrashers ρυθμούς, ένα επικό ρεφραίν, πορωτικά bridges και πιο αργά heavy σημεία. Η μοναδική μου υποψία είναι η εξής: Το σολάκι στο 3¨33 μόνο σε εμένα θυμίζει το σόλο του Violent Revolution των Kreator? Το κομμάτι κορυφώνεται λίγο πριν τα 8 λεπτά όπου μπαίνει ένας καλπαζων ρυθμός που συγκεκριμένα όταν τον άκουσα για πρώτη φορά με δυσκολιά δεν έγραψα στο thread με τις καλύτερες κυκλοφορίες του 2007 τον τίτλο του συγκεκριμένου δίσκου… :stuck_out_tongue:
Στιχουργικά η θεματολογία συνεχίζει στο concept του δίσκου περί θρησκευτικών ανησυχιών ( είναι αρκετά η soft η λέξη που χρησιμοποιήσα ).

Το επόμενο κομμάτι Iconoclasm είναι ένας οργισμένος thrasher που ταλαιπωρεί ανελέητα την γειτονία για 8 ολόκληρα λεπτά αμείωτης έντασης. Στο Garden Of Bleeding πέφτουν oi ταχύτητες ελαφρώς για να ανέβουν μέχρι το τέλος της σύνθεσης. Πάλι συναντούμε κάποια post thrash στοιχεία. Ο δίσκος κλείνει με ένα επίσης 8 λεπτο κομμάτι, το “Bedalm 1-2-3” στο οποίο οι ταχύτητες είναι στο maximum για όλη την διάρκεια του. Αρκετά αγριεμένο και ωμό, πρόκειται για μία σύνθεση που είναι αρκετα κοντά στο στυλ του Riot Act που ανοίγει τον δίσκο, τόσο μουσικά αλλά και στιχουργικα, καθώς προτρέπει και αυτό σε εξεγέρσεις παντώς τύπου.

Συνοπτικά πρόκειται για μία εξαίρετη δουλειά. Ο τραγουδιστής αυτή την φορά ακούγεται ακόμα πιο κοντά στο στυλ του προκάτοχου του, μια αρκετά έξυπνη κίνηση από τον mr Holt… Έχω πάντως μία υποψία ότι στα live δεν αποδίδει τα δέοντα. Τεσπά. Σε σχέση με τις πρόσφατες δουλειές τους, τούτη εδώ είναι πιο δουλεμένη θα έλεγα. Αν και δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές στο στυλ τους, εδώ οι Exodus δημιουργούν πιο πολύπλευρες συνθέσεις που πέραν του τσαμπουκά και της ταχύτητας κρύβουν αρκετούς groovy ρυθμούς. Μοναδική ένσταση είναι ότι για άλλη μια φορά υπάρχουν κάποιες ιδέες που επαναλαμβάνονται. Συγκεκριμένα αυτό το γκαζατο ριφφ που υπάρχει στην αρχή του Riot Act το έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές και στα υπόλοιπα κομμάτια.Μικρό το κακό πάντως. Γενικά, ενας concept δίσκος από τους Exodus αυτού του επιπέδου, μας προϊδεάζει για ανάλογη συνέχεια στο μέλλον. Ίδωμεν…

Με μια λέξη, οι Exodus επιβεβαιώνουν το ότι οι παλίες καραβάνες της σκηνής περνούν την δεύτερη εφηβεία τους. Beware…

υπαρχει ομως μια πολυ ουσιωδης διαφορα με τα τελευταια τους.
ο κυριος λι αλτους.οταν αρχιζουνε τα σολα.ταξιδευεις 20 χρονια πισω.και φωναζεις γεματος ενθουσιασμο.
μεεεεταααααααααααλ ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :stuck_out_tongue: :smiley: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν το ήξερα ότι παιζει στους Heathen. Τhanx.

Μετα απο πολλες ακροασεις δεν αλλαξα καθολου γνωμη.
Ενας απο τους καλυτερους δισκους της χρονιας.
Θρας ρε καντς!

Τωρα το ακουω!
Και απο οτι φενεται σπερνει!
Η εισαφωφη στην αρχη μου θυμιζει folkiες αλλα Ensiferum,WinterSun αλλα γαμαει!

ρε θεε,που το ακουσες τα folkies στοιχεια???!?!?! :slight_smile:
πωπω πρεπει να χεις καψει φλαντζα με αυτες τις μπαντες εε? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

εμενα προσωπικα μου φερε στο μυαλο thrash metal εισαγωγες.bay area αλα metallica και ετσι!!!

Ε καλα δεν ειπα και ακριβως αλλα μου θυμιζει…

Ανασυρω για ευνοητους λογους.

http://www.rocking.gr/review1728.php

Ξερω πως καποιοι θα δυσαρεστηθουν αλλα… δε μπορουσαμε να κανουμε αλλιως.