Explosions in the Sky

Το ακούσατε το νέο άλμπουμ των Τεξανών post/instrumental rockers, “All of A Sudden I Miss Everyone” ? Μην περιμένετε εκπλήξεις, κλασσική κυκλοφορία τους κι επομένως άλλος ένας σπουδαίος δίσκος!

Πάρα πολύ καλός δίσκος!! Τι λέει παίζει να μας επισκεφτούν από τα μέρη μας? έχει κανείς καμμιά πληροφορία?

Έχω μία πληροφορία πως δε θα μας επισκεφθούν.

σωωωπα…παλι καλα που μας το πες!:stuck_out_tongue:

αγαπητε pot το χουμε ακουσει απο το γεναρη. αν δεν ακουγαμε explosions τι θα ακουγαμε;:lol: να σου πω την αμαρτια μου παντως μαλλον δε μου αρεσε οσο τα δύο πρωτα.

¶σχετο αλλά πως γίνεται όλα τα post να έχουν τα πιο ωραία εξώφυλλα??

Anyway, όσο ωραίο και να 'ναι δύσκολα θα ακούσω πολλές φορές εναν instrumental δίσκο :roll:

εχμ. καλα κοιτα, μαλλον δεν εχεις ασχοληθει αρκετα πιστευω. ακου μια το those who tell the truth shall die και θα δεις…

Το ψήνω να ασχοληθώ, έχω ακούσει μερικους δίσκους… Απλά αυτή η παντελής ή μερική έλλειψη φωνητικών ορισμένες φορές με κουράζει ή μου ατονεί το ενδιαφέρον.
Anyway, ας μην σπαμμάρω εδώ, ανοίξτε κανά thread για post να γίνει εκεί συζήτηση… Στο terror club έχουν αναφερθεί πάμπολλα, αλλά να πείτε ρε παιδί μου ποια είναι τα πιο must γιατί είναι σαν κάποιος να αρχίσει να ψάχνεται με το metal και να πρωτοακούσει Hammerfall (από την άποψη ότι μπορεί να ξετρελαθεί, αλλά οι hammerfall δεν είναι το original)… Εξάλλου πολλοί εδώ μέσα γουστάρουν post (λογικό, γιατί αν δεν ψαχτείς μέσω internet δύσκολο να ακούς τέτοιο είδος)

ναι, σε γενικές γραμμές το εικαστικό μέρος των κυκλοφοριών τους είναι πολύ προσεγμένο, αλλά έχει αρχίσει εδώ και καιρό η επανάληψη, ο κορεσμός και η έλλειψη πρωτοτυπίας κατά τη γνώμη.

Ωραιο album αν και οπως τα περισσοτερα port-rock συγκροτηματα δεν μπορεσαν να ξεπερασουν τους προηγουμενους δισκους τους.
Τσεκαρετε και το bonus disc το οποιο εχει μερικα ωραια mix.

Επισης μπορειτε να κατεβασετε ολο το The Rescue απο την επισημη σελιδα τους εδω (πατηστε στο the rescue και θα ανοιξει ενα pop-up)

Γκρουπάρα … Μέσα στο σωρό των post συγκροτημάτων που κυκλοφορούν για μένα λένε κάτι παραπάνω απλά γιατί αν είσαι σε φάση απογοήτευσης, άμα απέχεις ένα βήμα απ’την κατάθλιψη κτλ. κτλ. και βάλεις να ακούσεις Explosions in the Sky, θα σε κάνουν ακόμα χειρότερα μεν, αλλά θα σου έρχονται και όμορφες σκέψεις δε.

Για τα δικά μου γούστα το κορυφαίο τους album είναι το The Earth Is Not A Cold Dead Place που είναι μέχρι τώρα, μαζί με το All is Violent, All is Bright των God Is An Astronaut οι αγαπημένοι μου post/instrumental δίσκοι, ενώ δεύτερο έρχεται αυτό που έχω την εντύπωση ότι προτιμούν οι περισσότεροι, η δισκάρα Those Who Tell The Truth Shall Die, Those Who Tell The Truth Shall Live Forever (επιρροές από Red Sparrowes στο μήκος του τίτλου μπορώ να πω … αχαχαχ). Από’κει και πέρα ένα κλικ πιο κάτω αλλά δισκάρες και αυτά, κατά την ταπεινή μου άποψη, τα How Strange, Innocence και το πιο πρόσφατό τους, All of A Sudden, I Miss Everyone.

Μόνο το Rescue δεν έχω ακούσει ακόμα αλλά είναι πάντα στα υπόψιν.

edit: κάποιος να το κάνει move στο κατάλληλο section :stuck_out_tongue:

Xθες προσπαθούσα όλη μέρα να γράψω GYBE, που αρέσουν και στη μάνα μου, σε cd για το βραδινό τραπέζι και δε τα κατάφερνα. Τελικά απεγνωσμένος ένα μισάωρο πριν έρθει ο κόσμος, κατέβασα, unzip-άρα, και έγραψα στο cd, explosions in the sky! Αυτή ήταν και η δεύτερη επαφή μου με την μπάντα (επείτα από ένα ταξίδι με κτελ που μου χε βάλει ένας φίλος και είχα κοιμηθεί)

Γαμάνε:!:

(Το cd είχε μέσα και το ost του fountain. Ντάξει λεπτομέρειες:p Γαμάει και αυτό)

τώρα στο streaming του primavera:

[U]http://www.dailymotion.com/hub/x1yb_ps11#videoId=xi2x15[/U]

Mετά απο το πανέμορφο clip του [U][B]Last Known Surroundings[/B][/U] ,πριν λίγες μερες κυκλοφόρησε καινούριο video clip του τραγουδιού [U][B]Be Comfortable,Creature[/B][/U] ! Eμπευσμένο και προσωπικά μου άρεσε όλο το concept. Αν και αγαπημένο μ παραμένει το Last…

αντε να ρθει και ο νοεμβρις να τους δουμε!
μεγαλο συναυλιακο αποθημενο! :stuck_out_tongue:

έχω κατεβάσει κάποια άλμπουμ τους, αλλά δεν έχω προλάβει να τα ακούσω. Για πείτε με τι να ξεκινήσω

The Earth Is Not a Cold Dead Place
και μετα πας εδω
Those Who Tell the Truth Shall Die, Those Who Tell the Truth Shall Live Forever
και αν σ αρεσουν αυτα τα 2 μετα ολα τα υπολοιπα… :slight_smile:

bump γιατί The Earth Is Not a Cold Dead Place και επειδή είναι μπαντάρα διάολε

αφορμή ήταν αυτό το 2μισάλεπτο βίντεο : http://vimeo.com/36056225

Explosions in the Sky in Brixton

I flew with my son to London to watch the great Post-Rock band Explosions in the Sky play at the Brixton Academy.
This short film is about the journey to Brixton and the lovely people who came to the show.

Shot with a Panasonic GH2@60P, 44Mb hack, 20mm/1.7 & 7-14mm lenses.
Edited with FCPX 10.0.3
Music: Your Hand in Mine by Explosions in the Sky

μια ομορφιά απλά :slight_smile: