Extreme

Με αφορμή την κυκλοφορία του νέου τους δίσκου το 2008 Sausades De Rock (μετά από πολλά πολλά χρόνια) αξίζει να πούμε μερικά πράγματα για αυτό το υπέροχο συγκρότημα.

To funkoειδές παίξιμο τους και οι 2 τοπ μπαλάντες τους πίσω στις αρχές του 90 με έκαναν και μένα να τους προσέξω και να τους αγαπήσω.8)
Το παίξιμο του nuno ξεχωρίζει από μακριά…τρελά solo… κοφτά φανκομεταλλικοχαρντροκάδικα riffs…full arpeggios και τα λοιπά.8O:)

Η επιστροφή βέβαια ήταν χλιαρή αλλά κάτι θυμίζει από τα παλιά.:roll:

Ep! Thread gia tous paixtarades tous Extreme…

Loipon tin proti fora pou akousa to Saudades psiloapogoiteytika alla meta apo 2-3 akroaseis akoma ftiaxtika kai to album exei para polles kales stigmes. Isos den aksize na exei tosi diarkeia alla oi Extreme kala kratoun. En oligeis mou arese poly kai to teleytaio tous.

Για μενα τους στιγματισε η διασκευή στο more than words…Ολος ο κοσμος τους ξερει μονο για αυτο το κομματι αγνοοντας αλλα διαμαντια τους…

Ego iksera oti einai diko tous. Proti fora akouo oti einai diaskeyi. Episis tsekarete tous Drama Gods…8)

πολυ γ@μ@το γκρουπ που στις αρχες της δεκαετιασ του 90 ηταν στα φορτε του.νουνο και γκαρυ θεοι.
για πειτε για το καινουριο αν αξιζει γιατι δεν το εχω ακουσει

Emena mou arese, meta apo kapoies akroaseis einai grower. Exei kai mia Queen-ia mesa, to star…


Polydiastato kai fysika exei kai tis funk-ies tou.

Το Star έχει κάτι από τα παλιά.:slight_smile:
Μπορείς να το ακούσεις από τη σελίδα τους στο myspace…8)

Oι Extreme ήταν (είναι :roll:) ένα κράμα από ενδιαφέορυσες επιρροές: Zeppelin, Queen, Van Halen, Aerosmith, Parliament.
Καλή μπάντα και έπαιζαν και καλά live.

Aπό τους δίσκους τους προτιμώ το “πολυσυλλεκτικό” “3 sides to every story”

Εντιτ: Davidian δικό τους ήταν το More than Words, άλλο αν θυμίζει Everly Brothers ή κάτι τέτοιο…
Όσοι/ες τους έχετε ακούσει μόνο από αυτό, αξίζει σίγουρα να ακούσετε περισσότερα πράγματα.

Eγω παλι εχω ενα greatest hits τους το οποιο ειναι περιεκτικατο και γαμάτο…:slight_smile:

Y.Γ Τhanx for the info Mule…

και γω το 3 sides εχω

το οποιο μαρεσει αρκετα

@Davidian
Κάπου το έχει πάρει το μάτι μου αλλά δεν θυμάμαι ποιά κομμάτια έχει ακριβώς.
Πάντως ειδικά το 3 sides αξίζει να το ακούσεις γιατί είναι concept album σε τρία μέρη και όπως καταλαβαίνεις είναι διαφορετικό να το ακούσεις ολόκληρο σε σχέση με το να ακούσεις κάποια κομμάτια αποσπασματικά σε συλλογή. :wink:

παντως μου κανει εντυπωση το οτι για τους εξτριμ μιλαμε μονο τεσσερα ατομα τοση ωρα και αλλα συγκροτηματα οχι τοσο καλα κατα την αποψη μου εχουν εκατονταδες σελιδες
τεσπα καλο μου φαινεςται το καινουριο

Λεγεται The collection και εχει τα εξής tracks…

  1. Mutha (Don’t Wanna Go To School Today)
  2. Little Girls
  3. Kid Ego
  4. Wind Me Up
  5. When I’m President
  6. More Than Words
  7. It('s A Monster)
  8. Decadence Dance
  9. Hole Hearted
  10. Get The Funk Out
  11. Song For Love
  12. Cupid’s Dead
  13. Warheads
  14. Hip Today
  15. There Is No God

Δυστυχώς δεν είναι αρκετά γνωστοί…
Και όταν διαλύθηκαν η μέση ηλικία αυτών που μπάινουν σήμερα στο forum ήταν γύρω στα 10-12 :wink:

καλα και εγω τοτε δεν υπηρχα καν αλλα τους εμαθα:wink:

Δεν υπήρχες το '95; 8O8O

βασικα τοτε περιπου γεννηθηκα

Τότε σε τιμά διπλά που τους ξέρεις. 8)

thanks

ομως τους εμαθα απο το freddie mercury tribute concert kai siga siga τους εψαξα.
τερμα το σπαμ

Η αγαπημενη μου pozer μπαντα(αν μπορουν να θεωρηθουν)