Οι F.Warning θα ηχογραφήσουν τη συναυλία στο Gagarin!

Από το Rockroll.gr :
Την συναυλία τους στην Αθήνα, στις 20 Φεβρουαρίου, θα ηχογραφήσουν και μαγνητοσκοπήσουν οι Fates Warning. To live τους στο Gagarin 205 θα κυκλοφορήσει αργότερα τόσο σε CD όσο και σε DVD. Μία μέρα πριν το metal γκρουπ θα εμφανιστεί στην Θεσσαλονίκη.
Μιας και στην προηγούμενή τους επίσκεψη, οι Fates Warning είχαν μείνει άναυδοι από τη θερμή υποδοχή που τους επιφύλαξε το Ελληνικό κοινό, αποφάσισαν να ανταποδώσουν με το δικό τους τρόπο επιλέγοντας την Αθηναϊκή τους συναυλία στο Gagarin205 για τη μαγνητοσκόπηση και ηχογράφηση του επερχόμενου live DVD / CD τους! Η συναυλία του επιδραστικού progressive metal γκρουπ λοιπόν, αναμένεται ξεχωριστή.

Όπα να το λαυράκι!!! :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:
Η μεγαλύτερη prog μπάντα των 90’ies μαζί με τους Psychotic Waltz εύγε!!

Toys theater pou tous vazeis filaraki? :stuck_out_tongue:
Anyway tha imaste kai sta 2 shows gia tous fates,afta einai nea.

Οι Dream Theater για μένα αναλώνονται σε επίδειξη μουσικών ικανοτήτων ενώ οι Fates και οι Psychotic Waltz είναι περισσότερο στη νοοτροπία των King Crimson και για μένα απλά δεν συγκρίνονται.

Tha diafoniso.Gia na les afta gia tous theater paei na pei oti den tous exeis akousei kala.
Ta atoma kai se sinesthima den sigrinode kai oso afora to thema texnikis nai men exoun poluploka meroi alla taftoxrona kai tis pio idiofies/ebnefsmenes idees.Dostous xrono kai akousmata.Akou to change of seasons kai an epimeneis oti den exoun sinesthima tote ego eimai o Matheos :stuck_out_tongue:

Συμφωνω αυτο το συνδρομο το εχουν σε καποια κοματια τους(οχι σε ολα), τουλ. στα album που εχω εγω. Βεβαια δεν συγκρινονται με καποιους αλλους…

Αν εξαιρέσεις το A Change Of Seasons τα υπόλοιπα άλμπουμ τους είναι απλά το ίδιο κουραστικά πχ με του Malmsteen (για άλλους λόγους βέβαια), αλλά όπως είπα και πιό πάνω , - αυτο είναι απλά η άποψή μου- και δεν περιμένω να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου αλλά δεν μπορεί να μου την αλλάξει κιόλας

Α για την ιστορία έχω τα A Change Of Seasons, Awake , Images And Words και έχω ακούσει όλα τα άλμπουμ τους αν εξαιρέσεις κάποια μεμονομένα κομμάτια κανένας δίσκος τους δεν με συγκλόνισε όπως το A Pleasant Shade Of Grey ή το Into The Everflow

Το Awake είναι όντως λίγο κουραστικό, αγόρασε το “Scenes From A Memory” άκουσε το αρκετές φορές και λογικά θα αλλάξεις γνώμη!!

Συγγνώμη που γίνομαι σπασικλάκι, αλλά δεν είναι εδώ το Dream Theater thread. 8O

To a pleasant shade of grey einai asilipto aristourgima kai se edelos alli fasi prog apo tous DT alla opos eipes kai esy gousta einai.De tha sou allakso gnomi gia tous DT ego.
Gia mena oi DT den exoun kanena ma kanena anousio kai paratravigmeno tragoudi gia na epidiksoun kati.Moni ekseresi to metrio Train of thought.

αυτο είναι απλά η άποψή μου- και δεν περιμένω να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου

Εγω συμφωνω… :twisted: :twisted:

Αν και συμφωνώ με τον Unholy οτι εδώ δεν είναι Dream theater topic, πιστεύω ότι αν εξετάσεις το θέμα με καθαρά μουσικά κριτήρια Dream theater και Yngwie είναι πολύ μπροστά απ’ όλους. Ωστόσο μουσική δεν είναι μόνο τεχνικές ικανότητες οπότε σέβομαι όλες τις απόψεις αν και διαφωνώ πλήρως…
Συμφωνώ με τον Cozy που είπε ότι αν ακούσεις προσεκτικά το Scenes From A Memory αλλάζεις αυτόματα άποψη προς το καλύτερο γι? αυτούς, ενώ το Train of thought είναι άνετα μέσα στα 4 καλύτερα cd τους.

Δεν διαφωνώ ότι η προσφορά των Theater είναι τεράστια (το 95% των prog συγκροτημάτων τους αντιγράφει εξάλλου, αυτό τα λέει όλα). Απλά εμένα δεν με συγκινούν ιδιάτερα και απλά προτιμώ την prog νοοτροπία των Fates.

Μακάρι όντως να ηχογραφήσουν τη συανυλία, να γουστάρουμε!!! :smiley: :smiley: :smiley:

Na epanaferoume to topic stous theous fates…
Elpizo na peksoun iliko apo to perfect symmetry opos episis kai apo ta albums me ton Arch!!

Εδώ είμαστε!!!Δεν λέω καλοί κι άγιοι οι Fates-το πρώτο αγαπημένο prog group- αλλά η συναυλία ήταν μεγάλη απάτη!Δεν φτάνει που άργησαν 2 ώρες,δεν φτάνει που δεν έπαιξε το support,μας ξεπέταξαν σε 1 ώρα και ένα τέταρτο ακριβώς! :evil: Δεν ξέρω πώς την είδαν,άν θα το διαλύσουν,άν θα σταματήσουν τα live,άν,άν,ΑΛΛΑ εγώ μαλάκας δεν ξαναπιάνομαι!28 ? για μια ώρα και χωρίς τον Zonder!Γι’ αυτό Dream Theater και ξερό ψωμί!!!Τρείς ώρες live μέχρι να καταρρεύσω!!!Εδώ έπαιξαν οι UFO και ο OLIVA 2 ώρες!Τέλος πάντων…Ά,και όσο αφορά στο prog,Rush,Watchtower και μετά ότι θέλετε. :lol:
Τέλος-επιτέλους!-θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος Σαλονικιός πώς θα πάω στο Θέατρο Γης με το αυτοκίνητο.Thanks for your patience!
Υ.Γ:Ευτυχώς σε λίγο βγαίνει το νέο Redemption με Alder μόνιμο πια,γιατί άν είναι να περιμένουμε το Μαθιό,ζήσε Μάη…