Facebook

Έλανορ πρώτη φορά διαβάζω κείμενο σου, και γενικά δεν έχω υπομονή να διαβάζω μεγάλα άρθρα εκτός από κάτι καμμενιές στο cracked αλλά αυτό μέτρησε μπράβο!!!

fb έχω και πολλά πράγματα μου την έδιναν παλαιότερα, αλλά οκ, κάθε τι είναι τόσο σημαντικό όσο η αξία που του δίνεις φαντάζομαι. Κάποια στιγμή απλά μαθαίνεις να μην δίνεις δεκάρα :slight_smile:

[SPOILER]Τώρα που το σκέφτομαι λέω να ποστάρω αυτό που έγραψα από πάνω σαν status [/SPOILER]

Ωραίος ρε L.Eye, χαίρομαι που πέρασες μια βόλτα από τα μέρη μου. 8)

Μια που το ανέφερες και πρόσεξα το λινκ, έκανα και like στην σελίδα σου στο facebook. :stuck_out_tongue:

Βρε Ελλανορ αγορίνα μου,βγαλτα σε κανα βιβλίο,δλδ χαρά στο κουράγιο σου που γράφεις τόσο πολύ και καλά δομημένα σε pc για να τα αναρτήσεις.

Συν οτι θα εχεις και εσοδα8)

Μπορώ πιο απλά να συμπεριλάβω διαφημίσεις στο blog! Δίπλα λοιπόν στο επικριτικό προς τις πρακτικές των κοινωνικών δικτύων κείμενο θα πετάγεται: “με ένα κλικ μπορείς ΕΣΥ να γίνεις ο μεγάλος νικητής!”, ή “νιώθεις μόνος? θες να ζήσεις τον έρωτα? κάνε κλικ εδώ, μπες στο νέο σάιτ γνωριμιών και τα λέμε…”.

Ποιός ξέρει, ίσως κάποτε να επιδιώξω να εκδοθεί τίποτα, αν και κάτα πάσα πιθανότητα, αυτό θα έχει εικονογραφημένη μορφή! :wink:

Αν συγκέντρωνες αρκετές ιστοριούλες και το έκανες σε μορφή comic strips θα ήταν θεικό!

Θέλω να πώ κάτι που το σκεφτόμουν γενικά καιρό. Όλοι θα έχετε δεί τα group στο facebook τύπου ‘οι καριόλες του fb’ κτλ όπου τα διαχειρίζεται κάποιος και κλέβει φωτογραφίες απο διάφορες τύπισσες, συνήθως απο ηλίθια 16χρονα που ποζάρουν με κώλους και βυζιά έξω, και καλά για να τις γελοιοποιήσει.
Ωραία, οκ το γεγονός ότι κάθε δεκαεξάχρονη βγάζει φωτό με τα βυζιά της έξω και γράφει διάφορα για στοματικό κτλ κτλ, την κάνει αντικείμενο χλευασμού μέχρι ένα σημείο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι σκατά έχει στο κεφάλι του ο λοβοτομημένος έλληνας πρώτον που κάνει like σε τέτοια group που αποτελούν το κατάλληλο portfolio για έναν παιδεραστή, χωρίς να συλλογίζεται το ότι τα προσωπικά δεδομένα πρέπει να προστατεύονται. Επίσης πόσο ηλίθιος και πουθενάς πρέπει να είσαι για να διαχειρίζεσαι όλη μέρα και νύχτα ένα τέτοιο group. Δεν ξέρω όσο ηλίθια μου φαίνεται η κοπέλα που ποζάρει duckface και γράφει πάνω στη φωτό με greeklish ‘thelw poytso’, τόσο ηλίθιος μου φαίνεται και εκείνος που κλέβει φωτογραφίες της, τις αποθηκεύει σε αρχεία και τις ανεβάζει σε group κτλ κτλ.

Απλά κάποιες σκέψεις για το πώς τα προσωπικά δεδομένα έχουν γίνει απλά μια θεωρητική εννοια. Εμετός απλά

θα συμφωνήσω. οι περισσότεροι ασχολούνται με ό,τι πιο επιφανειακό πια και κάνουν τα πράγματα χειρότερα. το ίντερνετ και τα κοινωνικά δίκτυα αποτελούν πολλές φορές τον εύκολο δρόμο να προσελκύσει κανείς πανεύκολα το ενδιαφέρον με όποιο μέσο και αν χρησιμοποιήσει.
μόνο που δε θα αναλύσω και εγώ κάτι παραπάνω (με έκαψε το διάβασμα:p)

τα προσωπικά δεδομένα ΔΕΝ έχουν γίνει απλά μια θεωρητική εννοια(για την συγκεκριμένη περίπτωση).
αν δεν θες να σε δει ο άλλος με το βρακί, δεν θα σε δει. ξερεις οτι μια εκονα με το βρακι, εστω και για φίλους(να μην ξεχάσω να στείλω μια δικιά μου έτσι στον κολλητό μου αύριο…) στο ιντερνετ, θα φτάσει σε ασχέτων χέρια και μάτια.

seriously, εκατομμύρια κοριτσάκια, μια αστεία και σιχαμερή ποζα! και γαμώ τους τρόπους να νιώσεις ξεχωριστός.καλά για ομορφιά δεν μιλάω. γελάω… οσο και όμορφος να ειναι ο άλλος, είναι αντιαισθητικό.
οσο για τα Like που κάνει ενα αγοράκι σε τέτοιες φωτο με βυζί εξω, είναι σαν να λέει ΕΙΜΑΙ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ!! (εισαι φίλε, αλλά είσαι και ΣΤΟΚΟΣ! στο τέλος θα ξεχάσεις το τι ειναι όμορφο πραγματικά)

επίσης metalMilitia, απορείς για το πόσο ηλίθιος είναι ενας ηλίθιος. δεν έχει νόημα.

*μαρια, αν καταφέρει ενα κοριτσάκι(οπως και αυτος που θα κανει ενα γκρουπ) να προκαλέσει το ενδιαφέρον με το βρακί και με το βυζί εξω, λες να προσελκύσει το ενδιαφέρον κάποιου σοβαρού.? οχι προφανώς. οπότε δεν εχει νόημα να λες(λεμε) για εύκολο τρόπο, αλλά απλά για ηλίθιο. οτι ζητάει κάποιος, αυτό παίρνει! υπάρχει ενας “φελλός” που προσφέρει οσο γίνεται περισσότερο γυμνό σώμα, και ενας “φελλός” που αποζητάει αυτο.
**ο παιδεραστής ειναι για μικρότερες ηλικίες…

crimson idol, μπορω να ειμαι οσο φελος γουσταρω, δεν θα δωσω λογαριασμο σε κανεναν. επισης, οποια και οποιος θελει μπορει να φωτογραφιζεται οπως θελει. τις φωτογραφιες του τις βαζει στο προφιλ του κι οχι στο γκρουπ καριολες για καποιον λογο. η λογικη “οτι ζητάει κάποιος, αυτό παίρνει!” ειναι μια μαλακιαρα και μιση, κατα πολυ χειροτερη απο οποιονδηποτε τροπο φωτογραφισης. αν βγαλω φωτογραφια τον πουτσο μου και την αναρτησω στο προφιλ μου, αυτο που ζηταω ειναι να τη δουνε οσοι εχουν προσβαση στο προφιλ μου, οχι ασχετοι.

Πολύ προσωπικά το έχεις πάρει το θέμα, έβαλαν φωτογραφία της γκόμενας σου; :-k

ναι αλλά απο την στιγμή που ξέρεις οτι θα μπορεί να την πάρει ο άλλος(και θα το κάνει), πως μπορείς να είσαι έκπληκτος? εδω δεν μιλαμε για μπούκα σε σπιτι με καλασνικοφ!

επίσης αν κατάλαβες οτι επικροτώ τέτοια γκρουπ μάλλον εχεις καταλάβει [B]το αντίθετο[/B] απο αυτο που λέω.
η φράση οτι ζητάει κανείς, αυτο παίρνει, σημαίνει οτι αν παίξεις με την φωτιά θα καείς.
αν βάλεις γυμνή φωτογραφία στο facebook, θα φτάσει σε λάθος μέρος. το ξέρεις, το κάνεις, να το περιμένεις κιόλας

*ειναι δύσκολο να εκφραστείς αν εισαι απο λαρισα απο οτι φαίνεται…:stuck_out_tongue:

δεν λεω οτι επικροτεις, λεω πως μοιραζεις λαθος τις ευθυνες. οι κοπελες δεν εχουν καμια ευθυνη για το οτι η φωτογραφια τους βρεθηκε σε μερος για το οποιο δεν προοριζοταν. την αποκλειστικη ευθυνη την εχει αυτος που το εκανε. το τι πιθανοτητα υπαρχει για να συμβει κατι τετοιο ειναι παντελως ασχετο, ειτε η πιθανοτητα ειναι ενα ειτε εκατο τοις εκατο. εγω μπορει να μην εχω καμια επιθυμια να βγαλω τη φωτο μου στο φβ, αλλα καποιος αλλος την εχει, το πως και το γιατι δεν με αφορα, το μονο που με αφορα ειναι να μη γινεται αντικειμενο εκμεταλλευσης. ακομη κι αν το περιμενεις οτι θα γινει, αυτο δε σημαινει πως πρεπει και να το δεχτεις η να μην κανεις αυτο που θελεις επειδη υπαρχουν μαλακες που το εκμεταλλευονται.

ριπ νοθμπ, τι λες.

Φυσικά και έχουν ευθύνη. Υπάρχει επιλογή να φαίνονται οι φωτογραφίες σου μόνο από τους φίλους σου. Αν επέλεξαν να είναι ορατές απόλους τότε μπορεί να τις “κλέψει” ο οποιοσδήποτε έχει προφίλ στο φβ.

εχουν ευθυνη για το οτι μπορουν οι παντες να τις δουν στο προφιλ τους, οχι για το οτι κλαπηκαν απο καποιον και αναρτηθηκαν καπου αλλου. την αποκλειστικη ευθυνη για το τελευταιο την εχει αυτος που το κανει.

Καθαρα ηθικα το θετει.Εσυ hope λες ‘‘εχεις επιλογη να κλειδωσεις το σπιτι σου ωστε να μη σε κλεψουν’’, ο somn λεει ‘‘μη κλεψεις’’.Επειδη ομως ειναι το ΙΝΤΕΡΝΕΤ και ειναι το 2013 καλυτερα να δωθει εμφαση σομν στην αφελεια του καθενος που ανεβαζει τη πουτσα του οπως λες κι οχι σ΄αυτους που την εκμεταλλευονται.Ασε που νομιζω απαγορευεται να ανεβαζεις πουτσες=p

στην τελική facebook λέγεται η σελίδα και όχι faceboob

Οι φωτογραφίες που βγάζει κάποιος στο facebook δεν είναι πάντα απόρρητες. Το πόσοι μπορούν να τις δουν εξαρτάται από αυτόν που τις ανεβάζει και μόνο. Οι περισσότερες τσούπρες τις έχουν στην ρύθμιση “δημόσιο” που σημαίνει ότι όποιος θέλει μπορεί να τις δει, άσχετα αν σε έχει φίλο η όχι, είναι στην διάθεση [B]ΟΛΩΝ[/B] των χρηστών του facebook. Μάλιστα αν δεν κάνω λάθος όταν το έχεις στο “δημόσιο” τις φώτο στο προφιλ σου μπορεί να τις δει ακόμα και κάποιος χωρίς λογαριασμό στο facebook. Η ρύθμιση αυτή είναι πολύ απλή και αρκεί ένα κλικ και μόνο στο εικονίδιο που σου εμφανίζει δίπλα σε κάθε φώτο που κάνεις upload.

Όχι δεν υποστηρίζω τα γκρουπ αλλά υπάρχουν πολλές βλαμμένες εκεί μέσα που ώρες ώρες δυσκολεύομαι να λυπηθώ επειδή μια φώτο τους κάνει τον γύρο του διαδικτύου.

Nαι σε τέτοια βάση το δέχομαι. Βέβαια το να έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη σε όσους έχουν φβ μου φαίνεται παράδοξο.

δεν ειναι θεμα του ποση εμπιστοσυνη εχεις σε αυτους που ειναι στο φβ, αλλα το ποση διαθεση εχεις να αποποιηθεις του δικαιωματος σου να κανεις κατι. η αναγωγη αυτης της λογικης σε αλλες καταστασεις οδηγει σε φρικιαστικα πραγματα.

σομναβθλιστ απλά μου κάνει εντύπωση που το έχεις πάρει τόσο προσωπικά.
Πλέον μετά την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα σχολεία ,πιστεύω οτι πρέπει να διδάσκεται και η διαδικτυακή ασφάλεια διότι η νέα γενιά (και όχι μόνο) μοιράζει με τον καθένα προσωπικά δεδομένα τα οποία δεν περνάει από το μυαλό τους οτι κάποιοι μπορούν να τα εκμεταλλευτούν.

Την ευθύνη την έχει αρχικά αυτός ο οποίος μοιράζεται προσωπικές φωτογραφίες.
Αρκετοί εδώ μέσα ποστάρουν φωτογραφίες στο “φάτσες μας”, δεν γίνεται να γυρίσει και να πει μια μέρα, άμα την δει κάπου αλλού photoshopαρισμένη, οτι δεν ήξερα/δεν το περίμενα κτλ.