Facebook

Μαλλιά ηθικό είναι. Κάθε φωτογραφία που έχει ανεβάσει στο facebook μπορεί όποιος την βλέπει να την κατεβάσει. Και δεν εννοώ να κάνει δεξί κλικ αποθήκευση ούτε print screen. Υπάρχει κανονική επιλογή που λέει “λήψη”. Είναι σαν να την προσφέρεις σε όποιος την θέλει. Κανονικότατα.

το οτι υπαρχει δυνατοτητα να την κατεβασεις δεν σου δινει το δικαιωμα να την εκμεταλλευτεις οπως εσυ κρινεις. ημαρτον.

οκ. λέτε λέτε, μπλα μπλα, αλλά τον πούτσο του somn πότε θα τον δούμε?

εκτος αν ειναι αξιο αντικειμενο σατυρας!

Όταν ο ίδιος εσύ δίνεις αυτή την δυνατότητα σε κάποιον όμως δεν μπορείς να διαμαρτύρεσαι πως σε έχουν εκμεταλλευτεί. Όταν δίνεις αυτή την δυνατότητα σε όλους ακόμα χειρότερα. Είναι σα να βάζω εγώ στην εξώπορτα μου ένα κουβά με χρήματα και να λέω όποιος θέλει ας πάρει και όταν ο κουβάς αδειάσει εγώ να πάω να καταγγείλω κλοπή.

Welcome to real life.

δεν μοιράζω ευθύνες, απλά οπως και να το κάνουμε ο ξελιγωμένος 20ρης(ή καποιος που θελει να εκμεταλλευτεί) θα την κανει την μαλακια του. ε μην την κάνεις εσυ πρώτη ρε κοπελιά!!! μην βγαίνεις σαν τσόλι φωνάζοντας, εχω μόνο βυζιά!!!
το εχω δικαίωμα να κάνω οτι θελω σαν φραση την λεμε μόνο αμα κάνουμε καμιά μαλακία… ας κάνουμε τιποτα σωστό ή σοβαρό, και ας την θυμηθούμε.
και συγνώμη, αλλά αν βγάλεις το πουλί/βυζι σου, ε είσαι λίγο φελλός.πως να το κάνουμε. ακομη και χωρίς να στην κλέψει κάποιος

δεν το εχω παρει προσωπικα, εσεις το παιρνετε αναλαφρα, απλως επειδη δεν εμπιπτετε στην κατηγορια αυτη, οποτε “στ αρχιδια μου”.

μην ξαναλεμε τα ιδια. μπορω μια χαρα να ζητησω λογαριασμο απο οποιον ποσταρει φωτογραφια μου στο φβ ενω εγω την εχω ποσταρει στο ροκινγκ.γρ το τι ξερω και τι περιμενω ειναι ασχετο/.

την επομενη φορα που θα βιαστει καποια που μεθυσε και φορουσε και φουστα μεχρι τον αφαλο βγειτε να πειτε τα ιδια.

εδιτ: ντεντ, καμια συνεννοηση. να διαβασεις καλυτερα αυτα που γραφω.

Ήμουν 100% σίγουρος πως θα την αμολούσες αυτή την μαλακία. Το να φορά κάποια κοντή φούστα δεν σημαίνει πως σου δίνει πρόσκληση για βιασμό. Καμιά σχέση και εντελώς ηλίθιο επιχείρημα ως εκεί που δεν πάει όμως.

Εδώ βάζει μια φώτο, την κάνεις δημόσια, δίνεις σε όλους την δυνατότητα να την κατεβάζουν ελεύθερα χωρίς καμιά διευκρίνηση στο τι μπορούν να κάνουν με αυτή. Κανονική προσφορά είναι, πάρε την φώτο μου και κάνε ότι θέλεις ένα πράγμα.

edit μια χαρά τα διαβάζω αυτά που γράφεις. Απλά πράγματα λέω, στο facebook η ευθύνη είναι καθάρα δική σου. Απλό και ξεκάθαρο

το οτι καποια σου δινει τη δυνατοτητα να κατεβασεις τη φωτογραφια της δε σημαινει πως σου δινει προσκληση για να την αναδημοσιευσεις καπου αλλου. εκτος αν δινει το φεησμπουκ αυτη τη δυνατοτητα, οποτε ναι, εχει ευθυνη αυτος που ανεβαζει τη φωτογραφια, αλλα οπως και να εχει, θα πρεπει να καταργηθει αυτη η δυνατοτητα.

τώρα εσυ μόλις με έριξες κάτω και με βίασες!!

μην το πας εκει…το πως φτάνει κατι να γίνει τόσο μεγάλο δεν θα το ανακατέψουμε σε αυτή την συζήτηση. δεν εχει θέση καμία

εδω λεμε πόσο στοκος ειναι κάποιος που εκθετει τον εαυτο του και ποσο στόκος(ανήθικος) ειναι ο άλλος που σε κλέβει και σε εκμεταλλεύεται

Παντως ρε somn μιλαμε για ενα προγραμμα που ετσι κι αλλιως απο τη βαση του ειναι η καταπατηση η ιδια για τα προσωπικα δεδομενα.

Μόνο ανάλαφρα δεν το παίρνω το θέμα, καθότι με απασχολεί και προσωπικά και επαγγελματικά.
Έγραψα τη γνώμη μου πιο πάνω για το πόσο σοβαρό το θεωρώ το θέμα.
Εντάξει για την σύγκριση σου δεν υπάρχουν λόγια.

παμπκιν, προφανως. το ενα δεν δικαιολογει το αλλο ομως.

Γιατι να κανω διακριση μεταξυ καταπατησεων;Αφου το ηθικο θεμα πιανουμε και οχι το ουσιαστικο.Ολος ο μηχανισμος του περιστρεφεται(και οσο παει τεινει να περιστρεφεται ολο και πιο πολυ)γυρω απο το ολοι βλεπουν ολους αλλα και γυρω απο καθε ειδους sharing.Επισης το παω και κωλοτριβομαι μεθυσμενη στους παντες εχει διαφορα απο το κανω upload μια pic στο προφιλ μου.Εξω στο δρομο εισαι εκτεθειμενος ανα πασα στιγμη,μερικες φορες δε το καθοριζει αυτο καν το τι θα κανεις εσυ.Στο νετ που δεν υπαρχει ουτε αυθορμητισμος ουτε αμεσοτητα ουτε ενστικτα αν εχεις υποψην σου καποια βασικα πραγματα, εισαι safe.

…Με πωρώσατε τώρα, κάθομαι και ψάχνω νομοθεσίες, αποφάσεις κτλ. Από τα νομικά που διαβάζω δηλαδή, πάλι στο χάζεμα με νομικά. Κάψιμο.

Ηθικά πάντως αν το εξετάζουμε το θέμα, σαφώς και έχει δίκιο ο σομν. Δηλαδή οκ, ναι, είναι απαράδεκτο το να χλευάζονται σε τέτοιο βαθμό και με τέτοιο τρόπο άνθρωποι και καταστάσεις μέσω προσβολής της εικόνας τους κτλ. Αλλά εχμ, 2013 και it’s the fucking internet, δε γίνονται αυτά. Κυκεώνας πληροφοριών/φωτογραφιών/δεδομένων, ακόμα και να προστατεύεσαι νομοθετικά, πιάσ’το αυγό και κούρεφτο.

Επιτήδειοι βρίσκονται παντού, οπότε μένουμε στο ότι ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη αυτού που κάνει. Λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τι γίνεται, οπότε καλό είναι να παίρνουμε και τα μέτρα μας. Όσο εκτίθεσαι τόσο και θα κρίνεσαι, καλώς ή κακώς. Θα πεις/θα γράψεις κάτι, θα σχολιαστείς και θα χλευαστείς. Λίγο πολύ αυτό δε γίνεται και εδώ μέσα; Ή οπουδήποτε στην τελική, έξω, στις παρέεις, παντού, καραδοκούμε να κάνει ο άλλος τη μαλακία και πέφτουμε πάνω. Βέβαια η εικόνα είναι πολλά σκαλιά παραπάνω, απλώς λέω.

Το μόνο που μπορώ να δεχτώ για να ελαφρύνει κάπως το μερίδιο της ευθύνης του uploader, ή γενικά του υποκειμένου της εκάστοτε…έκθεσης να το πω, είναι μικρή ηλικία/ανωριμότητα κτλ. Δηλαδή οκ, λες είναι παιδιά στα 15 και στα 17, το θέλουν λίγο το τέτοιου τύπου γκομενιλίκι/ποζεριλίκι. Εκεί απλώς πας παρακάτω και ελπίζεις να μη βρεθεί ο μαλάκας που θα εκμεταλλευτεί τις φωτό (αλλιώς μετά τρέχτε καημένοι γονείς). Όταν όμως είσαι σε μια μεγαλύτερη ηλικία και δείχνεις πούτσους και βυζιά, έστω και σε φίλους, ε τι να σου κάνω βρε άνθρωπα, ας πρόσεχες. “Συντρέχον πταίσμα” το λεμε εμείς και αν πεις ότι αχ και δεν ήξερες και δεν έκανες, αγνοούσες από “βαριά αμέλεια”. Φταίει και ο παπάρας που σου κλέβει τη φωτό, φταις και εσύ όμως μέχρι κάποιο σημείο, σόρρυ.

Να ρωτήσω κιόλας αν ξέρει κανείς… Ο κανόνας είναι ότι για να χρησιμοποιήσουν προσωπικό δεδομένο σου πρέπει να δώσεις συγκατάθεση πλην περιπτώσεων που εμπλέκεται το κράτος και κάτι διάφορα. Ανεβάζοντας φωτό στο νετ δίνεις ουσιαστικά έμμεση συγκατάθεση μέσω της κίνησής σου και μόνο; Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο, τζάμπα το συζητάμε. :stuck_out_tongue:

Περα απο τα παραπανω θεμα που ασχολειστε,ειναι το αλλο υπερσαπιο που μου δινει στα νευρα. Ανεβαζουν βιντεακι,γραφουν,δεν ξερω γω τι και κανουν λαικστον ιδιο τους τον εαυτο!! Ε προφανως ρε μεγαλε/η σ’αρεσει και το ανεβαζεις/γραφεις…Πωπω διαολε,δλδ ποσο πιο ΓΤΠ!!

Πραγματικά το θυμόμαστε οταν έπαιρνες φωτο αλλων απο φμπ και τις ανέβαζες εδω

Εμένα αυτό που με ξενερώνει πιότερο, είναι τα σχόλια που κάνουν γκόμενες στις καριόλες του fb. Όλο το σκυλολόι στο πανηγύρι. Πες ντάξει, για τον χψ λόγο έχει κάτσει ο άντρας να είναι ο ανώμαλος, νοσηρός, σιχαμένος, whatever σε αυτό τον κόσμο (η τουλάχιστον αυτός το εκδηλώνει παραπάνω), και ή δε τον ανεχόμαστε ή τον ανέχονται. Στα comments της σελίδας, ντάξει οι τύπισσες τα ανατρέπουν όλα. Στην πυρρά.

Χαίρομαι που το θυμάστε, επίσης χαίρομαι που σας έγινε μάθημα και δεν κάνετε add άγνωστα άτομα στο facebook πλέον, γιατί κάποιος άλλος θα μπορούσε να κάνει κάτι χειρότερο με τις φωτογραφίες σας.