Faith No More

chrisp

θα πας αμα ερθει ελλαδα ? :stuck_out_tongue:

Εγώ θα το σκεφτώ σοβαρά πάντως αν θα πάω τελικά

ναι το καταλαβαίνω αυτό, αλλά δεν μου άρεσε ο όρος preaching, δηλαδή όπως φαντάζομαι έγινε και με τους u2 (δεν πήγα αλλά διάβασα και άκουσα) σχετικά με το awareness της υπόθεσης…σεβαστές οι απόψεις/ιδέες/πιστεύω αλλά μην ξεφεύγει από το πλαίσιο της ψυχαγωγίας (τώρα οι fans των pink floyd θα πέσουν να με φάνε και θα μου πούν ξερω γω ναι αλλά ο λόγος που γράφαν μουσική είναι για αφύπνιση και τέτοια…) τελοσπάντων επειδή ξεφύγαμε τελείως και το thread γράφει Faith No More λέω να την συνεχίσουμε αν είναι κάπου αλλού την συζήτηση…:slight_smile:

Πωωω τι μαχαιριά ήταν αυτή.
Για αυτό λέω να βλέπουμε λίγο τι έχει κάνει ο κάθε καλλιτέχνης πριν μπούμε σε λίγο χαζές συγκρίσεις

bump, γιατι εχω προβλημα.

Διοτι δεν μπορει να λατρευω τη ροκ σκηνη των 90ς και να μη βρισκω κατι ιδιαιτερο στους FNM.

Εχω δωσει αρκετες ευκαιριες στο King For A Day…(που ειναι και το μοναδικο τους αλμπουμ που εχω ακουσει), αλλα καθε φορα με κουραζει το ιδιο, παροτι εχει και ωραια κομματια μεσα.

Απευθυνομαι στους ειδικους.

the real thing

ε ναι

(οι ‘ειδικοι’ χαχαχ)

:expressionless:

Το ίδιο συμβαίνει με όλα τα avantgarde άλμπουμ, σε λίγα χρόνια θα το βάζεις και θα λες “πω, είναι τόσο μπροστά, γιαυτό δε μου άρεσε τότε και τώρα μαρέσει”

THE REAL THINGGGGGGGGGGGGG

Δεν ξερω τι ακριβως εννοεις με τον ορο avantgarde.

Oυτε ξερω αν οι FNM ειναι τοσο επιτηδευμενοι, ωστε να θεωρουνται avantgarde.

Εγω σχολιασα το οτι ενω μου αρεσει οτιδηποτε βγηκε στη ροκ σκηνη των 90ς, οι συγκεκριμενοι με κουραζουν.

Αν θες, εξηγησε τον ορο αυτο, για να καταλαβω τι εννοεις. :wink:

Δοκιμασε να ακουσεις και καποιον αλλο δισκο καθως ειναι ολοι τελειως διαφορετικοι μεταξυ τους.

ο συγκεκριμενος παντως που αναφερεις ειναι ο αγαπημενος μου απο FNM :slight_smile:

Άκου το Angel Dust που είναι δισκάρα, όχι ότι το Fool… δεν είναι.

Angel Dust δεν εχω ακουσει ακομα και υποτιθεται “ελεγα να το ακουσω” εδω και κανα χρονο. Μαλλον ηρθε καιρος να το κανω επιτελους!
Αγαπω real thing παντως αλλα ο αηροναρης ειναι και λιγο στραβοξυλο, θα ακουσει το χιτακι το epic και θα ερχεται να μας λεει “χμ σιγα μπιγκ φακιν ντηλ”.
Ακου το ομως ε γαμαει :slight_smile:

Και τα 4 με Patton είναι δισκάρες το καθένα με τον τρόπο του.

[B][I]Real Thing[/I][/B] και [B][I]Angel Dust[/I][/B] είναι πιο straightforward, to [B][I]KFADFFAL[/I][/B] κάνει τεράστια άλματα. Από το κάργα 90s alternative [I]Ricochet [/I]στο chill-out [I]Evidence [/I](που παίζει σε playlists κυριλέ καφετεριών) και από κει στο [I]Gentle Art[/I] με τα panter-ικά riffs (δώστε βάση στη κιθάρα όταν ξεκινάει το “don’t you look so surprised”) ο δίσκος θέλει πολλή τριβή μαζί του για να διακρίνεις τη συνοχή που τον χαρακτηρίζει.

Thanks guys …θα ξαναπροσπαθησω.

Α, κι οποιος με ξαναπει στραβοξυλο, να του καει το βιντεο. 8)

Και, ναι, αντιπαθουμε τα χιτακια. :blues:

δεν εχουν χιτακια οι fnm!τραγουδαρες για ολα τα γουστα εχουν!:smiley:

Ακόμα και με Moseley ήταν γαμώ οι δίσκοι. Όμως με Patton απογειώθηκαν. Μνημειώδεις οι δίσκοι με τον Mike.

Σιγουρα εχουν ενδιαφερον και με τον Mose αλλα ενταξει ο τυπος αντικειμενικα ηταν κατω του μετριου,σε σημειο να κατανταει εκνευριστικος σε καποια κομματια…

Προς Iron-aris:

No.1 :

No.2 :

No.3 :

Αυτά. Δεν προσθέτω τπτ όταν όλοι λένε ό,τι σκέφτομαι κ εγώ :wink:

Άν πάντως δε μείνεις ευχαριστημένος ούτε μ’αυτά, τότε ok, μάλλον δε γουστάρεις τη μπάντα.

http://www.play.com/Music/CD/4-/18830667/Original-Album-Series/Product.html

Τα 5 albums των Faith No More με τον Patton με 14,5 ευρώ στο play. Όποιος δεν τα έχει, ας κάνει τη χάρη στον εαυτό του να τα αγοράσει.