Falconer - Armod

Οι Σουηδοί FALCONER (για μένα προσωπικά, πολύ ιδιαίτερη και αγαπημένη μπάντα) θα κυκλοφορήσουν το έβδομο album τους, “Armod”, στην Ευρώπη στις 3 Ιουνίου, μέσω της Metal Blade Records. Το CD θα περιλαμβάνει 11 τραγούδια αποκλειστικά -για πρώτη φορά- στα σουηδικά (!) καθώς και 4 bonus κομμάτια (τα πιο αγαπημένα του συγκροτήματος από το νέο άλμπουμ μεταφρασμένα σε αγγλικό στίχο).

Το “Armod” ηχογραφήθηκε στο Sonic Train Studio του γνωστού Andy La Rocque (στο Varberg της Σουηδίας), κατά τη διάρκεια του Δεκεμβρίου και του Ιανουαρίου.

Σύμφωνα με τους ίδιους τους Falconer: “Το άλμπουμ θα περιλαμβάνει στοιχεία από τη σουηδική παραδοσιακή μουσική σε μεγαλύτερο βαθμό από ό,τι προηγουμένως”. Ωστόσο, όπως διευκρίνισαν, θα είναι απλώς ένα “one-time-only” εγχείρημα και δεν θα αποτελεί ενδεικτικό της συνολικής μετέπειτα πορείας του γκρουπ -μήπως κάτι ανάλογο με το “Evocation I: The Arcane Dominion” των Eluveitie; Ίδωμεν…

Σε κάθε περίπτωση, αναμένω (-ουμε, όσοι πιστοί) με ανυπομονησία… :slight_smile:

Δεν φανταζομουν πως υπηρχαν κι αλλοι οπαδοι του πιο υποτιμημενου europower group.Hail!

Υπάρχουμε υπάρχουμε!:D:D:D
Άντε να δούμε τι θα λέει ο νέος δίσκος!!!

Αγαπάμε Falconer και αναμένουμε με πολύ ενδιαφέρον.

Bρε βρε καλως τα παιδια…Για να δουμε τι φτιαχνουν τωρα!

7ος δίσκος κι αυτοί ε… μπράβο…
Ενδιαφέρον το ότι θα είναι στα σουηδικά, το’χουν ξανακάνει και κολλάει ωραία.

Ομολογώ ότι τους έχω ψιλοχάσει βέβαια, αλλά οι 2 πρώτοι δίσκοι ήτανε τοπ!
Είχα ξενερώσει όταν είχε φύγει ο Blad, αλλά ευτυχώς επέστρεψε αυτή η φωνάρα!
Το προηγούμενο, “Among Beggars And Thieves”, είναι ωραίος δίσκος, αλλά για κάποιο λόγο δε με κράτησε. :-s

Μα τι κομματάρα όμως ε --> http://www.youtube.com/watch?v=2jSOHk9h93E

Πολύ το χαίρομαι που μαζευόμαστε τόσοι Falconer fans εδώ μέσα… ομολογώ ότι κι εγώ εκπλήσσομαι (ευχάριστα!)… :smiley:
Κι άντε να τους δούμε κάποτε κι απ’τα μέρη μας… τόσοι και τόσοι ήρθαν φέτος…:wink:

Προσωπικά πολύ το χάρηκα όταν ο Matthias (φωνάρα!) επέστρεψε για τα καλά -(νέας) αρχής γενομένης με το Northwind- μετά τα επιεικώς μέτρια "The Sceptre of Deception " και "Grime vs Grandeur… Όλα τα υπόλοιπά τους περιέχουν κομματάρες-διαμάντια… Κρίμα που δεν τους ξέρει/εκτιμάει πολύς κόσμος εδώ… :frowning:

Κοίτα να δεις που το Decadence of Dignity και αυτό που λες ήταν τα μόνα κομμάτια του “Chapters…” που δε με τρέλλαναν ιδιαίτερα όταν τα πρωτοάκουσα… Aν και το Βusted to the floor έχει μια φοβερή 70s-like groove-άτη αίσθηση, δεν μου κόλλαγε πολύ με τον υπόλοιπο δίσκο… Γούστα… :stuck_out_tongue:

Και εγω τα 2 πρωτα εχω ακουσει και γουσταρω αρκετα! Απο εκει και περα, κομματια διασπαρτα μονο αλλα οχι κατι ολοκληρωμενο. Θα το ακουσω το καινουριο παντως!

Ακριβώς γι’αυτό τον λόγο μ’αρέσει κι εμένα :stuck_out_tongue:

Γενικά, έχω ένα κολληματάκι με ψιλοάκυρα τελευταία κομμάτια δίσκων…
Όσο πιο άκυρο, τόσο το καλύτερο :dunno:

Εξώφυλλο και tracklist τώρα διαθέσιμα:

  1. Svarta Änkan
  2. Dimmornas Drottning
  3. Griftefrid
  4. O, Tysta Ensamhet
  5. Vid Rosornas Grav
  6. Grimborg
  7. Herr Peder Och Hans Syster
  8. Eklundapolskan
  9. Grimasch Om Morgonen
  10. Fru Silfver
  11. Gammal Fäbodpsalm

Mπανταρα ειναι οι Falconer, με το ‘‘northwind’’ να ειναι ο,τι καλυτερο εχω ακουσει απο τον συνδυασμο folk+power. :!:

Φοβερό και αγαπημένο συγκρότημα. Μουσική με ουσία και συναίσθημα…!!! :smiley:

Τι να λέμε για τους θεούς! Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερος europower δίσκος για την δεκαετία που μας πέρασε από το πρώτο τους! Εκπληκτική φωνή! Πολύ χάρηκα με αυτό το Thread! Και πάντα μου αρέσαν πολύ τα παραδοσιακά τους! Να ερχόντουσαν και για καμιά συναυλία καλά θα ταν!

Άσχετο αλλά μάλλον πρέπει να ψοφήσει ο τυπάς που έγραψε την πρώτη κριτική! Τι άμπαλοι που υπάρχουν!!!
http://www.metal-archives.com/review.php?id=211

δεν τους έχω ακούσει πάρα πολύ,ωραίοι είναι, αλλά απο αυτά που έχω ακούσει μου άρεσαν πιο πολύ οι mithotyn σαν ήχος (παρόλο που είμαι του heavy-epic κι όχι του black-death).Θα το προσέξω το καινούργιο και θα επανέλθω με ποστ8)

Και αυτός κι άλλος ένας παρακάτω… μακάρι νά’ξερα τι ληγμένα παίρνουν και τα γράφουν αυτά… [-X
Δε λέω, περί ορέξεως… αλλά άλλο πράγμα να τους βρεις έστω “αξιοπρεπώς μέτριους” κι άλλο πράγμα “κακούς”… Some really f****ed up musical taste is at work here…
Δλδ. κομματάρες σαν το Lord of the Blacksmiths ή το Past Still Lives On γράφονται κάθε μέρα ας πούμε;; :-k

Πολυ καλη μπαντα !

Που το περιεργο ? Καθε μπαντα εχει μια δικια της προταση/ηχο.
Αμα εμενα δεν μ’αρεσει δεν μπορω να τους πω κακους ας πουμε ?

Για τον παρακάτω δεν σχολίασα γιατί είναι γνωστός παπάρας ξερόλας στο metal archives και βάζει 20αρια και 40άρια σε κλασσικούς δίσκους…έχει βάαλει και 7 στα 100 στο dead heart in a dead world:) Τέσπα γούστα…απλά φαίνεται πότε κάποιος απλά θέλει να το παίξει εκτός ρεύματος και ξεχωριστός.

bump! :smiley:

Άκουσα τον δίσκο και έχω να πω ότι φαίνεται υποσχόμενος ήδη από την πρώτη ακρόαση.
Σημαντικό ότι τα πάντα είναι στα σουηδικά, δίνει ένα πολύ όμορφο και ιδιαίτερο χαρακτήρα στα κομμάτια, σε συνδυασμό με το αυξημένο φολκ στοιχείο, τα παραδοσιακά όργανα, τα γυναικεία φωνητικά κ.ο.κ…
Δε μπορώ να πω πολλά αφού είναι ακόμα πολύ φρέσκο, αλλά σίγουρα με τράβηξε εύκολα να το ξανακούσω.

Πρώγτο δείγμα -και ένα από τα πιο heavy του δίσκου- το Svarta Änkan:

[U]http://www.youtube.com/watch?v=Jirq0rz_0xo[/U]

Μάς άνοιξε(ς) την όρεξη… 8)
I can’t wait!!