Falconer!

Αλλο ενα Ηeavy-power-epic group που εχει πολλα να δωσει…τσεκαρετε οσοι δεν τους γνωριζετε το ομωνυμο ντεμπουτο τους! Θα γουσταρετε απειρα!

τελικα εισαι τρελο μεταλλο ρε!!!

ειχα ακουσει παλαιοτερα το ντεμπουτο κ δε μ’αρεσε. γενικα δεν ειμαι φαν του power κ θυμαμαι τρελο δουλεμα στον κολλητο μου που το αγορασε…αντε θα ξανακουσω αυτες τις μερες κ θα εκφερω πιο εμπεριστατομενη αποψη.

Μμμ… ωραία μπάντα φαίνονται! :-k

Θα τους τσεκάρω κάποια στιγμή!

Τι έγινε ρε με αυτή την μπάντα???Είχα αγοράσει το 1ο τους άλμπουμ και (αν και με κορόιδευε ο Camelspotter) μου είχε αρέσει πολύ αλλά δεν περίμενα να βγάλουν και άλλο!!!Θα τα ακούσω και ελπίζω να είναι το ίδιο καλά με το 1ο τους.Για να το ξεθάψω να το ξαναβάλω!!

2 αλμπουμς που εχουν βγαλει με τον αλλον τραγουδιστη λενε τιποτα,τα χει ακουσει κανεις?
Τωρα το ντεμπουτο ηταν φοβερο,ειδικα αυτο το Intro του Μindtraveller γα*ει:metal:

Eχω το ‘‘Northwind’’ και μπορω να πω πως ειναι ενας παρα πολυ καλος δισκος folk-power.

μακραν καλυτερο ειναι το πρωτο το οποιο και εγω το αγορασα,τωρα τα 2 επομενα μετρια αλλα το τελευταιο ειναι πααρα πολυ καλο!!!

Eπισης πολυ πολυ καλο ειναι το Grime Vs. Grandeur οπου σε ενα κομματι (Wake Up, Bonus Track) Συμμετεχει κανοντας φωνητικα ο Andy La Rocque! Ο δισκος ειναι πολυ καλος και αξιζει να το τσεκαρετε!

δεν ξερω μουρικα-δεν εχω ακουσει κατι παντως εχουν χαλια ονομα…:stuck_out_tongue:

Έχουμε και λέμε:

Falconer (2001): Το peak τους μέχρι στιγμής.
Chapters From A Vale Forlorn (2002): Λίγο κατώτερο και ποιο folk από το πρώτο. Δηλαδή δισκάρα.
The Scepter Of Deception (2003): Κατώτερο από τα 2 πρώτα τους, αλλά και πάλι δε το λες άσχημο.
Grime Vs Grandeur (2005): Επιστροφή στις ποιοτικές κυκλοφορίες με ένα πολύ δυνατό δίσκο, αλλά όχι και τόσο Falconer
Northwind (2006): Δισκάρα επιπέδου 2 πρώτων κυκλοφοριών.

Τώρα αναμένουμε την καινούρια τους κυκλοφορία και ελπίζουμε σε κάτι γαμάτο.

Ναι είμαι fanboy!!!

Ωπ δεν το είχα πάρει χαμπάρι το θρεντ.

Οι Falconer είναι θεοί! Γκρουπ από τα λίγα, σε ένα είδος που είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις.

Αγαπημένοι μου δίσκοι το πρώτο και το τελευταίο τους!

μου άρεζαν αρκετά όταν έψαχνα τέτοια πράγματα και τους ακούω ακόμα παραπάνω από ευχάριστα. ωστόσο έχω μείνει στα δυο πρώτα με κάτι τραγουδάρες τύπου Quest for the Crown, Enter the Glade, Clarion Call & Portals of Light.

α, ξέχασα να πω ότι έχουν φωνάρα. στα 2 πρώτα τουλάχιστον. τον άλλον δεν το έχω ακούσει.

Βλέπω τους ξέρουν πολλοί τους θεούς, ωραία!!..
Folk/Power κλάσης, ιδιαίτερα ο πρώτος και ο τελευταίος δίσκος τα σπάνε. (προσωπικά αγαπημένα τα Heresy in Disguise, Substitutional World, Entering Eternity, Spirit of the Hawk, Himmel sa trind… αλλά δύσκολα ξεχωρίζω κομμάτια, σχεδόν όλα είναι το ίδιο πορωτικά…)

Στον 3ο και 4ο δίσκο είχαν άλλον τραγουδιστή (πιο ιδανικό για speed/power καταστάσεις), γι’ αυτό και έχασαν λίγο από τον folk χαρακτήρα τους. Από το Northwind ανέλαβε πάλι τα ηνία ο Matthias Blad, οπότε ας περιμένουμε πάλι folk-ιές να γουστάρουμε!.. (όσοι πιστοί)

Γύρω στο Σεπτέμβρη/Νοέμβρη υποτίθεται ότι βγαίνει και ο νέος δίσκος…
http://www.metalblade.de/index.php?mod=releases&page=detail&id=657

Aπό τον καινούριο δίσκο. Το βιντεοκλιπ ειναι γυρισμένο στο μεσαιωνικό κάστρο της Vadstena. Folk-ίζει ίσως παραπάνω από τα συνηθισμένα τους στάνταρ. Πολύ καλό το δείγμα πάντως

http://www.youtube.com/watch?v=TAFp4x6kkw0 Carnival of disgust

Μπηκα στο γνωστο ρωσικο site χτες και ειχε πρωτο πρωτο το νεο αλμπουμ των κυριων αυτων.
Καθως κατεβαινα να δω τι αλλο ειχε γιατι δεν με ενδιαφερει αυτου του ειδους η μουσικη επεσε
το ματι μου σε ενα ονομα.Mithotyn!Μπηκα στο archives και ειδα οτι 2-3 απο τους Falconer
επαιζαν σε αυτη την φοβερη viking metal μπαντα.Μαλλον θα ακουσω κατι απο Falconer γιατι οσο
να’ναι καποια κοινα στοιχεια θα υπαρχουν.

Ε άκου το πρώτο τότε. Αν και γενικά είναι έξω απ τα ακούσματά σου, μπορεί και να σου αρέσουν. (μάλλον όχι :p)

ενθυμουμαστε και απολαμβανουμε(ή οχι) πριν κυκλοφορησει συντομα το καινουριο τους πονημα '‘Armod’'

Ο δισκος που σημανε την επιστροφη του τραγουδιστη Mathias Blad ο οποιος ειχε αποχωρησει απο τους 2 τελευταιους τους δισκους.Μαζι του επιστρεψαν και οι εντονες folk επιρροες οι οποιες ειχαν ‘‘συμμαζευτει’’ τα τελευταια χρονια.Εξαλλου φαινοντουσαν απο την εποχη των Mithotyn οτι λατρευαν την παραδοσιακη μουσικη και σε διαφορα ορχηστρικα (και οχι μονο) μπολιαζαν αυτες τους τις επιρροες.Απο την αλλη ομως χανει σε δυναμικη αλλα σε κερδιζει ο λυρισμος του.Η αληθεια ειναι οτι προτιμουσα τους Mithotyn συνθετικα,ακομα και αν ειχαν καθαρα φωνητικα.Τραγουδια που προτεινω για ακουσμα:Legend and the Lore,Long Gone By ,Himmel Så Trind(του ταιριαζει απιστευτα να τραγουδα στην μητρικη του γλωσσα και αυτο φαινεται και στα παραδοσιακα τραγουδια που εχουν διασκευασει σαν bonus στην digi εκδοση).Να αναφερθει οτι η παραγωγη ειναι '‘κρυσταλλο’'αφου παραγωγος/μηχανικος ηχου υπηρξε ο Andy La Rocque.

Το Αrmod τα σπαει, ε! Δειχνουν γιατι ειναι απο τις καλυτερες Europower μπαντες αλλα και απο τις πιο underrated για μενα. Τρομερη δουλεια με ριφαρες, πολλα folk στοιχια και το οτι ειναι σχεδον ολο στα Σουηδικα του δινει μια αλλη αισθηση αν και το Black Widow μου αρεσε λιγο περισσοτερο στα Αγγλικα.

O,τι ειπε. Ακριβως ομως.
Γαμω τους δισκοι το Αrmod. 8)

Επιστροφη και για τους Falconer στο ευθυτενες power των 2 πρωτων δισκων χωρις να ξεχανε τα φολκ στοιχεια που τους εκαναν αγαπητους σε πληθος οπαδων.Η αληθεια ειναι οτι ψιλοωαρεθηκα μιας και δεν ειναι και πολυ του γουστου μου.Ακουστε το ομωνυμο για το power της υποθεσης ή το Scoundrel and the Squire για το φολκ