Fantasy Art and Artists

εκανα σερτσ και δεν βρηκα καποιο θρεντ για αυτον,μενω λιγο εκπληκτος μιας και ξερω οτι στο φορουμ εχουμε αρκετους καλλιτεχνες-σκιτσογραφους…ο Μεγαλυτερος των μεγαλυτερων για μενα,δεν χορταινω να βλεπω σχεδια του…και ειναι ολα ΜΕΤΣΑΛ!ενδεικτικα





αγαπάμε Μπόρις.

Αλλά με την καμία ο καλύτερος.

Καλος ο Μπορις,αλλα στο στυλ αυτο περιπου,οταν υπαρχει ενας Simon Bisley,δεν μπορει να παιξει μπαλα…




Μπα δε νομίζω, ο Μπίσλευ είναι πιο γκροτέσκος και κομιξάς, απλά σ’αυτό το “ακαδημαϊκό” fantasy ύφος, Frank Frazetta και Michael Whelan έχουν καπαρώσει τις “ελιτ” θέσεις προ πολλού.

Μπόρις λατρεύουμε όμως γιατί μας θυμίζει τα παλιά 80ς cult εξώφυλλα/πόστερς στον ελληνικό ασπρόμαυρο Conan!

Καλά όσον αφορά τις ελαιογραφίες σε παλιά τεύχη του Κόναν είναι υπέροχες.

Ok,εδω βλεπουμε την κωλαρα και τις βυζαρες ενος ΞΑΝΘΟΥ ΜΟΥΣΤΑΚΑΛΗ ή μου φαινεται?

Χαχαχαχαχα,ναι εχει μουστακι!

Btw θα συμφωνησω με τον βληδιν.Πολυ ωραιος ο μπορις.Αλλα υπαρχουν και καλυτεροι.

Πάρα πολύ σπουδαίος. Δε με νοιάζει αν είναι ο καλύτερος ή όχι, είναι ένας απο τους κορυφαίους, και πηγή έμπνευσης για όλους μας που ασχολούμαστε. Μέχρι πρόσφατα εξάλλου είχα στο προφίλ μου το ακόλουθο έργο του, ένα απο τα αγαπημένα μου, που τυχαίνει να είναι και το εξώφυλλο ενός απο τα αγαπημένα μου βιβλία.

Δε ξέρω ποιός είναι ο κορυφαίος που λέτε, αλλά σίγουρα στις πρώτες θέσεις ανήκει και ο κάτω κύριος. 8)

[SPOILER]Frank Frazetta

[/SPOILER]

Ε δεν μετονομάζεις και το τόπικ σε “Fantasy Art” ή κάτι τέτοιο να τα λέμε όλα, γιατί μόνο με Βαγιέχο δεν έχει και πολλά ψωμιά? :wink:

Done. Papardela, πιστεύω δεν έχεις πρόβλημα. Το θρεντ θα έχει μεγαλύτερο μέλλον έτσι. 8)

Rodney Matthews…O 1oς απο τους αγαπημενους…Μεγαλη συμβολη στη δισκογραφια με αρκετα αριστουργηματα…
http://www.rodneymatthews.com/main.htm

H.R. GIGER Ο 2ος αγαπημενος και ο πιο αθεος ζωγραφος που γνωριζω μεγαλη συμβολη στη δισκογραφια και στο σινεμα με αποκορυφωμα για μενα το εξωφυλλο του ‘‘To Megatherion’’ celtic frost (μου τον ειχε πεταξει η μανα μου 2 φορες τον δισκο…!!!)

Ωραιο ο Rodney Matthews !
Και ο Vallejo εχει κανει καταπληκτικες δουλειες !
Γενικα ολοι μας θα θελαμε να ζωγραφιζαμε ετσι…
Ο Gustave Dore ειναι on-topic ?

Giger :respect:

Πω ρε, ο Giger είναι αρρώστεια, κανονικά. Πολύ σκοτεινός, αλλά και πολύ ιδιαίτερος.

Μη βιαστειτε να χαμογελασετε οσοι ειστε φανατικοι χριστιανοι…το εν λογω εργο εχει τεραστιες διαστασεις και εκτιθεται στο Λουβρο…

Aγαπαμε Giger γιατι:

Αγαπώ και Giger και Vallejo αλλά η μεγάλη λατρεία είναι ο Royo. Και μετά η Victoria Frances (πιο μικρή, αλλά έχει τρομερό χέρι).

Ξεκινάω με BROM. Όσοι έχουν τον ‘‘Εκριζωτή’’ καταλαβαίνουν γιατί πιστεύω :slight_smile: