Μουσικά fanzines (φανζινς)

Μιλάς με γρίφους νεαρέ αλάνη. :frowning:

Ας πούμε ότι προς το παρόν πλανώνται μερικές ιδέες.

Λοιπόν cut n paste είναι η φάση όπου κόβεις-ράβεις-κολλάς το περιεχομένο σου σε κάθε σελίδα μαζί με το αντίστοιχο artwork, κι έπειτα σκανάρεις ώστε να πάρεις σαν αποτέλεσμα τη σελίδα ολοκληρωμένη (old school παραδοσιακός τρόπος), ενώ layout-Μακέτα είναι ο σχεδιασμός κάθε σελίδας στον υπολογιστή με το κατάλληλο πρόγραμμα κι εν συνεχεία τύπωμα όλοκληρου του zine κατευθείαν.

Και οι δύο τρόποι έχουν προσφέρει διαμάντια κι έχουν μείνει στην ιστορία. Ο πρώτος ήταν ο πιο πανκ, καθ’ ότι όπως είναι φανερό δεν προαπαιτεί κάποια γνώση ιδιαίτερη. μόνο φαντασία και μεράκι

Και χρόνο, που δεν υπάρχει.

Αλλά θα το πολεμήσω :!:

Η πρώτη μου απόπειρα στην δημιουργία ενός fanzine!

[SPOILER]

[/SPOILER]

Winterview λέγεται και αυτό είναι το τεύχος “μηδέν”. Στο χέρι με τεχνική cut n paste, εμπεριέχει: συνεντεύξεις με τους φιλανδούς Backlash, τους Bandage από Αθήνα, τους Αληκτώ από Βόλο, τους Seaside Rebels από Ρόδο / Λονδίνο, και τον Μιχάλη από το ιντερνετικό αρχείο ελληνικών punk αφισών “Up The Brushes”, ένα patras scene report, και μία μικρή παρουσιάση ορισμένων cool8) μπαντών! 33 σελίδες, κόστος από μένα 2 ευρώ!

website: http://winterviewpunk.wordpress.com/2013/06/22/fanzine-finally-out/

Ντίνο, θα μου κρατήσεις ένα για εδώ πάνω;

οφ κορς μειτ:wink:

Έβγαλα κι εγώ το πρώτο μου fanzine. Λέγεται [B][I]Duende[/I][/B] και έχει συνεντεύξεις με Between Earth & Sky, Dirty Wombs, Catharsis, Ruined Families και Sadhaka, ένα αφιέρωμα (με συνεντεύξεις) στα ελληνικά distros/ανεξάρτητα labels, μία ανταπόκριση από τη συναυλία των Catharsis στη Βουδαπέστη και ένα μικρό reviews section.

54 σελίδες, ελεύθερη συνεισφορά.

Σε ηλεκτρονική μορφή (pdf) μπορείτε να μπείτε [U]εδώ[/U] και να το κατεβάσετε.

Σε φυσική μορφή μπορεί να βρεθεί μετα από συνεννόηση (Θεσσαλονίκη χέρι με χέρι ή σε κανά αυτοδιαχειριζόμενο live/στέκι, υπόλοιπη Ελλάδα ταχυδρομικά).

Thanks!

Φίλε συγχαρητήρια και πάλι συγχαρητήρια!!! Πραγματικά ανυπομονώ να το πάρω στα χέρια μου!!! Πάντα τέτοια, και μόνο τέτοια!

Νέο τεύχος την Άνοιξη, με συμφορουμίτη στο team από εδώ και στο εξής:

[B]http://winterviewpunk.wordpress.com/page/2/[/B]

Ποιος forum-ίτης είναι;

iron_aris :slight_smile:

φιλαράκι και συντοπίτης

Bump

ζατί κυκλοφόρησε καινούρια μουντζα (η 6η παρακαλώ) με συνεντεύξεις απο World Burns To Death ,Hoax ,Κομοδίνα 3 κ.α. μπάντες , με αφιέρωμα στον ρεμπέτη Ανέστο Δέλλια, με κάλυψη της Αυστραλιανής σκηνής,με συνέντευξη απο ειρκτή , με με με .

Δώρο γιγαντοαφίσα Εθνικής Ελλάδος ενόψει μουντιάλ.

Τι φάση όμως με την νέα στήλη για την ανδρική μόδα ? Κάποιο χιούμορ που δεν πιάνω ?

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε:

Με CLANDESTINE BLAZE, SERPENT NOIR, SATURNALIA TEMPLE, IMPURE WORSHIP, HERETIC CULT REDEEMER, DAEMON WORSHIP PRODS, UNDERGROUND SOUNDSCAPES, SPEYER GREY MASS and more…

Φυσικά, διανέμεται δωρεάν.

1 Like

Καλη συνεχεια να χετε.Χρειαζομαστε fanzines,ετσι μαθαινονται οι καλες μικρες μπαντες και εταιριες που προσπαθουν να ξεφυγουν της μουσικοβιομηχανιας

Ευχαριστώ πολύ.

Τα φάνζινς, κατά τη γνώμη μου, τα χρειαζόμαστε και για να μην χάσουμε την επαφή με το χαρτί και την αφή.

Να αναφέρω και εδώ ότι:

  1. Όσοι μου έχουν ζητήσει μέχρι τώρα και είναι εκτός Αθηνών, θα τους στελεί προσωπικά.
  2. Πέραν αυτού, για Θεσ/νίκη λογικά θα έχει μερικά αντίτυπα και το Nephilim (με την ευγενική βοήθεια του χρήστη Oljeselger).
  3. Μην ρωτάτε για ταχυδρομικά είναι ΜΗΔΕΝ (0), εκτός και αν μιλάμε για αποστολή εκτός Ελλάδος.

αν γίνεται γράψε όταν θα υπάρχουν στο νεφιλίμ.θενξ

μολις τα παραλαβω, θα τα κατεβασω στο νεφιλιμ(παραδιπλα μενω) και θα ενημερωσω :wink:

τι καλύτερο πράγμα απο το μερακι που εχουν μερικοί? τα φανζιν ειναι οτι πρέπει , απο οπαδους για οπαδους …

χρηστάρα συγχαρητήρια! υπέροχα νέαα :slight_smile:

Νάσαι καλά μαν :!: