Fates warning-12/2/2017 gagarin

Κεντρο αριστερά ο ήχος ηταν απάλευτος. Πολλοί κλείνανε αυτιά και σε κάθε κενό το συζήταγαν όλοι γύρω. Βαβούρα από την κιθάρα του Ματθαίου που τα σκέπαζε όλα. Κατα τα άλλα ο Ray σε πολύ καλή φόρμα, το σετλιστ κλασικό. Εντάξει μια χαρα γενικά. Πιο πολύ εντυπωσιαστηκά από τους Need που δυστυχώς δεν ειχα ακούσει ποτέ μέχρι τώρα. Φοβερή απόδοση και κομμάτια.

Ο χειροτερος ηχος που εχω ακουσει σε συναυλια εδω και χρονια. δυστυχως πας συναυλια για να δεις και να ακουσεις. Οταν δεν ακους πραγματικα καθε σχολιο ειναι περιττο. Κριμα για τους Fates και τα λεφτα που δωσαμε.

Τι στο διαολο, εμεις πιο πισω ακούγαμε καμπάνα, βεβαια ηρθαν κάποιοι απο μπροστα κντους άκουσα να γκρινιαζουν

Τελικα μαλλον ηταν πολυ μεγαλο το θεμα με τον ηχο και εμεις που ειμασταν πισω δεν πηραμε χαμπαρι. Πραγματικα κριμα για οσους ηταν μπροστα κ δεν απολαυσαν στο 100% αυτη τη μεγαλειωδη εμφανιση.
Καποιες φορες αν ειναι μετριος ο ηχος το προσπερνας αλλα οταν υπαρχει το progressive στοιχειο στη μουσικη της μπαντας ειναι ανεπιτρεπτο

Πίσω κεντρικά ήμουν εγώ, στο ύψος του μπαρ, και ο ήχος ήταν απαράδεκτος. Μπουκωμένες κιθάρες, δεν ξεχώριζες τα riff ειδικά στα heavy κομμάτια (πχ. One Thousand Fires). Στο Monument κατάλαβα ότι περισσότερο έφταιγε η κιθάρα του Matheos.

Όλο και πιο πολύς κόσμος παραπονιέται για τον ήχο, άρα πάω πάσο. Ήμουν ακριβώς στο κέντρο αλλά μπροστά, στο πρώτο σκαλοπάτι. Σε ορισμένα σημεία ήταν όντως χάλια, σε κάποια άλλα όχι. Δε μου φάνηκε πολύ, γιατί τραγούδαγα σε όλη τη συναυλία. Τιμή και δόξα στους Fates, και στον κόσμο τους, που εχθές γέμισε ασφυκτικά το Γκαγκάριν.

Βαθιά υπόκλιση στους Need. Τους είχα ψιλοτσεκάρει στα πρόχειρα, αλλά αυτό που άκουσα χθες με ισοπέδωσε.

Ακριβό το merch. Ψώνισα, αλλά ακριβό guys.

Μετά από δύο πένες στη συναυλία του Parallels, χθες προσγειώθηκε και ένα drumstick στα χέρια μου. Τους ψειρίζω σιγά-σιγά και δεν το παίρνουν χαμπάρι…

2 Likes

Μπα και οι δύο κιθάρες τα ίδια σκατά ήταν.

Στους Need ο ήχος ήταν πολύ καλός.

Την περιμενα αυτη την συναυλια πως και πως και ξενερωσα τοσο ασχημα με τον ηχο, πραγματικα στεναχωρηθηκα με το πως εξελιχθηκε η συναυλια… Την προηγουμενη φορα στο Gagarin το 2014 ο ηχος ηταν αψογος, χτες αυτο που ακουσαμε ειναι απο τους χειροτερους ηχους που εχω ακουσει live. Και μιλαμε για 3η σερι συναυλια με απαισιο ηχο στο Gagarin τα ιδια ειχαμε και Iced Earth και Testament. Το χθεσινο ομως ηταν χειροτερο. Πολυ μπασο στην αρχη της συναυλιας και μετα στο μεγαλυτερο μερος πολλη echo, η κιθαρα του Matheos να τα καλυπτει ολα, γενικα μια βαβουρα… Πραγματικα ενω στην αρχη λεω “ενταξει θα στρωσει ο ηχος” και ημουν σε καλο mood οσο περναγε η ωρα και συνεχιζοταν αυτος ο θορυβος πραγματικα ακομα και που πιεζομουν δεν μπορουσα να περασω καλα. Κριμα γιατι η μπαντα ηταν πολυ ορεξατη και ο Ray ηταν παλι σε μεγαλη βραδια. Αλλα τι να το κανεις με τοσο αθλιο ηχο. Εν τω μεταξυ πηγε γνωστος μου στον ηχοληπτη, του ειπε οτι θα το φτιαξει και τιποτα και μετα απο κανα 10 λεπτο του το ξαναειπε και του απαντησε “πηγα κατω και ειδα οτι εστρωσε και ακουγεται μια χαρα” ενω ο τυπος δεν ειχε κουνηθει απο την θεση του… Ελεεινος. Ημουν μπροστα και αριστερα κατω απο τον Matheos και σε καποια φαση που δεν επαιζαν εγω και 2 διπλανοι μου του ειπαμε για τον ηχο και μας απαντησε οτι δεν φταει αυτος και εδειξε τον ηχοληπτη. Στην ηχοληπτη εκανε και ο Alder 3 φορες νοημα χωρις κανενα απολυτως αποτελεσμα. Ολοι το συζηταγαν για τον ηχο και το ειπα ξανα στον Matheos, αλλα και στους Alder και Vera που πετυχα μετα το live και μου ειπαν οτι τους το ανεφεραν πολλοι. Μαλιστα ο Vera μιλαγε με τον δευτερο απο τους ηχοληπτες, οχι αυτον που μιλησε ο γνωστος μου και του ελεγε διαφορες δικαιολογιες.

Αλλαξτε ηχοπληπτες ή κλειστε το το μπουρδελο αν ειναι να ακουμε πλεον σε καθε συναυλια εκει τετοιο ηχο, κριμα, μεγαλη απογοητευση το χθεσινο.

Ο ήχος όντως έφτιαξε στο τέλος (στο encore!)… Γενικά σε μεγάλο μέρος υπήρχε βαβούρα. Πολλοί το σύγκριναν με τον ήχο των Psychotic Waltz…
Αν με ένα συγκρότημα κ ένα support ήταν άσχημος ο ήχος τι θα γίνει στο Up The Hammers που υπάρχουν 6 -7 συγκροτήματα την κάθε μέρα;; (δε θέλω να σκέφτομαι ότι θα δούμε Cirith Ungol έτσι…)

Ναι ρε γμτ…τι θύμησες τώρα… Να περιμένεις Waltz, once in a lifetime, να τα δίνουν όλα και εσύ να μην ακούς ΤΙ ΠΟ ΤΑ…

Χωρίς πλάκα πάντως ,τι διάλο, μπετόβλακες είναι;;;;

Μπετοβλακες, ερασιτεχνες, αρπακολατζηδες, μαλακα καταφεραν και γαμησαν συναυλια των Fates Warning… Να ηταν μια thrash, death ή black metal μπαντα θα ειχαν ενα εστω μικρο ελαφρυντικο, τωρα ομως τι?

Btw, milaber22, ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες ρε, είναι πολύ καλές! Παίζει να ανεβάσεις καμιά σε μεγαλύτερη ανάλυση; Κάτι ασπρόμαυρες είναι φανταστικές.

Sorry που πετάγομαι ενώ έχετε τον πόνο σας (δίκαια, κι εγώ θα σπαζόμουν) αλλά θα επαναλάβω κάτι για τον κακό ήχο: Δεν το χωράει το μυαλό μου ότι εν έτει 2017 μιλάμε ακόμα για κακό ήχο στις 4 από τις 6 metal συναυλίες.

Πως γινεται στην κριτικη στην κεντρικη του Rocking ο συντακτης να μιλαει για εκπληκτικη συναυλια και απλα να ανφερει στο τελος

"Ας είναι, όμως, η εμφάνιση τους κύλησε άψογα και ο κόσμος που κατέκλυσε το μαγαζί της Λιοσίων έφυγε με ένα χαμόγελο ευτυχίας, έστω και με τις παραδοχές που αφορούν το set της μπάντας, αλλά και τα αρκετά παράπονα σχετικά με τον χαοτικό ανά στιγμές ήχο να πλανώνται.

Σχετικά με το τελευταίο, γεγονός αποτελεί πως υπήρχαν αρκετά προβλήματα σε όλη τη διάρκεια της νύχτας, τα οποία εντείνονταν αναλόγως του σημείου που βρισκόταν κάποιος. Παρ’ όλα αυτά, θεωρώ πως το καθαρά μουσικό μέρος επισκίασε τα όποια προβλήματα, έστω κι αν θα ήταν προτιμότερος ένας πιο διαυγής, προσεγμένος ήχος συνολικά."

Μαλακα ή ειναι κουφος ή ειμαστε ολοι οι αλλοι κουφοι…

Να μας εξηγησει παρακαλω πως καταλαβε το μουσικο μερος επισκιασε τα παντα αφου δεν ακουγοταν παρα μονο μια βαβουρα
Μαλλον θα μπηκε τσαμπα και θελει να μπει και στις επομενες τσαμπα

Το σχόλιο μου κάτω από το κείμενο

Ο Σπύρος παρακολουθώντας την συναυλία από τον εξώστη, δεν μπορεί να έχει άποψη για το πόσο κακός ήταν ο ήχος κάτω. Οπότε γράφει το report βασιζόμενος σε αυτά που άκουσε και δεν έχει κανένα λόγο να κρύψει κάτι. Γιατί να το κάνει άλλωστε. Κατά τα λοιπά, ο ήχος μπροστά στο κέντρο που ήμουν εγώ ήταν χάλια και χαντάκωσε την όποια καλή απόδοση της μπάντας.

Αν εγώ έγραφα το report θα έπεφτε κράξιμο. Ήμουν κάτω μπροστά στο κέντρο και ξενέρωσα με τη ζωή μου. Ο Σπύρος παρακολούθησε από τον εξώστη. Εκεί τα πράγματα ίσως δεν ήταν τόσο τραγικά. Οι εξυπνάδες του prophesy δεν χρειάζονται καν σχολιασμό…

απο τα τιμια live που θες να βλεπεις καθε χρονο(saxon,kreator,)δε ξερω αλλα κατι παιζει τελευται με τον ηχο.σε διαφορα σημεια.ισως οι εδω τεχνικοι δε τα καταφερνουν καλα.στη κονσολα παντως πισω μια χαρα ακουγες.ο Abdow ειπε θα τα πουμε συντομα.

Εγώ ακόμα ακούω καμπάνες πάντως. Μαλάκες ηχολήπτες/όποιος παπαρίδης φταίει γι’ αυτό που “ακούσαμε” χτες.

Δεν ξέρω πως μπορούμε εμείς σαν κοινό να διορθώσουμε αυτή την κατάσταση αλλά προσωπικά πηγαίνω με ωτοασπίδες, ειδικές για μουσικούς, σε κάθε συναυλία εδώ και 4-5 χρόνια. στην αρχή της είχα για backup αλλά έφτασα στο σημείο να τις χρειάζομαι σε κάθε συναυλία ώστε πλέον τις φοράω μόλις ανέβει το συγκρότημα στη σκηνή. Μπορεί να χάνεις λίγο σε ένταση και αρκετούς απο τους ήχους του κοινού (φωνές, sing along) και να μην μπορείς να τραγουδάς και εσύ μαζί γιατί σε ακούς σε μεγαλύτερη ένταση αλλά η καθαρότητα του ήχου βελτιώνεται πάντα και τη θεωρώ πολύ δίκαιη ανταλλαγή. Γλιτώνεις και ένα μεγάλο μέρος του βουητού μετά τη συναυλία

1 Like

Δυστυχώς χτες τις είχα ξεχάσει. Απαραίτητες σε κάθε συναυλία.