FATES WARNING "Darkness In A Different Light" (aka,αλλη μια δισκαρα)

Παρά το ότι ακούω τις κριτικές βερεσέ όσον αφορά τις πολύ αγαπημένες μπάντες, I frowned a bit. Τι aggressive και riffing και headbang γαμώ. Τέσπα, αναμένω ελπίζοντας. Στη βλακεία των απανταχού reviewers.

Ωραία. Ας “προβοκάρουμε” λίγο την συζήτηση, με καλή διάθεση, αφού είναι σίγουρο ότι όσοι συμμετέχουμε εδώ, λατρεύουμε το γκρουπ.

Δεν θέλω aggressive και δεν θέλω Arch-Matheos. Θέλω RAY και ότι αυτό συνεπάγεται.

Αν δεν κάνω λάθος και η μουσική του Arch/Matheos για Fates Warning προοριζόταν, αλλά τα πράγματα ήταν λίγο ρευστά εκείνη την περίοδο, ειδικά λόγω του Alder, οπότε ο Matheos διοχέτευσε το υλικό στο side project…

…στο οποίο side project είναι κι όλοι οι υπόλοιποι Fates πλην του Ray.

Άρα, όλοι οι παραλληλισμοί είναι μάλλον λογικοί και αναμενόμενοι.

Aυτό ακριβώς.
Εγώ αν σας πω ότι πιο πολύ απ όλα περιμένω να ακούσω το τρελό drumming του Bobby είμαι πολύ άκυρος;

Ο τύπος δένει απίστευτα όπως φάνηκε και στο Arch/Matheos και πιστεύω θα κάνει τη διαφορά.

Από κει και πέρα σίγουρα θα υπάρχουν ομοιότητες, αλλά όπως και να χει και η φωνή του Ray (όση του έχει απομείνει δηλαδή) θα δώσει το κάτι παραπάνω, ο άνθρωπος είναι ερμηνευτής και περνάει πολύ συναίσθημα.

Εξάλλου και η μουσική του Sympathetic Resonance αν είχε τον Alder πίσω απο τα φωνητικά θα ήταν πολύ διαφορετική τόσο στο feeling όσο και στις μελωδίες.

Αντε να βγεί και κάποιο δείγμα του δίσκου να πάρουμε μια ιδέα.

Αυτό. Συναίσθημα μόνο και Ψυχή. Και να γράψει πάλι κάνα στίχο ο Μαθιός και να λες “πάλι για μένα το έγραψε ο καριόλης…” και να νιώθεις λίγο υγρές τις άκρες των ματιών σου…

Εγώ απλά ελπίζω στο στυλ των Left Here, River Wide Ocean Deep, Wish, Handful of Doubt. Αυτά τα aggressive με αγχώνουν λίγο.

Α γεια σου…

τι αγχωνεστε;Εχουν βγαλει ποτε Μετριο δισκο οι Fates και δεν το ξερω; :stuck_out_tongue:

Όχι ρε, αλλά πάντα αγχωνόμαστε για τον επόμενο…:stuck_out_tongue:

οι γερο μπισμπικηδες παντα αγχωνονται :lol: :lol: :lol:

Ε, όσο περνάνε τα χρόνια, ξέρετε (δηλαδή δεν ξέρετε, αλλά εύχομαι να μάθετε)…

Storm έτσι λέγαμε και για Nevermore και φάγαμε το '10 την κακαράτζα από το πουθενά. Ποτέ δεν ξέρεις. Και η εποχή προσφέρεται για απομυθοποιήσεις.

Μα τι συζητάμε γαμώ τα λάχανα.

συζηταμε οτι θελεις αρκει να αφησεις τα λαχανα κατω :stuck_out_tongue:

ουτε εγω θελω, αλλα λογικα θα ειναι κοντα στο Arch-Matheos

Την κριτική την διάβασα πολύ φευγαλέα, δεν έχω σκοπό να κρίνω ακόμα χωρίς κάτι στα χέρια μου. Η γκρίνια πάντως που γίνεται για Arch-Matheos και “δεν θέλουμε αυτό, δεν θέλουμε το άλλο” είναι τουλάχιστον ηλίθια. 1) Σας ρώτησαν ποτέ; 2) Απογοητευτήκατε ποτέ; 3) Γελάω με την προοπτική να είχε βγει ο δίσκος σαν Sympathetic Resonance w.Ray και να κράζατε.

Τυχαινει να μην τρελαθηκα καθόλου με Arch-Matheos…


Σε τρεις μέρες το πρώτο δείγμα:

Για να δούμε…

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk 4

Στο 26:30 του podcast θα ακούσετε κ μουσικούλα http://www.blabbermouth.net/news/fates-warning-new-song-into-the-black-available-for-streaming/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

κομπλε 8)