Fates Warning - X

Οι ανθρωποι εχουν βγαλει δισκους μνημεια.

το Χ το γουσταρω και γω πολυ!αλλα το APSOG δεν αγγιζεται.ειναι απο αλλο πλανητη.

Το ιδιο αγαπημενα ειναι και Pararells και Perfect Symmetry.Τρομερες δισκαρες!!

oooh oooh oooh oooh and nothing’s easy anymore
oooh oooh oooh oooh when the eleventh hour calls
…the eleventh hour calls… ανατριχιλα!!!

διαφωνω. στο power metal ξερεις τι θα ακουσεις. στο prog metal ομως υπαρχει ο περιοριστικος όρος του metal που κοντραρει το ‘‘prog’’ στοιχειο.

εχω κανει απειρες συζητησεις περι του θεματος και δυσκολα αλλαζω γνωμη. παρολα αυτα δεχομαι και την αντιθετη αποψη. απλα για μενα prog ειναι και οι animal alpha επειδη παιζουν κατι καινουργιο. αν ομως πεταχτει ο progster και μου πει ‘‘τι ειναι αυτο το τσιρκο;’’, θα του δώσω μια σακουλα φασκελα που θα χω μαζεμενα (επειδη ακριβως θεωρει τον εαυτο του progster), θα πλακωθούμε και μετα κλασσικα θα παμε για μπυρες :!: εντελως τυχαιο το παραδειγμα.

Nαι έχει γίνει παρόμοια συζήτηση σε άλλα 2 θρεντς… Θα συνοψίσω την άποψή μου.

Κάποιοι πρωτοπόρησαν και τους είπαμε prog rock/prog metal κτλ… Μετά όλες τις μπάντες που παίζαν σαν και αυτούς τους είπαμε prog, εννοώντας ότι έμοιαζαν με αυτούς και όχι ότι “προόδευσαν τον ήχο”… Το λάθος ήταν εξ’ αρχής που είπαμε τους Dream Theater prog metal…

Δηλαδή, και οι Black Sabbath πρωτοπόρησαν αλλά δεν τους είπαμε progressive…

Τώρα όμως το κακό έχει γίνει και θα λέμε ότι το καινούριο Sun Caged είναι prog metal και πρέπει να ανακαλύπτουμε άλλους όρους, experimental κτλ για τις πραγματικά προοδευτικές μπάντες…

Ένιγουει, πιστεύω ότι είναι ένα ζήτημα που λίγο θα έπρεπε να μας προβληματίζει.

Απλά progster δεν είναι αυτός που ακούει προοδευτική μουσική, αλλά αυτός που ακούει queensryche, theater, fates και ένα σωρό άλλα συγκροτήματα που τους μοιάζουν. Μπορεί να είναι λάθος, αλλά έτσι το ονομάσαμε, οπότε είναι απλά θέμα σύμβασης

καταλαβαινω τι εννοεις. το ξερω καλα το ζητημα απλα:

αλλο το τι εχει επικρατησει, και αλλο το αν συμφωνω. το ιδιο ειχα πει και στον daniel των pain of salvation και μου ειπε "so you’re on the other side of the progressive discussion’’.

πρεπει να φυγω. θα τα πουμε το βραδακι εκτενεστερα αν εχει μεινει αλλο εδαφος προς συζητηση…

To Χ βρίσκει τους Fates Warning ίσως πιο απλούς από ποτέ μα συνάμα τόσο μελωδικούς και με κομμάτια πραγματικά κατάθεση ψυχής όπως μόνο αυτοί μπορούν να μας προσφέρουν…Αν και για μένα το κορυφαίο τους είναι το Disconnected…Τα λέμε στο live τους…:smiley:

Den tha bw stin syzitish peri prog giati einai megalh alla tha pw oti to X einai megalh diskara!