Favourite post-grunge band

Ναι.

Είναι το ίδιο ύφος που έχουν οι προγκρεσιβάδες προς κάποιον που ακούει κάτι απλό/εμπορικό.

Είναι το ίδιο ύφος που έχουν οι τρου μεταλλάδες προς οποιοδήποτε ακούει κάτι άλλο

Είναι το ίδιο ύφος που έχουν οι ροκάδες προς όποιον ακούει Justin Timberlake ή Κιάμο.

Eίναι το ίδιο ύφος που έχουν οι 70s κολλημένοι (κυρίως μεγάλοι ηλικιακά) προς όποιον ακούει οτιδήποτε καινούριο που δεν έχει καμία σχέση με τις παλιές “κορυφαίες” μπάντες.

And the list goes on. Στο rocking και μόνο αν παρακολουθήσεις προσεκτικά μπορείς να βρεις άπειρα παραδείγματα :!:

στο πρώτο διαφωνώ. οι progs περισσότερο ξενερώνουν όταν οι prog μπάντες γίνονται πιο άμεσες/εμπορικές. Εξαρτάται και από το prog που ακούει κάποιος. Ο οπαδός των theater και των ryche ακούει και απολαμβάνει pop μελωδίες όταν αυτές είναι ωραίες. Ο prog των Messugah ή των Watchtower δύσκολα.

στο δεύτερο γι’ αυτό ανέφερα κάπως περιπεκτικά τους Sacred Steel…

Εμ κοίτα, συνήθως, αυτός που ακούει rock έχει φιλτράρει καλύτερα αυτό που ακούει από τον οπαδό του Timberlake και του Κιάμου. Από την άλλη η αντιπαράθεση αυτοαναιρείται αφού και οι άλλοι τα ίδια λένε ανάποδα.

Ο δεινοσαυρισμός είναι σε όλα τα είδη του rock. Από τα 70’s, στο thrash, κ.ο.κ… Συνήθως εκεί κρύβεται ένας άνθρωπος που βαρέθηκε, κουράστηκε σε κάποια φάση να ψάχνεται στη μουσική και αντί να παραδεχτεί πως δεν έχει ακούσει τίποτα σοβαρά, απλά αποθεώνει αυτά που άκουγε, μηδενίζοντας τα μετέπειτα.

O post οπαδός όμως. Αυτός εξελίχθηκε. Γιατί άκουγε αυτά που ακούς, αλλά τα ξεπέρασε, κάτι που θα έκανες και εσύ αν είχες λίγη αντίληψη παραπάνω… Δηλαδή το ότι κάποιοι ενώ έπαιζαν rock, είδαν την απήχηση (και το ψωμί) της brit pop πριν μερικά χρόνια, έφτιαξαν ένα μέσο ήχο, ένα πιο pop image, έβαλαν μπροστά ένα δίσκο που ουδεμία σχέση είχε με αυτό που έπαιζαν (Ok Computer) και να σου το post rock.

Daz, αυτό που περιγράφεις είναι απλά μουσική εξέλιξη. Η μουσική εξέλιξη μπορεί να έρθει με νεοτερισμούς, αλλά μπορεί να έρθει και με retrospective διάθεση. Για μένα εξέλιξη ήταν το Load των Metallica, εξέλιξη είναι το Blackbird, εξέλιξη είναι το Catch Without Arms, εξέλιξη και το Ok Computer.

Εν τέλει είναι απλά ανάγκη του να βάλουμε μια ταμπέλα. Το post όμως έχει να κάνει με κάτι που ξεπεράστηκε και νομίζω πως αν κάτι διαφοροποιεί τη rock/metal μουσική σε σχέση με άλλα είδη είναι η διαχρονικότητά της και αυτό που λέμε the test of time.

Όπως λέει και ο Serj Tankian “post industrial society, the unthinking majority”.

to ιδιο και οι econoline crush,big dirty band,και πολλα αλλα:) απλα δεν χωραγαν ολα και εβαλα τα πιο επιτυχημενα και γνωστα

Ηταν, ειναι και θα ειναι !!! Εδωσε πολλα στην Grunge, αιωνια ευγνωμοσυνη! Nirvana και παλι…:stuck_out_tongue:

Outshined κάθεσαι και τα αναλύεις ένα-ένα και στην ουσία u miss the point.

Oλα αυτά έχουν ένα κοινό. Απαξίωση προς άλλα μουσικά είδη σε μια προσπάθεια να δικαιολογήσουμε γιατί ακούμε αυτά που ακούμε. Δεν είπε κανείς να ακούς τα πάντα. Αλλά το να απαξιώνεις κάτι για μένα είναι πάντα κακό. Είτε γίνεται επειδή έχεις ξεπεράσει αυτό το κάτι είτε επειδή ποτέ δεν το εκτιμούσες

δεν αναλυώ το point όμως.

αναλύω το σκεπτικό πίσω από την post άποψη και γιατί δεν συμφωνώ με όρους όπως το post grunge, post rock, post hardcore κλπ.

Outshined, κρίνεις ένα μουσικό είδος βάσει της αντιπάθειάς σου προς τους ακροατές του. ούτε ξεκίνησε έτσι όπως το έθεσες, ούτε όλοι όσοι ακούν τέτοια πράγματα σνομπάρουν πιο μέινστριμ ακούσματα. γενικά, αν κρίναμε τη μουσική και τα διάφορα είδη της από αυτούς που τα ακούν δεν θα ακούγαμε τίποτα και, αφετέρου, ο σνομπισμός, το καφριλίκι και όλες αυτές οι συμπερισφορές έχουν μέσα τους μεγάλο ποσοστό attention whoring, άρα τραβάνε πιο εύκολα τα βλέματα και δημιουργούν ακόμα ευκολότερα αντιδράσεις απ’ ό,τι οι νορμάλ συμπεριφορές. βρίστε αν θέλετε αυτούς που συμπεριφέρονται έτσι (μάταια κι αυτό ούτως ή άλλως) κι όχι αυτά που ακούν. έτσι του δίνεις και δίκιο.

έντιτ: το ότι έχει γίνει σούπα ο όρος και χρησιμοποιείται παντού και για τα πάντα επειδή πουλάει, ισχύει. για μερικές μουσικές είναι μια χαρά ταιριαστός πάντως.

χμ, κοίταξε σχετικό είναι αυτό που αναφέρεις. Μερικοί από τους καλύτερους φίλους μου είναι ακροατές και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. με συγκεκριμένες συμπεριφορές.

κατά τα άλλα δε διαφωνώ μαζί σου.

μια διευκρινηση

αλλο το post-rock

και αλλο ολα τα αλλα post-κατι

το post-rock δεν ειναι το μετα-κατι μιας ορισμενης μουσικης

οπως το post-grunge και το post-hardcore

αλλά;

Eγώ αυτό νομίζω αλλά πιθανότατα να κάνω και λάθος

κι εγώ αυτό νομίζω (εξαιρουμένης της στανταρ ροκ δόμησης ενός κομματιού - εκεί είναι μια από τις βασικές διαφοροποιήσεις του ποστροκ). ο σίγκναλ πώς το βλέπει είμαι περίεργος.

Πλην των Nirvana (που δεν έχουν θέση στο poll) όλες οι άλλες μπάντες είναι από μέτριες έως υπερβαρετές.

δομή συγκροτήματος έγραψα. δλδ ένα μπασο, ένας ντραμερ, 1 ή 2 κιθάρες κτλ

αυτη ειναι η γνμη σου.προσπωπικα για εμενα δεν ιχυει το ιδιο:) φιλικα

παρανόηση.

Υπέροχη διευκρίνηση, νόμιζα ότι ο ChrisP μιλάει για σένα.

ειδες ποσο πολυ βοηθανε τα ποστ μου?:stuck_out_tongue:

για μενα η φραση ποστ ροκ περιγραφει τον ηχο συγκροτηματων οπως godspeed you black emperor,mogwai κλπ κλπ

δηλαδη περιγραφει ενα τροπο παιξιματος
οχι την μετασυνεχεια ενος παλιοτερου ειδους
ασχετα αν προυπηρχαν μπαντες που ειχαν αρχισει να παιζουν με αυτο τον τροπο
γιατι αν ειναι η συνεχεια καπου ειδους, ποιο ειδος ειναι αυτο?
στο ποστ ροκ συναντας μεσα επιρροες απο 70’ς εως και 90’ς

ο ορος post rock νομιζω αναφερθηκε καπου στα μεσα 90’ς

@Nightwing…Min apantas se atoma pou exoun sxesi me to eidos osi sxesi exoun oi Sunn Oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooh my god what a band, me tin mousiki genikotera…

Eythymisame pali…

Stous ypoloipous…exei simasia telika to eidos kai pos onomazontai kai giati kai poies katigories exei kai an exei stoixeia o tade apo ton deina? Rotao…

Miliste gia bands kai mousiki tou eidous kai as peite bands pou den anikoun. Lete na mas syllabei to Tag Police? What the FUCK anywayz? Mporeite? Endiaferetai kaneis? Ksanarotao…