Favourite Vampire movie-the anti-twilight-sparkling gay vampire thread

Μπα μόνο το πρώτο. Καλτίλα. Το 2ο μετριούλι, το τρίτο πατατάρα.

βσκ-και ισως παρακινδυνευμενα απεναντι στην αβυσσο του γουστου σου:razz:-σειρα blade>3 ταινιες μαζι και μαλακια που την κοψανε,ειχε καλες προδιαγραφες…

Bασικά (για μένα πάντα) το είδος έχει υπερκορεστεί εδώ και χρόνια και έχει καταντήσει αηδία, οπότε τις νέες ταινίες που βγαίνουν σωρηδόν τις προσπερνώ αδιάφορα.

Αγαπημένο θα πω το Dance of the Vampires του Πολάνσκι, γιατί απλά απο μικρός το αγάπησα, λατρεύω τα κωμικά του στοιχεία την κλασικούρα του (εν τω μεταξύ για κάποιο λόγο το θυμάμαι ασπρόμαυρο και όχι έγχρωμο αλλά τεσπα, μήπως είχε πρόβλημα η τηλεόραση μου τότε:lol:).

Απο τα υπόλοιπα ο Δράκουλας του Lee με Peter Cushing (τι χαρακτηριστική μούρη!) πολυαγαπημένος, απο νεότερες ταινίες Interview with the Vampire και στο χαλαρό μάλιστα.

Ψηφησα Dracula με τον ενα και μοναδικο Christopher Lee.Λειπουν αρκετες ταινιες αλλα εχει το καλο αυτο το θρεντ πως εχει διαφορετικες ταινιες μεταξυ τους.

Εγώ σαν 80’s fanboy ψήφισα το Lost Boys :stuck_out_tongue:

  1. Από τα Blade άξιζε μόνο το πρώτο.

  2. Λείπει ο Dracula του Κόπολα εμπαθή Lupin.

  3. Τo Let the right one in είναι η καλύτερη ταινία με βαμπίρ ever και γαμώ τις ΗΠΑ που πάνε το κάνουν ριμέικ.

1)κλαιν,και τα 2 πρωτα τα βλεπω ευχαριστα με ελαφρα προτιμηση στο δευτερο

2)ο Δρακουλα του Κοπολα ειναι gay και πηρε πουλο στο πολυ χαλαρο

3)Ασε μας ρε αεκακι…

:razz:

Δεν είναι γκέη! Είναι προσεγμένο μέχρι αηδίας.

Nαι, και μου έβαλες την “Συνέντευξη” που δεν είναι καθοοοοολου gay (αν και εξίσου ταινιάρα, δεν είμαι ρατσιστής με τους gay εγώ… :stuck_out_tongue: )

βασικα το μονο κοινο σχεδον που εχει με το βιβλιο,ειναι οι χαρακτηρες-τα ονοματα δλδ…κατα τα αλλα,καμια επαφη
(και ο βλακας ο Κοπολα το ονομασε και Bram Stoker’s Dracula,επικ φεηλ δλδ…)…το σεναριο-κεντρικο στορυ ειναι ψιλοαθλιο σε σημεια-εκει με το πιθηκοδρακουλα δλδ,ελεος-,ο δρακουλας ειναι αγαπησιαρης γκαιη-αν κ ο ολντμαν ειναι παουερ-…το βασικο μειον βεβαια,ειναι το ολο λαβ στορυ κτλ,που δεν εχει καμια σχεση σχεδον με το πρωτοτυπο-και οκ,το εχουμε ξαναδει και σε 4857 ταινιες-…απο σκηνικα,εφε,κτλ,τουμπανο…μετρια ταινια για εναν μεσο θεατη,βλεπεται ευχαριστα κτλ,για φαν του χαρακτηρα του Δρακουλα και του βιβλιου ομως ειναι απαραδεκτη…

α,και too much μεγαλομανια σε σημεια,καταντουσε εκνευριστικο…

εδιτ,μπροστα στη συνεντευξη ο δρακουλας του κοπολα ειναι πιο αστειος και απο τον κιανου ρηβς με αγγλικη προφορα…

ψηφισα Lost boys…2-3 απο τα αλλα ειναι για κατεβασμα…ντροπη μου γιατι φαινονται σουπερ καλτιλες και επρεπε να τα εχω δει

bonus:


:stuck_out_tongue:

Τα πράγματα είναι απλά. Από εδώ και πέρα, για ταινίες με βρικόλακες, περιμένουμε δύο πράγματα (σιγά μη γίνουν αλλά κουβέντα να γίνεται:p).

  1. Να βγει η definitive ταινία για τον Δράκουλα, που εννοείται ότι δεν έχει βγει ακόμη.

και

  1. Να αναλάβει ο μέγας Frank Darabond τη μεταφορά του Salem’s Lot στη μεγάλη οθόνη (Darabond=o μόνος άνθρωπος στον κόσμο τούτο που έχει την θεική ικανότητα να μεταφέρει άψογα στο σινεμά βιβλία του Stephen King).

Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει αλλά έχω ακούσει και εγω ότι το έχει αλλάξει πολύ. Κλάιν βέβαια, δεν μου λέει κάτι αυτό (θα μου πεις ας μην το έλεγε Bram Stoker’s αλλά κλάιν και πάλι :stuck_out_tongue: ). Κατά τα άλλα ότι βλέπεις εσυ σαν μείον εγώ στην ταινία το βρήκα γαμώ… Όλο το λαβ στόρι γενικα πολύ δυνατό, ο Δρακουλας που είναι πιο πολυ βασανισμένη ψυχή παρά “κακός”, ακόμα και η σκηνή που λες που είναι σαν πίθικος, ανατριχιάζω όποτε την βλέπω… Whatever…

εγώ ψηφίζω το let the right one in καθώς για μένα δεν είναι μόνο η καλύτερη ταινία με βαμπίρ που έχω δει ever, αλλά και από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει τα τελευταία χρόνια.
βέβαια για να πω την αλήθεια είναι αρκετές ταινίες από τη λίστα που δεν έχω δει…

πάντως η αγαπημένη μου οπτικοποίηση των βρυκολάκων είναι το true blood.μου αρέσει πολύ η οπτική του γωνία.

edit: και να μην ξεχάσω και το πρώτο underworld, το οποίο σίγουρα αριστούργημα δεν το λες, αλλά εμένα μου κάνει…

[SIZE=“6”]LOST BOYS[/SIZE]

Μακράν από τις πιο cool 8) ταινίες που έχω δει

Επίσης, άσχετο. Αλλά πρόσφατα είδα μία ψιλοάρρωστη ιαπωνέζικη βαμπιροταινία, ονόματι δίψα. Ωραία ήταν

του chan-wook park, που για όσους δε γνωρίζουν έχει σκηνοθετήσει και το old boy.την είχα δει στο σινεμά.
όντως αρκετά καλή ταινία.μ’άρεσε και μένα.

From Dusk Till Dawn γιατί παρότι μαλακία έχει πλάκα.

Από τα του πολλ χαλαρά Νοσφεράτου γιατί προσκυνάμε ταπεινά ΚΙΝΣΚΙ

Ψήφισα το " The Fearless Vampire Killers " γιατί είναι κρίμα που ως τώρα δεν είχε πάρει ούτε μία ψήφο.
Το “Let The Right One In” είναι ταινιάρα και μακάρι να είχα και άλλη ψήφο να το τιμήσω και αυτό. Κατά τα άλλα βλέπω ότι έχω αρκετά κενά από τις ταινίες του poll οπότε πρέπει να “πιάσω δουλειά” σιγά σιγά…

το σκέφτηκα κι εγώ αλλά νομίζω πως ήταν κάτι μεταξύ ζόμπι και βαμπίρ και γενικά διάφορων τέτοιων πλαζμάτων. δεν είχε το attitude των βαμπιρ.
γιατί μαλακία; :-k

Ποοο ναι ρε μαλάκα!! Ναι!

Ήταν όνως τέλειως στο στυλ του old boy, και μου πέρασε ελάχιστα απ’ το μυαλό, ότι μάλλον είναι του ίδιου, αλλά ήταν αργά (3 η ώρα το βράδυ) και μετά μου διέφυγε.

Πολύ καλό