FEAR FACTORY - Mechanize (2010)

ακουσα μονο το powershifiter απο το λινκ που βρηκα στη πρωτη σελιδα,και ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!
να ρωτησω κατι ασχετο?
:-s

που το βρηκατε βρε?
αφου 2010 κυκλοφορει :?

ε λολ δηλαδη, δεν γινεται

εντιτ
καθομαι, βλεπω και ξαναβλεπω το σποιλερ
Ε ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ

οντοπικ ηδη κατεβαινει

δεν μου απαντησες ομως που το βρηκες,μονο εξυπναδες εισαι [-X

μου το δωσε ο 2ος ξαδερφος του cazares, πως αλλιως γινεται να βρω ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ 2010

οκ μου την ειπες χαλισεκε 8)
το ξερω οτι δεν ειναι δυσκολο να βρεθει,αλλα μια γαμωερωτηση εκανα,που το βρηκατε για να το κατεβασω και εγω το ριμαδι να το ακουσω :stuck_out_tongue:
οκ ειρωνευεσε που ειρωνευεσε,δεν μπορεις να κανεις μια καλη πραξη και να απαντησεις :stuck_out_tongue:

κλαψομουνης mode off

ε τοτε γιατι δεν ζητας απλα πμ με λινκ?

αν και αν ημουν εσυ θα καθομουν να μαθω στοιχειωδη ορθογραφια, αλλα νταξει εισαι καλτ οπως εισαι

λοιπόν, μετά από κάμποσες ακροάσεις…

  • ο δίσκος δεν είναι ούτε industrial metal, ούτε nu metal, είναι σκέτο METAL. Συνολικά, είναι μάλλον ο πιο METAL δίσκος τους από τον καιρό του Soul of a New Machine. (Τα διάφορα Concrete και Hatefiles κλπ δεν τα μετράμε.)

  • ο Ηοglan είναι o Hoglan. Δεν είναι Herrera και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Δεν έχουμε “ρομποτισμούς” εδώ. Μόνο METAL.

  • o Cazares είναι ο Cazares. Ο Wolbers είναι βέλγος. :stuck_out_tongue:

  • o δίσκος έχει μερικά fillers. Αυτό δεν λέει κάτι. Πέρα από το Demanufacture, όλοι οι δίσκοι τους έχουν.

  • Σε κάποια (λίγα) σημεία ο Bell μου ακούγεται λίγο ανέμπνευστος. Σε λίγα όμως.

  • Στο Fear Campaign ο Cazares παίζει ένα γαμάτο σόλο. Θυμάται κανείς πότε ξανακούσαμε σόλο στους FF? :-k

  • H τριάδα Powershifter, Christploitation, Oxidizer σε ΔΙΑΛΑΕΙ με τη μία. Ειδικά το τελευταίο ρε πούστη μου! Σαν να μην πέρασε μια μέρα από το Demanufacture!

  • To Final Exit συνεχίζει την παράδοση των μεγάλων ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΩΝ που είχε αρχίσει το Ressurection κάποτε.

  • Δεν ξέρω αν το καταλάβατε, αλλά ο δίσκος ΓΑΜΑΕΙ!

οντως ο δισκος ειναι ΜΕΤΑΛ

και αυτο ειναι βασικα κατι μου με ξενιζει

γιατι δεν ειχα συνηθησει τους FF με τετοια ριφς και τετοιο παιξιμο στα τυμπανα

κατα τα αλλα ομως ειναι πολυ δυνατο αλμπουμιδι

ο bell τραγουδαει πολυ πορωτικα (μακαρι να τα βγαζει λαιβ)
ιδιαιτερα οπως μπαινει το fear campaign με την κραυγη και το blastbeat σκοτωνει
το ιδιο και το christploitation βασικα

αντε μακαρι να τους δουμε λαιβ
ειναι ευκαιρια τωρα

Και εγώ έχω πωρωθεί άσχημα. Σε αρκετά τραγούδια hardcorίζει, και ξεφεύγει από την industrial φάση, αν και γενικά ο δίσκος δεν μου θυμίζει industrial…:-s:-s, αν και αυτό δεν με χαλάει καθόλου εε. Ριφφάρες και φωνάρα, τι άλλο θες από ένα album?

Powershifter, Mechanize,Oxidizer και Final Exit κομμάτια ολκής. Πέρνεις φόρα και βαράς το κεφάλι σου στο τοίχο από την πώρωση, μπας και κουνηθεί λίγο ο εγκέφαλος και καταλάβεις τι ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΕΣ ακούς.

Γενικά μου άρεσε αρκετά και θα το ακούω για πολύ πολύ καιρό ακόμα.


Now playing: Fear Factory - Controlled Demolition
via FoxyTunes

εεε… βασικά ο τελευταίος industrial metal δίσκος τους πρέπει να ήταν το Obsolete του '97. Στα επόμενα 3 έπαιζαν κατά βάση nu-metal με samples και φουτουριστική αισθητική.
Πλέον ανέβηκαν στο βαγόνι με τους lambs of Gods αυτού του κόσμου (και τους σαπίσαν όλους στο ξύλο για να δείξουν ποιός εινταφεντικό 8))

Ντάξει θα μου πεις λογικό ήταν να αγριέψει το πράμα, μιας και εδώ έχουμε το rhythm section των Strapping Young Lad. Αλλά ΤΕΤΟΙΑ πόρωση δεν την περίμενα. true.

Κρίμα που ο δίσκος είναι να βγει το 2010 γιατί το Final Exit είναι από τα κορυφαία κομμάτια που άκουσα φέτος!

Aπό τις 2 ακροάσεις έχω ήδη ξεχωρίσει την τριάδα που ανέφερε ο bleedin. Νωρίς για μένα για συγκρίσεις με τα παλιότερα, ή για να πω αν μου αρέσει περισσότερο ή λιγότερο.

Από την άλλη, ακριβώς επειδή πήραν το rhythm section των SYL και επιμεταλλώθηκαν παραπάνω, η πρώτη εντύπωση που μου έρχεται είναι απλά ότι δίνουν μια κλωτσιά στα τελευταία δισκάκια του καράφλα Ντέβιν με αυτή την κυκλοφορία.

Τhanx και για τα λινκ παίδες.

Άρχισαν και τα λάιβ.

Fear Factory Concert at Hard Rock Live, Mexico City, Mexico Setlist on December 13, 2009

     1. Shock
     2. Edgecrusher
     3. Smasher/Devourer
     4. Martyr 
     5. Scapegoat
     6. Crash Test
     7. Linchpin
     8. Powershifter
     9. Resurrection
    10. Demanufacture
    11. Self Bias Resistor
    12. Zero Signal
    13. Flashpoint
    14. H-K (Hunter Killer)
    15. Pisschrist
    16. Replica

Source: setlist.fm

Λέρωσα βρακί λίγο είναι η αλήθεια.

edit. Και το shock live με τη νέα σύνθεση

Πολύ δυνατό σετ. Από χιτ λείπει μόνο το Dog day sunrise?

Set list όλεθρος…8O

Λοιπόν με περισσότερες ακροάσεις αποκαλύπτεται πολλή ομορφιά. Προς το παρόν μου αρέσει το Christploitation λίγο παραπάνω από το Oxidizer. Αλλά το κλου του δίσκου είνα άλλο…

[SIZE=4]ΤΙ ΚΟΜΜΑΤΑΡΟΣ είναι αυτό το FINAL EXIT?[/SIZE]:walkman:

Εδώ και μια βδομάδα παίζει ψιλομόνιμα και είναι δισκάρα. Πολύ λαμαρίνα όντως δεν παίζει και κακά κομμάτια δεν έχει απλά 1-2 είναι λίγο πιο κάτω κυρίως λόγω κάποιων μελωδικών φωνητικών του Bell που δεν είναι και τόσο εμπνευσμένα(πχ Industrial Discipline). Christploitation, Oxidizer, Designing The Enemy(εδώ παίζουν λίγο Meshuggoμπάλα) και Final Exit οι κορυφές του Album.

Για να γίνω και λίγο κλισέ, η νέα δεκαετία μπήκε με το δεξί.

Στις κυκλοφορίες της χρονιάς άνετα!

Ας έρθουν για live επιτέλους!
Κατά προτίμηση Σάββατο!

Mια δυναμική επιστροφή από τους Fear Factory που τους επαναφερει δυνατά στο προσκήνιο…μπορεί να λείπει το κλασικό rhythm section line up αλλα οι αντικαταστατες τους συμπληρωνουν επάξια το κενό…(αυτό ελειπε…)

εσκασε μυτη και βιντεο για το κομματι Fear Campaign
το εχω βαλει και στο blog μου για οποιον ενδιαφερεται να το εχει
αλλιως Youtube