Fear my thoughts-isolation


Να τι γίνεται όταν ένα συγκρότημα αποφασίζει να απελευθερωθεί από τις φόρμες και τις επιρροές του. Δημιουργεί δίσκους σαν το ?Isolation? που είναι σε θέση να απευθυνθούν σε ένα μεγαλύτερο κοινό, χωρίς να γίνονται εκπτώσεις στην ποιότητα. Οι Fear My Thoughts ξεφεύγουν απ? το κλασικό στυλ του μελωδικού death και στο νέο τους πόνημα καταφέρνουν να αξιοποιήσουν όλες τους τις επιρροές με τρόπο που έχει προσωπικότητα και δεν αντιγράφει. Έτσι εδώ υπάρχουν Opeth-ικοί ατμοσφαρικοί διάδρομοι, Mastodon-ικούς καλπασμούς στα riffs, Panter-ικά κοψίματα, τραγουδοποιία σε στυλ 70?s rock αλλά και μια ατμοσφαιρική προσέγγιση του death, χωρίς να κλαψουρίζουν σαν επιτηδευμένα gothic τσουτσέκια.

Τα φωνητικά επίσης έχουν μεγάλη γκάμα από brutal/hardcore σε γρέζα goth/rock που περισσότερο φέρνουν προς πρώιμους Sentenced κι από εκεί σε καθαρά που όμως δεν χαιδεύονται αλλά έχουν δυναμισμό. Για μένα είναι μια ευχάριστη έκπληξη αυτή η κυκλοφορία, πολυποίκιλη και με τραγούδια που διαθέτουν πολύ καλά refrains αλλά και γέφυρες που τα διαφοροποιούν από pop τσιχλόφουσκες. Ενδεικτικά αναφέρω τα ?Τhe blind walk over the edge?, ?Bound and weakened?, ?The Hunted?, ?Creeping Lord? και ?Βurning the lamb/The sacrifice?, ενώ και τα υπόλοιπα κινούνται σε καλά επίπεδα. Έχω την εντύπωση πως με το καινούριο τους ?περιτύλιγμα? οι Fear My Thoughts θα κερδίσουν νέους οπαδούς και πιθανώς να χάσουν κάποιους από τους παλιούς τους. Κατά την ταπεινή μου γνώμη κερδίσαμε ένα συγκρότημα που θα μας απασχολήσει περισσότερο τα επόμενα χρόνια.

Πράγματι μια πολύ ωραία κυκλοφορία. Πεταξάνε απο πάνω τους το metalcore και η αλλαγή αν μη τι άλλο πέτυχε.

Τσεκάρετε το, αξίζει. Ήταν και album του μήνα στο γερμανικό hammer αν δεν κάνω λάθος.

ενα περιεργο πραμα,μεχρι το κομματι 7 γουσταρω παρα πολυ,απο κει και περα αδιαφορο…

Τους ειχα τσεκαρει απο τη hardcore περιοδο τους και απο ενα σημειο τους εχασα.Απο τα οσα μου λετε μαλλον ηρθε η ωρα να ξανασχοληθω μαζι τους.