Fear of god

Έψαξα αρκετά και δεν βρήκα thread που να αναφέρεται σε αυτούς. Αν υπάρχει παρακαλώ να μου το στείλετε 8).
Αγάπημένη μπάντα, το συγκρότημα της μέγιστης Dawn Crosby (απεβίωσε το 96) η οποία τραγουδούσε και στους Detende. Πρόλαβαν να κυκλοφορήσουν 2 full length άλμπουμ (within the veil-1991, Toxic voodoo-1994). Γνώμες από όσους τους έχουν ακούσει; :roll:

στους Detente τους θρασάδες;

θα τσεκάρω

ε βασικά στο Artists δεν έπρεπε νάναι…?

Ναι, εκεί που έπαιζε και η Ann Boleyn πριν πάει στου Ηellion. Ξέχασα να αναφέρω ότι το είδος τους αν και αρκετά περίεργο χαρακτηρίζεται ως low tempo thrash ή γενικότερα μέσα στο ευρύτερο thrash.

Σ’χώρα με δεν τό δα :stuck_out_tongue: Ε μέχρι να μάθω έχω καιρό, αφού βρήκα πως κάνω καινούριο θρεντ καλά είμαστε :stuck_out_tongue:

πολυ καλοι

σκοτεινο “ατμοσφερικο(?)” thrash metal

τα φωνητικα ειναι λιγο μυστηρια

αλλα οκ

they’re worth checking

Το within the veil εχω ακουσει, πολυ καλο ητανε, αλλα προτιμω το παρτο στη μαπα detente

Εγώ πάλι δεν μπορώ να επιλέξω :Ρ
Αλλά η δουλειά με τους Fear of god είναι κάτι πιο προσωπικό πιστεύω.

Καταρχάς, οι Fear of god είναι η συνέχεια των Detente, του γκρουπ-δημιουργήματος της Dawn Crosby.

To Within the veil είναι πολύ καλός δίσκος. Εκεί που έγκειται η μαγκιά του είναι πως βγήκε το 1991, σε μια εποχή που το μέταλ ψαχνόταν, η Dawn Crosby είχε κάνει ήδη πολλά βήματα μπροστά από το θρας που έπαιζε με τους Detente.

Ενώ στους Detente η Dawn τα έχωνε φόρα παρτίδα, με τα άλμπουμ που έκανε ως FOG ξόρκιζε τους προσωπικούς τους δαίμονες.

Για μένα έρχονται ισοπαλία, αφού και oι 2 μπάντες έχουν ένα φοβερό άλμπουμ.

Α, και οι σκατά στους εναπομείναντες Detente που αποφάσισαν να επανενώσουν τη μπάντα σε ένα κόμικ reunion με την κατά τ’άλλα συμπαθέστατη Ann Boleyn των Ηellion, ολοκληρώνοντας την ασέβεια προς τη μνήμη της μακαρίτισας Dawn Crosby.

Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει κι αυτό το σάιτ με audio, video τσάμπα για κατέβασμα, αλλά κι αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία

http://www.fear-of-god.com/index.html

προτιμω τους DETENTE!!!