FIBA Eurobasket 2022

Είναι θέμα χρονικής στιγμής του στιγμιότυπου, καμία κατάρριψη…

Λοιπον κοιτα να δεις… ο Γιαννης χρησιμοποιει τον δευτερο νομο του Νευτωνα στην αρχη της φασης για να επιταχυνει και να φτασει στην γωνια οσο πιο γρηγορα γινεται. Αφου εχει καταφερει να φτασει σε αποσταση στην οποια κρινει οτι μπορει να μπλοκαρει το σουτ του Σμιθ, εκτοξευεται σε γωνια περιπου 50 μοιρων, χρησιμοποιωντας τον τριτο νομο του Νευτωνα και σπρωχνοντας την Γη οσο πιο δυνατα μπορει. Η Γη τον σπρωχνει βασει δρασης-αντιδρασης, κι ο Γιαννης απλωνει το χερι του οσο πιο πολυ μπορει μετατρεποντας την δυναμικη του ενεργεια σε κινητικη.

Αν βαλουμε στις εξισωσεις τα νουμερα της δυναμης με την οποια σπρωχνει το παρκε ο Γιαννης και της ενεργειας που εχει, ολα βγαζουν νοημα, αφου οπως γνωριζουμε εδω και χρονια ειναι Unstoppable Force και αγγιζει οριακα μια τελεια μηχανη Carnot οσον αφορα την θερμοδυναμικη μετατροπη της ενεργειας του. Δεν εκπλησσομαι πλεον με τιποτα απο τον Γιαννη, αλλα αυτη η φαση αγγιξε τα ορια ομολογω. Εβγαλα ενα αυθορμητο “πωωωωωω” κατα την διαρκεια του αγωνα.

5 Likes

Έχουμε και μετωπική κρούση του χεριού με την μπάλα με αποτέλεσμα να απορροφήσει την κινητική ενέργεια της μπάλας και να την σταματήσει. Καλά τα λέω δάσκαλε η να την αφήσω την φυσική;

4 Likes

Καλα τα λες, κλασικο προβλημα ανελαστικης κρουσης με απωλεια ενεργειας

4 Likes

Για μένα MVP ο Ιτούδης. Πολλούς από αυτούς τους παίκτες τους είχαμε και σε προηγούμενα ρόστερ, και μάλιστα κάποιους σε καλύτερη κατάσταση ή με καλύτερο πάγκο (πχ Πρίντεζης) αλλά δεν είχαμε τέτοια νοοτροπία ούτε τέτοια ομαδικότητα κι επιμονή στο πλάνο.

Βέβαια, για να είμαι δίκαιος, δεν είχαμε χρόνια τώρα έναν σουτέρ αυτού του επιπέδου (Ντόρσεϊ, που δεν τον λες και Jaycee Carroll), που θα μπορούσε να φέρει πιο ψηλά την άμυνα για να βρει χώρους ο Γιάννης (ο οποιός προφανώς είναι πιο έμπειρος από την προηγούμενη εμφάνισή του με την Εθνική).

Ο Σλούκας κι ο Καλάθης λογικά θα ανέβουν αλλά μην περιμένετε να δείτε παπάδες. Λογικά το κουπί θα το τραβήξει ο Γιάννης, ο Ντόρσεϊ και τα 5αρια μας (Γιώργος, Κώστας).

Τον Σλούκα τον θέλω να βάλει τα 3-4 σουτ (από δική του προσπάθεια) που θα πάρει και τον Νικ να δώσει τη μία πάσα ανά παιχνίδι (όπως αυτή του ανάποδου καρφώματος του Γιάννη), που ελάχιστα PGs (ή κανένα) θα βγάλουν σε αυτήν τη διοργάνωση στο crunch time.

Κι από τους πλάγιους (και τον Αγραβάνη εκεί τον βάζω) 2-3 τριποντάκια.

Όλα αυτά για επίθεση. Για άμυνα, θα τα πούμε πιο μετά όταν αρχίσουν τα νοκ-άουτ.

10 Likes

12 Likes

Της πληροφορικής είμαι αλλά είχα αγάπη για την φυσική μεγάλη. Κάνω keep up όσο μπορώ και θα πω μπράβο στον εαυτό μου :sweat_smile:

Anyway συνεχίστε με τα του γιουρομπασκετ :stuck_out_tongue:

1 Like

Πεθαινω, θα γελουσα περισσοτερο αν δεν ηταν θλιβερο

It is what it is

Μόνο για Ελλάδα βλέπω είναι άδικο να μην πει κανένας τι παιχταρας είναι ο Μπογκντανοβιτς btw

2 Likes

6 Likes


#not my national team :clown_face: :clown_face: :clown_face:

7 Likes

Τώρα με κινητική ενέργεια μου θυμίσατε το ΘΜΚΕ που παίρναμε στη φυσική για να λύσουμε προβλήματα με σώμα που κινείται σε κεκλιμένο επίπεδο κτλ.

1 Like

Πλεονασμός… λες και υπάρχει ανελαστική κρούση χωρίς απώλεια ενέργειας :crazy_face:

1 Like

Διευκρινιση ηταν για οσους δεν ξερουν σωνει και καλα τι σημαινει ανελαστικη κρουση :stuck_out_tongue:

Καλο ειναι γενικα να μην διορθωνουμε πραγματα που δεν ειναι λανθασμενα

Για παμε.

Περιμενω πιο δυσκολο ματς σημερα που ειναι και εκτος εδρας.

Παρολα αυτα οι Ιταλοι ως τωρα φαινεται να παιζουν λιγοτερo physical με τον Γιαννη, και μαλλον θα τους βαλει μεσα στο καλαθι κι αυτους μαζι με την μπαλα αν συνεχισουν ετσι για ολο το ματς.

Δεν ξέρω ποιος είναι πιο τραγικός στην περιγραφή, ο χατζι η ο Βαγγέλης?
Ο Καλάθης είναι τελείως εκτός ματς, πρέπει να ανέβει.

2 Likes

Στοχεύουν τον Γιάννη για επιθετικό. Δεν τους έχει βγει πλην μιας φοράς, Ντόρσεϊ δύο τριποντακια μαχαιριές τους έκανε.
Επίσης ο Αγραβάνης ακόμα στην εφηβεία είναι? Τι φάση γμτ…

Τρια πλεον.

Αν δεν ημασταν επιπολαιοι, θα ειχαμε διαφορα 15 ποντων τωρα.

1 Like

Πολυ επιπόλαιοι, ευτυχώς που ο Ντορσει ειναι on fire.
Καλαθης, Σλουκας εκτος κλιματος μεχρι στιγμης.

Βουλωστο επιτελους ρε Ιωαννου. Ασε μας να δουμε ματς.

1 Like

Ισχύει quintom, είναι εκτός Ρυθμού ο Καλάθης και φταίει λίγο αυτό πιστεύω.

Tyler time λέει ο άλλος. Πριν είπε για τον εθνικό ύμνο ο καλύτερος σε όλο τον κόσμο, λες και τους έχει ακούσει όλους ας πούμε χαχαχα