Fifth Angel

οτι και να πει κανεις για αυτους τους θεουληδες ειναι λιγο…!!! …τους εμαθα μεσα απτο ομωνυμο τους αλμπουμ το οποιο ειναι ενα πραγματικο ΕΠΟΣ και απο τοτε εχω κολλησει.!!! Ατοφιο Χεβι μεταλ με τρελα σολο που δεν υστερουν σε τιποτα και φωνητικα βαρβατα και αποφασιστικα…Τσεκαρετε τους οσοι δεν τους ξερετε και ριχτε ολοι γνωμες!!!

HAILS

ρε συ τωρα σοβαρα ρισπεκτ γιατι ανοιγεις και γαμω τα θρεντια!:smiley: μπανταρα!και μολις που ακουγα το ομωνυμο!

Yπερ-cult συγκροτηματαρα φυσικα !!! :bow2:

Eκτος απο το ‘‘Fifth Angel’’ ('86) εξισου δισκαρα ειναι και το ‘‘Time Will Tell’’ ('89) !

Mαλιστα τον πρωτο δισκο τον βρηκα και τον αγορασα στην ιαπωνικη εκδοση, με τους στιχους γραμμενους και στα ιαπωνικα. :smiley:
[SIZE=“2”]
Ε, ο Παπαρδελας ανοιγει τα καλυτερα τοπικς για συγκροτηματα απο ολους εδω μεσα, γιαυτο σεβασμος !!!:thumbup:[/SIZE]

Τι να πρωτοθυμηθω: Apollo Ra, Grim Reaper, Dokken, Crystal Viper, Warlock, White Lion, Demon, Emerald… και τωρα Fifth Angel !! :respect:

Apollo ra???8O ψαγμενο παιδι ο παπαρδελας! ευγε!

Eννοείται μεγάλη μπάντα οι Φιφθ Έηντζελ και μεγάλη δισκάρα αυτή που πόσταρες. Έχει φάει άπειρο λιώσιμο. Ρησπεκτ.

Οκ,τις τελειωσα τις καμψεις.

Παιζουν φετος στο Keep It True Festival:(

ναι θα ανεβει ενας φιλος για να τους δει μαζι με Riot (υπερθεοι)…μακαρι να μουν μεγαλυτερος και ανεξαρτητος να πηγαινα αλλα δυσκολα!!!

μετράω ανάποδα περίπου 345 και σήμερα γιά το επόμενο ΚΙΤ και παρακαλάω να μην γίνει καμιά στραβή όπως με Hittman φέτος και ξενερώσω τη ζωή μου.

Ted Pilot παρελθον απ την(επανενωμενη)μπαντα εδω και λιγο καιρο ε=/

όχι τίποτα άλλο, είναι και ηλίθιος ο λόγος που έφυγε

Ξέθαμμα από τα έγκατα του φόρουμ νο.2. Εκθειάστε παρακαλώ τις δύο δισκάρες και θα τοποθετηθώ κι εγώ.

ούτε μία μέτρια νότα
βασικά το κενό ανάμεσα στα τραγούδια οποιουδήποτε από τα 2 άλμπουμ εξαφανίζει πλανήτες

ΣΩΣΤΟΣ ! …αλλα ΚΑΠΟΙΟΙ δεν ανα γνωρισαν χτες κομματαρα τους ! καποιοι λεω! 8)

[SPOILER]γιατι καποιοι και οχι ολοι ? :p[/SPOILER]

καλημέρα :smiley:

χαχαχα καρφωθηκες ! :stuck_out_tongue: μεραααα 8)

Bump. Δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει πραγματικά κάποια κίνηση, αλλά οι τύποι γράφουν υλικό. Με το πάσο τους βέβαια, αλλά δουλεύουν. Οπότε ενδέχεται του χρόνου να δούμε κάποια ανακοίνωση.

Είναι βέβαια χωρίς Byrd και Pilot, αλλά θα δούμε τι μπορούν να κάνουν.

τι κοινο εχουν ενα πουλι κ ενας πιλοτος ? επαιζαν και οι δυο στους Fifth Angel ! καααααααααααλο εε ? [SPOILER]μπα, μαλακια ηταν[/SPOILER]

για να δουμε. δεν ξερω κατα ποσο με ενθουσιαζει η ιδεα, αλλα θα ηταν ενδιαφερον να δουμε ποσο ακομα “φτουραει” μια απο τις πιο ποιοτικες US μπαντες των 80s…

Fifth Angel - Time Will Tell

~~ Υπερατλαντικό ταξίδι και πάλι, αυτήν τη φορά για να θυμηθούμε τους Fifth Angel. Αμερικάνικο μελωδικό heavy metal με δυο δίσκους μόνο στο ενεργητικό τους στα λιγοστά χρόνια ύπαρξης τους. Και αν το ομώνυμο πρώτο τους άλμπουμ άγγιζε το λυρικό Power, στο δεύτερο τους (Time Will Tell) περνά στην αντίπερα όχθη και πάει μέχρι και σε Hard Rock μονοπάτια. Κοινό γνώρισμα και στα δυο, η μελωδία. Δυστυχώς, μάλλον τους στοίχισε αυτή η εμπορικότητα και η πιασάρικη προσέγγιση της μουσικής τους διότι έπειτα το διαλύσανε (πολύ thrash εκείνη την εποχή και με το death metal να ξεκινά, δεν είχαν πολλές ελπίδες για επιβίωση τέτοιες μπάντες στην αντίπερα Ήπειρο). Ο Χρόνος είναι όμως ο καλύτερος Κριτής και έδειξε την πραγματική του αξία. Μια επανασύνδεση του 2010 για την εμφάνιση τους στο Keep It True φεστιβάλ, δημιουργία νέου υλικού και ?.ακόμα περιμένουμε.

                  Με κάποιες αλλαγές στην σύνθεση τους (αλλαγή κιθαρίστα/ντράμερ και νέο μπασίστα) αλλά κοινή συνθετική ομάδα τους  Archer/Pilot (και συχνά βοήθεια και από τρίτο μέλος της μπάντας), το νέο πρόσωπο των Fifth Angel τους θέλει το μέταλλο τους να είναι πλέον πιο αμβλύ.  Οι επωδοί επαναλαμβάνονται μέχρι να απομνημονευτούν, γέφυρες και κουπλέ σε κατάσταση πιο εύκολα και βατά και από παιδικά τραγούδια, σολαρίσματα που στάζουν μέλι. Και όμως, αυτό δεν τους στερεί από το να ευχαριστιέμαι (μαζί με άλλους χιλιάδες) τις  καλοδιάθετες αρμονίες τους, τις ζουμερές  μελωδίες τους, τις ερωτιάρικες στιχουργικές τους ανησυχίες. Είναι ώρα το ατσάλι μπορεί να μπει στην θήκη του και να κάνουμε έρωτα στο(η)ν σύντροφο μας.

              Το Hard Rock/Heavy Metal τους έχει προσωπικότητα. Θεωρώ ότι εύκολα κάποιος που έχει ακούσει το σκληρότερο ντεμπούτο τους, θα αναγνωρίσει  ότι και αυτό είναι δικό τους υλικό, με πλούσια τα προσωπικά τους στοιχεία. Ακόμα και όταν θυμίζουν σε σημεία άλλες μπάντες. Για παράδειγμα στο ?? Seven Hours?? ακούγονται εξόφθαλμα στοιχεία  W.A.S.P. αλλά δεν του στερεί από το να γίνει λατρεμένο (και αυτό). Διασκευάζουν ακόμα και UFO και μάλιστα στην μέση του δίσκου κάνοντας το να μοιάζει με δική τους σύνθεση. Βέβαιο το αυθεντικό  τραγούδι είναι απλά θεικό, εύκολη δουλειά να το κάνουν αρεστό και πάλι περνώντας το μέσα από το δικό τους πρίσμα/φίλτρο. Εμπορευματοποιημένη τέχνη. Προσέξτε όμως, η Τέχνη υπάρχει και σε αφθονία μάλιστα. Και εμπορικότητα χωρίς μπαλάντα δεν γίνεται γι αυτό και μας παραχωρούν τα ??Broken Dreams?? και ??So Long?? .Και όλοι ξέρουμε ότι τις καλύτερες ροκ μπαλάντες τις έχουν γράψει metal συγκροτήματα. Αφεθείτε στον ηλεκτρισμό που πονά και κάνει και σε σας το ίδιο και αγκαλλιάστε τα σολαρίσματα της συγκεκριμένης σύνθεσης.

                          Σε όλα τους τα τραγούδια η επιτυχία της αρέσκειας των ακροατών είναι προκερδισμένη.  Όλα είναι έτσι στημένα ώστε να υπάρχει συσσωρευτική απήχηση στους ήχους που δέχονται οι προβολείς του μυαλού μας. Το κάνουν τόσο καλά που τους συγχωρούμε κάθε αμφιβολία για την μαλάκωμα του ήχου τους. Δεν χρειάζεται μαγικά συστατικά για να κάνουν μια σύνθεση τους λατρευτή. Ρυθμός για κούνημα γοφών, σολιαρίσματα (δεν υπάρχει τυπογραφικό λάθος,χεχε), σπαρασοκάρδικα φωνητικά και εγένετο ζωή του ??Angel Of Mercy??, ??Time Will Tell??, ??Midnight Love?? , ??Feel The Heat?? και τόσων άλλων. Επειδή όμως το μεταλλικό αίμα κυλούσε ακόμα στο αίμα τους, πάρε και  το ελαφρώς αγριότερο (και αγαπημένο του δίσκου) ??We Rule??. Πιο εντατικό, πιο σκληρό και κιθαριστικό, με νευρικό τυμπανιστικό κοπάνημα αλλά πάνω από όλα με ΤΟ εθιστικό ρεφρέν για να το τραγουδάς στους δρόμους και στις κορυφές των βουνών.

Για άλλη μία φορά, μπράβο ρε dargaard!

Το πρώτο άλμπουμ τους το έχω εδώ και καμία δεκαπενταριά χρόνια και το θεωρώ εξαιρετικό, δεν με άφησε ποτέ να το αφήσω να πιάσει σκόνη. Αλλά αυτό εδώ; Δεν έχω ιδέα πώς μου ξέφυγε. Ή αγνοούσα την ύπαρξή του (πραγματικά δε θυμάμαι) ή κάπου άκουσα ότι είναι πιο “ελαφρύ”, πιο “εμπορικό” και νόμισα ότι ακολούθησαν την πορεία μίας άλλης αγαπημένης μπάντας-των-2-άλμπουμ, των Q5.

Κι ενώ στους Q5, το δεύτερο είναι αρκετά κατώτερο από το πρώτο, οι Fifth Angel φαίνεται ότι τα κατάφεραν μια χαρά. Το ακούω λοιπόν από χτες που διάβασα το κείμενό σου και έχω κολλήσει! Το μόνο που θέλω να τονίσω σε όσα γράφεις είναι ότι η αλλαγή ύφους σε σχέση με το ομώνυμο διατηρεί την προσωπικότητα και την ποιότητα της μπάντας. Πιο hard rock και λιγότερο metal, αλλά το ίδιο καλοπαιγμένο, πιασάρικο και εμπνευσμένο.

Κρίμα που κάτι Fifth Angel, Q5, Heir Apparent χάθηκαν μετά από μόνο 2 άλμπουμ, αλλά από την άλλη ίσως καλύτερα που όσα μας άφησαν δεν έχουν φθαρεί από το χρόνο.