Film Noir(1940-1959)

Το δηλωνω οτι ειναι το αγαπημενο μου κινηματογραφικο ειδος.Μετα απο παρα πολυ μεγαλη σκεψη καταφερα να κανω μια λιστα με τα δεκα καλυτερα για μενα αμερικανικα film noir.Τo ξαναλεω οτι η δημιουργια μιας τετοιας λιστας μου ηταν πολυ δυσκολη ,σιγουρα θα αδικησω καποιες ταινιες και γι αυτο ειστε κι εσεις εδω για να αλληλοσυμπληρωνομαστε.Ξεκιναω,χωρις αξιολογικη σειρα,παρα μονο για την πρωτη δυαδα:
1)’‘The Big Sleep’’ του Howard Hawks(1946)
2)’‘Out Of The Past’’ του Jacques Tourneur(1947)
3)’‘The Killing’‘του Stanley Kubrick(1956)
4)’‘The Maltese Falcon’’ του John Huston(1941)
5)’‘Kiss Me Deadly’‘του Robert Aldritch(1955)
6)’‘Night And The City’‘του Jules Dassin(1950)
7)’‘D.O.A’‘του Rudolph Mate(1950)
8)’‘Little Ceasar’‘του Mervyn LeRoy(1931).(Θεωρειται gangster movie και φυσικα ειναι πριν την θεωρουμενη classic periiod(1940-1959,αλλα καπου πρεπει να μπει κι αυτη η αριστουργηματικη ταινια)
9)’‘The Big Heat’‘του Fritz Lang(1953)
10)’‘The Third Man’'του Carol Reed(1949)

Παρατηρειτε φυσικα οτι εχω εσκεμμενα αφησει εξω ταινιες του’‘maitre’’.Αυτο γιατι ειλικρινα μου ειναι δυσκολο να ξεχωρισω καποιο απο τα film noir του.Θεωρω οτι ο ανθρωπος ηταν μια κατηγορια μονος του.
Συντομα θα επιστρεψω με την επιλαχουσα λιστα…
Λοιπον,σχολιαστε,προσθεστε,αφαιρεστε…

ωραία λίστα! είμαι σε φάση που ψάχνω και βλέπω τέτοιες ταινίες. έχω δει σίγουρα 2-3 απ αυτές, πιθανότατα και κάποιες άλλες χωρίς να ξέρω τον τίτλο τους :stuck_out_tongue:

Nα εισαι καλα φιλε.Θα ποσταρω παρα πολλες ακομα,που αξιζει να ψαξεις να βρεις.

βασικά αυτό.

Μια απο τις αγαπημένες μου ταινίες ever. Είχα πάθει την πλακα μου όταν την είδα για πρωτη φορά. Στην αρχή νόμιζα πως την είχε σκηνοθήσει ο ίδιος ο Wells αλλα τελικα μόνο έπαιζε. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ταινία. Για τις υπολοιπες χρειάζεται να κάνω μια επανάληψη :stuck_out_tongue:

Πάντως απο τώρα ξεχωρίζω The Killing και Maltese Falcon 8)

[SPOILER]I’'ll be back.

[/SPOILER]

Αγαπημένες μου τα

The big sleep και The Maltese falcon (Humphrey Bogart τιμούμε και δοξάζουμε)
The Killing (Stanley Kubrick γαρ)
The big heat (Fritz Lang)
Sunset Blvd. (Εκπληκτική Gloria Swanson)

Εννοειται!!!Θα το συμπεριελαμβανα στην επομενη λιστα!!!Και φυσικα ο θεος Erιch Von Stroheim που κανει τον μπατλερ!!!

Παρτε και μερικες ακομη…
1)’‘The Public Enemy?? του William Wellman (1931)
2)’‘Angels With Dirty Faces’‘του Michael Curtiz(1938)
3)’‘The Roaring Twenties’‘του Raoul Walsh(1939)
4)’‘White Heat’'του Raoul Walsh(1949)
Και οι τεσσερις με τον ανυπερβλητο θεο των θεωνJames Cagney!!!
Στις 2 και 3 παιζει και ο Humphrey Bogart!!!
Nα πω την αληθεια απο τις τεσσερις διαλεγω χωρις δευτερη κουβεντα το ‘‘White Heat’’!!!

ΘΡΕΝΤΑΡΑ! Oχι οτι εχω δει πολλα μπροστα σε οσα εχουν βγει…
Αγαπημενα

Fallen Angel (1945)

Πρεπει να ειναι απο τις ταινιες που μ’ εκαναν να ψαξω λιγο τα noir. Ξεχωριστο.

Notorious (1946)

Ο,τι και να πω ειναι λιγο, ειδικα για την σκηνη με την οποια κλεινει.

Citizen Kane (1941)

αν και pre-noir, ειναι κολοσσος.

Paradine Case (1947)

Με τον θεουλη Gregory Peck και με λατρεμενη υποθεση μιας femme fatale 8)

Μεγαλε,με εφτιαξες ασχημα τωρα με το ‘‘Fallen Angel’’.Aπ’οσα ποσταρες δεν εχω δει αυτο μονο.Καλο?
Και μπραβο που αναφερεις το '‘Paradine Case’'που κι εμενα μου αρεσει πολυ,αν και θεωρειται απο τις λιγοτερο καλες του ΗItchcock και που γενικα ως ταινια δεν ειχε παρει και τις καλυτερες κριτικες!!!

Ride the Pink Horse (1947)
από τις αγαπημένες μου noir ταινίες.
διαδραματίζεται στο μεξικό και θεωρώ πως είναι από τις ταινίες που ορίζουν το είδος.
θεός ο montgommery.

Χτες το βράδυ, μετά από πρόταση κάποιων παιδιών από το forum, είδα το Double Indemnity!! Νομίζω ότι αξίζει μια θέση στα καλύτερα film noir και λόγω της παρουσίας της Barbara Stanwick ως femme fatale και λόγω των φοβερών διαλόγων αλλά και του τρόπου εξέλιξης της ταινίας.

φοβερό το double indemnity, είχε και ωραίους χαρακτήρες!

μιας και πιάσατε χιτσκοκ, να θυμίσουμε και το ΕΠΟΣ rebecca.

Με προλάβατε και οι 2 σας.

Για το Double Indemnity έχω ξαναγράψει εδω μέσα. Το Rebecca προσωπικά είναι η αγαπημένη μου ταινία απο τον master. Ναι περισσότερο και απο το Psycho μου αρέσει.

double post αλλα μου ηρθαν κανα 2 ακομα καλές του Orson Wells

MrArkadin

Ταινία που αναστεναξε στα μονταζ. Κατα καιρούς έχουν βγει διάφορες εκδόσεις τις. Η τελευταία υποτιθεται πως είναι αυτή που επιθυμουσε περισσότερο ο ίδιος ο Wells.

Touch of Evil

Για πολλούς αυτή είναι η καλύτερη ταινία του. Όχι για μενα πάντως που προτιμω τον Πολιτη Κειν. Πάντως προκειται για εξαιρετική crime movie με τον ίδιο τον Wells εξαιρετικο στον ρόλο του ντετέκτιβ.

το Touch of Evil έχει μπει στη σειρά για το κατεβαστήρι.

το Mr. Arkadin είναι η κλασσική ταινία που πρέπει να δεις καλοκαιράκι σε αυτόν τον θερινό στα εξάρχεια.

Ποπο,απο αυριο θα χωσω και γω καμια λιστα εδω(αν και απο οσο ειδα,εχουν αναφερθει ολες οι οποιες με αρεσουν)…τιμιο τοπικ\m/

Τα ‘‘Double Indemnity’’ του Billy Wilder ,αλλα και ‘‘Mr Arkadin’’,’‘Touch Of Evil’’,’‘The Stranger’’ του Orson Welles ειναι ταινιαρες!!Συμφωνω απολυτα.Αυτο που δεν εχω δει ειναι το’‘Ride The Pink Horse’‘που προτεινε ο The Horror.
Eπιπλεον μεγαλες ταινιες ειναι τα’‘The Blue Gardenia’’ και '‘Scarlet Street’'του Fritz Lang.Κυριως το '‘Scarlet Street’'ειναι αυτο που με εντυπωσιασε και παιζει φυσικα ο μεγας Εdward Robinson!!

Τελειο. Φοβερη σκηνοθεσια/ατμοσφαιρα και ΣΩΣΤΗ φωτογραφια.

Λατρεμενη Mrs. Danvers…

Καιρο εχουμε να γραψουμε εδω!Χθες ειδα μια μεγαλη ταινια,το’‘Brute Force’'του Jules Dassin,με τον φοβερο Burt Lancaster!Οσοι γουσταρουν prison dramas και τετοια,ας το δουνε!!!Η ταινια ειναι φοβερη!!!

ειδα το double idemnity χθες και οντως ταινιαρα απο την αποψη κυριως των διαλογων που παιζουν καθ’ολη τη διαρκεια…καιρος να ξεσηκωσω και αλλα απο δω μεσα γιατι σκαλωσα τωρα!!!:slight_smile: