Firebird για αρχαριο;; βοηθεια απο γνωστες

λοιπον…εχει οριμασει μεσα μου η ιδεα να αρχισω να ασχολουμαι με κιθαρα…εχω χρονο πλεον και ορεξη αλλα οκ καθολου μουσικες γνωσεις…σκεφτομαι να παρω μια κιθαρα οχι τρελα λεφτα αλλα να ειναι αξιοπρεπης και να μην την αλλαξω αμα αναπτυξω το ταλεντο μου συντομα(εχμμμ χμ χμ…):stuck_out_tongue:

http://www.thomann.de/gr/epiphone_firebird_studio_wc.htm

για αρχη νομιζετε οτι η συγκεκριμενη epiphone firebird θα ητανε μια καλη επιλογη;; μηπως για αρχαριο ειναι καπως υπερβολη;;…μ αρεσει πολυ ο ηχοε που βγαζει και εχω ακουσει οτι πιανει καλα τι θελω να παιζω μελλοντικα εγω…
ζητω τη γνωμη οσων γνωριζουνε το αντικειμενο…(hokam και bluezlick εσας που σας ξερω και με ξερετε ριχτε μια γνωμη αν δειτε το θρεντ)

Εγω θα σου πω να την παρεις αρκει να μην το μετανιωσεις μετα.Αν σου αρεσει,εινι μια χαρα κιθαρα.Ειδικα πιστευω οτι οσο καλυτερο οργανο εχεις οταν ξεκινας τοσο καλυτερα θα περνας.Βεβαια αν θες κατι για εξασκιση μια ςκαι ειπες δνε παιζεις καθολου ψαξε και κανα πακετακι.

Με την τιμή που την βγάζει τώρα ο Thomann, παρ’τη …κι ασ’τη να υπάρχει!:stuck_out_tongue:

Πέρα από τα άστεια, ο’τι όργανο κι αν αγοράσεις σαν αρχάριος, αν είναι “κάλο”, μόνο καλό θα σου κάνει!
Το πιστεύω αυτό! Αντίστοιχα, ένα “φτηνιάρικο” όργανο, στην καλύτερη περίπτωση θα εξαντλήσει την άξια του πολύ σύντομα και στην χειρότερη… θα σου κάνει κακό! Δηλαδή, ένα κακοφτιαγμένο μπράτσο/ταστιέρα θα εμποδίσει το χέρι σου να παίξει “σωστά” (εργονομικά) και ένας φτηνιάρης ήχος θα περιορίσει το αυτί σου σε πολύ χαμηλό επίπεδο - δεν θα μπορέσεις να εξελίξεις την ικανότητα να διακρίνεις τον “ωραίο τόνο” στην κιθάρα.

Η Firebird από προδιαγραφές φαίνεται δελεαστικότατη! Ξύλα, hardware, μαγνήτες, όλα φαίνονται ωραία.
Σαν κατηγορία φαίνεται άνω του μέτριου! Σίγουρα όχι φτηνιάρα!
Εγώ προσωπικά, δεν την ακούσει την συγκεκριμένη κιθάρα.

Η Epiphone έχει καλή φήμη (στα περιοδικά κιθάρας κλπ), για τις τιμές που πουλάει.

Άμα σου άρεσει και στο μάτι το όργανο, ψήσου.8)

Miα χαρα κιθαρα ειναι για καποιον αρχαριο απλα σαν στυλ και ειδικα για το hard rock που θες-απ οσο σε ξερω τουλαχιστον-να παιξεις καποια στιγμη,δεν τη θεωρω και την πρωτη επιλογη.ΑΛΛΑ αν εσενα σου αρεσε ο ηχος και τη γουσταρεις,την τσιμπας οπως εισαι!Ειναι ΚΑΙ λιγακι σαν τη γκομενα μωρε η φαση,αλλος μπορει να την πει μπαζο ξερω γω,αλλα εσενα σ αρεσει και την πηδας και δεν δινεις δεκαρα.:wink:

Kαι εγώ είμαι υπέρ του να παίζει αρχάριος με όσο καλύτερο όργανο μπορεί:
Αν ο ήχος της κιθάρας σου αρέσει, σε εμπνέει να παίζεις περισσότερο και να πάψεις να είσαι αρχάριος. :wink:

ok…κατι αλλο τωρα…υπαρχουνε ειδη κιθαρας που σε βοηθανε να μαθεις πιο ευκολα;
για παραδειγμα εχω ακουσει οτι καλυτερα να μαθεις σε στρατοκαστερ…αλλα ομως αν μαθεις πανω σε στρατ σε δυσκολευει μετα αμα πιασεις λες πολ…και αν μαθεις σε λες πολ ολες μετα ειναι ευκολες…κατι τετοιο γενικα…ισχυει η ειναι μυθος;;;

οχι ρε, βλακειες ειναι αυτα :stuck_out_tongue: το ιδιο ειναι ολες πανω κατω. απλα μπορει αμα αλαξεις κιθαρα να συ φαινεται λιγο αβολη στην αρχη μεχρι να την συνηθησεις

παντως αν θες βουτηρο ταστιερα παρε Ibanez…

σκεφτομαι πολυ εντονα και αυτη…η και αυτη…

http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_standard_plus_ta_02.htm

τι λετε;;