Firewind Vs Dragonforce

Ε όχι και οτι δεν έχουνε σπρώξιμο οι Firewind… Ο Gus έκανε απο το πουθενά signature μοντέλο.

Tι θα πει από το πουθενά 8O

Θα συμφωνησω με τον κολοκυθα χωρις να εχω ακουσει ολκληρωμενα κανενα απο τα 2 συγκροτηματα(αλμπουμς ολοκληρα).Τους δευτερους τους εχω δει και λαιβ και δεεεεν…Οι πρωτοι μου φαινονται σαν ενα καλο παουερ μεταλ σχημα το οποιο θεοποιησαμε για καποιο λογο.(και στην ιαπωνια το καναν…:roll:)

Παντως πλεον οι Firewind δεν εχουν και πολυ σχεση με power metal.
O τελευταιος δισκος τους ηταν hard ‘n’ heavy.

Αυτα. Απο firewind μονο το allegiance κι αυτο μου φανηκε απλα καλο, τιποτα το τρομερο και φοβερο. Και με τους dragonforce ανεκαθεν ειχα μια αντιπαθεια δεν ξερω απο που πηγαζει αυτο τωρα. :Ρ Απλα ο ηχος δεν μου αρεσε, καμια αισθηση…

Firewind κι απο μενα.

Καρφι Firewind. Δεν ειμαι κανας σολο-καυλος να πωρονομαι με σολος βγαλμενα απο το Game Boy. Ειμαι σιγουρος οτι αν δεν ειχαν αυτο το στοιχειο για να τους χαρακτηριζει, τοτε θα ηταν παντελως αγνωστοι. Τωρα θα μου πειτε “τι μας λες” αλλα θελω να πω οτι το μονο που τους εκανε γνωστους ειναι η ταχυτητα τους ενω κατα τ’αλλα στερουνται συνθεσεων.
Γνωμες μου βεβαια αυτα.

Firewind στεγνα! 1) Ειναι Ελληνες 2) Μου αρεσει πολυ περισσοτερο ο ηχος τους…Οι Dragonforce ποτε δεν μου εκαναν “κλικ”!

Firewind. Δεν είναι τόσο εκνευριστικοί με την ταχύτητα όσο οι Dragonforce…

Dragonforce μονο και μονο γιαυτο το solo μπουζουκι στην αρχη:p

Κανεναν απο τους δυο δεν αντεχω,αλλα παντως πολυ καλυτεροι οι Drganoforce κατα τη γνωμη μου,και παμε κοντρα στον σφοδρο Ελληναραδισμο του θρεντιου:p

Χωρις να θελω να το παιζω δικηγορος του διαολου (ετσι κι αλλιως ξερετε ποσο τρελος παουερας ειμαι :p), αλλα μαι χαρα βγαζουν τα σολο λαιβ απ’οτι βλεπω και ακουω.

Γουατς ιν χάη κουαλιτη.

θα πω Firewind…μου αρεσουν πολυ οι Dragonforce…εχασα το ενδιαφερον μου ομως οταν ειδα live εμδανιση τους…

Nταξ και συ μη κρινεις απο 1 βιδεο.Ενα ειναι αυτο που ποσταρες.Αλλα πχ ειναι αυτο

http://www.youtube.com/watch?v=bblDQiGAni8 :stuck_out_tongue:

Δεν αντιλέγω, αν και μονο στο σολο που εδειξε και στο " tutorial" του ασιατη διεκρινα λαθη. Τεχνικα τα ριφφς κλπ (οσο αδιαφορα και να μου φαινονται) δεν εχουν λαθη.
Πρεπει να λαβεις υποψη σου και ποτε τραβηχτηκαν τα εν λογω βιντεο, το δικο μου ειναι απο Live της προηγουμενης βδομαδας αν δεν κανω λαθος. Βελτιωνονται δηλαδη.

Οσο για τον καραγκιοζη που εφτιαξε το βιντ τι να πω? Κανει την κοντρα ξερω γω Dragonforce - Sonata Arctica, και μετα λεει: “Ε εσυ! Παιξε φλαμενγκο! Μπορεις? Δεν μπορεις.” #-o Μα ελεος

ΥΓ με τιμαει που το σολακι των Σονατα αρκτικα στο βιντ το βρηκα εξαιρετικα βαρετο? :stuck_out_tongue:

Firewind firewind firewind!!!
Πολυ καλοι, με το τελευταιο αλμπουμ ναναι παρα πολυ καλο συν οτι καταφεραν να ξεφυγουν απο την ελληνικη μετριοτητα!!!

Καλοί και οι Firewind, αλλά προτιμάω Dragonforce

Firewind παρόλο που τα 2 τελευταία δεν μου αρέσουν καθόλου. Τα Between H & H και Forged By Fire είναι δισκάρες.

Firewind γιατί συνδυάζουν τεχνική με μελωδία κάργα,έχουν τραγούδια που καλύπτουν όλα τα γούστα,από μπαλάντες μέχρι χεβιμεταλλιές και όχι γιατί είναι έλληνες.Πρόσφατα τους είδα και λάιβ και είναι πάρα πολλοί καλοί και τα τραγούδια τα αποδίδουν καλύτερα από το στούντιο.Τώρα οι Dragonforce πιστεύω είναι μία ατάλαντη μπάντα γιατί στηρίζεται αποκλειστικά στν τεχνική και δεν έχουν να παρουσιάσουν κάτι πέρα από αυτό.

Το ότι στηρίζονται στην τεχνική σημαίνει ότι είναι ατάλαντοι; :stuck_out_tongue:

Firewind ψηφίζω, αρκετά αξιόλογη μπάντα κι ας είναι υπερεκτιμημένοι. Οι Dragonforce δεν την παλεύουν ούτε αυτοί ούτε τα εξώφυλλά τους.

Fixed. :wink:

Προς Ρωμανό:Το ότι έχουν τεχνική δεν σημαίνει ότι έχουν και ταλέντο,η τεχνική έρχεται με την προσπάθεια και το κάψιμο,και αυτοί φαίνονται αρκετά καμμένοι:p
Προς Metallaws:Συμφωνώ με το φιξ ωρέ,αλλά με την τεχνική εννοούσα στν προκειμένη την ταχύτητα