Firewind Vs Dragonforce

Προσωπικά επιλέγω Firewind για 2 λόγους
1.Πιο τεχνικοί από τους Dragonforce
2.Πιο φρέσκες ιδέες
3.Ειναι ελληνάρες:p:p

Προτιμώ Dragonforce προσωπικά. Οι Firewind ποτέ δε μου είπαν και πολλά, πέρα απο το Between heaven & hell.

Τα ιδια με τον Μανο θα πω…

Firewind

Οι Dragonforce ποτέ δε μου άρεσαν. Και για Firewind δε τρελένομαι, αλλά περνάω αρκετά καλά με τα τραγούδια τους και μου αρκεί. Και φυσικά το Δεκέμβρη θα είμαστε στο Gagarin!8)

οι dragonforce δεν μαρεσουν…αντιθετα οι firewind ειναι αρκετα καλοι για το ειδος τους…

Προτιμω Firewind…πολυ καλυτερη μπαντα.Ειδικα,τα δυο τελευταια τς ειναι πολυ καλα σιντι.Gus G κ τα μυαλα στα μπλεντερ ρε!

Firewind(οχι οτι τους θεωρω τιποτα σπουδαιο,αλλα με τους Dragonforce ειμαι εμπαθης)

Αν και οι Dragonforce παίζουν παπάδες,θα πω Firewind γιατί ειδικα με τα τελευταλία τους album έδειξαν οτι είναι στον σωστό δρόμο για την εμπορική και καλλιτεχνική τους επιτυχία…

Firewind ------> Γιατι για μενα το Allegiance και Forged By Fire ειναι δισκαρες και ο Καραμητρουδης ε, ειναι υπεροχος Κιθαριστας και απο τους καλυτερους τα τελευταια χρονια στο χωρο της metal.

Αν και δεν ειμαι ιδιαιτερος φαν των Firewind, και τους θεωρω λιγο υπερεκτιμημενους απο εμας τους Ελληνες (εχουν ωραια κομματια, δε λεω) σιγουρα τους θεωρω ανωτερους και πιο ολοκληρωμενους μουσικους απο τους Dragonforce.
Οχι μονο συνθετικα, και παικτικα ειναι καλυτεροι… οι αλλοι απλα ξεσκιζονται στην ταχυτητα ( κι αυτο μονο στο στουντιο, απ’ οτι φαινεται… http://www.youtube.com/watch?v=c84NM_oW5kU :?)

Μου τη σπάνε οι Dragonforce γιατί τα κομμάτια στα live δε τα βγάζουν καν ικανοποιητικά. Δεν λέω ότι είναι εύκολο, προς θεου, αλλά αν είναι να γράψεις κάτι που δε μπορείς να παίξεις λάιβ, ε άστο ρε αδερφέ.

Firewind από μένα.

ξερο Firewind.μπανταρα.και πιο παλια και τωρα .
τα 2 πρωτα τους ομως ειναι τα καλυτερα!!

δεν έχω καμμία επαφή με την σκηνή.

έχω ακούσει λίγο firewind κ οι dragonforce είναι το πιο βαρετό λάηβ σχήμα που έχω δει

firewind

Πάντως χωρίς να θέλω να μειώσω κανέναν, αμφιβάλλω αν όλοι αυτοί που ψήφισαν Firewind έχουν ακούσει τους 2 τελευταίους δίσκους των Dragonforce. Όχι ότι είναι υποχρεωμένοι βέβαια, αλλά λέμε τώρα.

αν δεν ήταν “δικά μας παιδιά” (sic) οι Firewind θα αντιμετωπίζονταν σαν αυτό που είναι. μετριότητα.
οι Dragonforce τουλάχιστον έχουν χιούμορ και δεν παίρνουν τους εαυτούς στους στα σοβαρά.
και οκ, ακούστε όμως πρώτα πριν κρίνετε. πάνω από 2 φορές ε.

dragonforce apo emena γιατι τους θεωρω καλυτερα,αν και δεν μου αρεσει κανεις απο τους 2

Ψηφισα Firewind.

Kαι οι δυο μπαντες μου αρεσουν.
Μαλιστα τους Firewind τους ακουω απο τις αρχες της καριερας τους, οταν ακομη και οι ‘‘ειδικοι’’ δεν τους ειχαν παρει χαμπαρι. Οποτε ισως τους εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια.
Το Inhuman Rampage των Dragonforce ειναι πραγματικα παρα πολυ καλος δισκος.
Αλλα το Between Heaven And Hell των Firewind θεωρω πως ειναι ενα απο τα καλυτερα power albums των '00s παγκοσμιως. Nαι ειναι.
Τωρα βεβαια τα δυο τελευταια cds των Firewind δεν με ξετρελαναν, αλλα μονο και μονο για τα δυο πρωτα τους υπερισχυουν των Dragonforce, οι οποιοι βεβαια δεν ειναι μονο ταχυτητα και τεχνικη, αλλα ξερουν να γραφουν και πολυ καλα τραγουδια.

Firewind, πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες πάντες στο είδος τους. Επίσης μου τη δίνει η Nitendo Game Soundrack μουσική των Dragonforce…

ΥΓ: Και όχι, δε με νοιάζει από πού είναι οι Firewind…

Οι Firewind είναι σπουδαία μπάντα και το δείχνει και στο στούντιο και στα live.
Οι Dragonforce είναι μια μπάντα που κατά τα φαινόμενα θα αποτελαίσει το μέλον του metal.
Όντως τους προμοτάρουν με απίστευτο τρόπο που κάπως ενοχλεί, και μακάρι και οι Firewind να είχαν τέτοιο σπρώξιμο, κάτι που για μένα το αξίζουν, πάντως τουλάχιστον δισκογραφικά οι Dragonforce μια χαρά μου ακούγονται. Άλωστε, φαντάζομαι ότι το power metal χρειάζεται νέες ιδέες και οι 2 αυτές μπάντες δείχνουν να τις έχουν.

Firewind! Οι αλλοι με εκνευριζουν λιγο!