Firewind

Μου φαινεται περιεργο που δεν ειναι ανοιγμενο τοπικ με το ονομα της μπαντας(μαλλον ολοι γραφουν στο τοπικ του Gus G

μιας και να μιλησω για τον Gus G
ειναι περιτο(οποιος θελει μπορει να παει στο αντιστοιχο τοπικ-εκει τον θαβουν καλα οι περισσοτεροι…μπορει και να εχουν δικιο,γνωμες ειναι…)

εδω ομως εγω θα ποσταρω 4 κομματια απο τον καινουργιο δισκο( The Premonition) που κυκλοφορησε επισημα εχτες…

και θα πω και δυο λογακια

πρωτο κομματι του δισκου
into the fire

εισαγωγη θυμιζει λιγο μασιβ χεντ η μεταλλικα …ειναι ηρεμη και δειχνη οτι καποια στιγμη θα ξεσπασει…
και οντως αυτο που ερχεται ειναι θρας καταιγιδα …που ξεκιναει στο 1.14…
ανελεητο χτυπημα…:metal:
ομως το κομματι μετα γινετε πιο τραγουδι με μια ομορφη φωνη…τελικα υπαρχει απιστευτη ισοροπια αναμεσα σε μελωδια και χτυπημα(με θρας και παουερ στοιχεια)…
και αυτο συμβαινει σε πολλα κομματια …(ο γκας στο προμοσιον βιντεακι λεει οτι αυτο που παιζουν γενικα ειναι μελωδικο χεβυ μεταλ)
η παραγωγη ειναι πολυ καλη…
ο Gus G εχει πολλα κοψιματα και αυτο κανει συνολικα τα κομματια να μην ειναι βαρετα και να τα ακους και μετα απο καιρο αφου εχουν ποικιλια…

βαθμολογια κομματιου 9/10


κομματι δευτερο

head up high

και μονο η ριφαρα που ξεκιναει το κομματι(τρελη μειντενια)
αρκει για να σου σφινωθει στο μυαλο απο την πρωτη φορα και να θες να το ξανακουσεις…
ριφ σκετη απολαυση,μελωδια καργα…
8/10

κομματι τεταρτο(στο δισκο)
angels_forgive_me

η εισαγωγη θυμιζει Stratovarius - Elements Part II - 08 - Dreamweaver
και ομως ειναι πιο ομορφη ακομα…
φοβερα πληκτρα…
και τα κιθαρια που μπαινουν μετα(αυτο το συνεχωμενο γκα γκα γκα…μου εχει στοιχειωση το μυαλο-σε αυτο το σημειο προσωπικα καταλαβα τι παραγωγαρα εχουν κανει οι ανθρωποι…στην Σουηδια )
μαζι με την μελωδια(ειπαμε ειναι παντου χωρις να το κανει γλυκαναλατο…)
το κανουν ενα απο τα αγαπημενα κομματια…

8/10 στην χειροτερη

και τελος θα κλεισω με μια
διασκευη-maniac
αρκετα γνωστο απο τα 80ς…που ειλικρινα σε πεντε ατομα(δεν μιλαω για ιντερνετ,αλλα για φιλους μουσικους και πληκταρδες-γιατι εχει αμεση σχεση)…
επαθαν πλακα :roll:

τετοια εισαγωγη πληκτρων δεν θυμαμε να εχω ξανακουσει…8)
η φωνη του Απολλο ταιριαζει γαντι στο κομματι…
το εχει αλλαξει και λιγο σε καποιες φωνητικες γραμμες και εχει γινει…
απλα γαματο…

9/10

επετρεψτε μου να προσκυνησω…:bow:

οταν ο Ελληνας εχει ταλεντο και οργανωση…μπορει να φτασει ψηλα…
και τωρα το μονο που θελουν ειναι ηδη μια καλη προωθηση εξω και ολα μπορουν να συμβουν…
προσωπικα απο οτι εχω ακουσει μεχρι τωρα θα το θεωρουσα στα αλμπουμ της χρονια στο ειδος του

Οι Firewind ειναι ενα συγκροτημα που γινεται συνεχως ολο και πιο γνωστο στον κοσμο,η πορεια που εχουν μεχρι τωρα ειναι αρκετα ελπιδοφορα,το θεμα ειναι μετα τον τελευταιο τους δισκο θα επιχειρησουν καθολου να αλλαξουν η να βελτιωσουν κατι στον ηχο τους η θα ακολουθησουν την ιδια πετυχημενη συνταγη που εχουν εως τωρα.Σε καθε περιπτωση εχουν δειξει οτι και ταλεντο εχουν ειδικα ο Gus αλλα και ικανοτητες να δημιουργουν κατι καλο.

The powr of greek metal…
Gus G. Apla enas apo tous kaliterous kitharistes tou kosmou kai isos o kaliteros tis elladas…

Πάντως δε πρέπει να έχειςα ακούσει και πολλούς.

http://www.rocking.gr/modules/forum/announcement.php?f=36

χαχα… γεια σου ρε Κατσιώνη σκυλά! Ακούσατε τη διασκευή “Γίνεσαι Κομμάτια” (Falling to Pieces); :stuck_out_tongue:

–> http://www.myspace.com/katsionis

πολυ καλοι…συνεχως προοδευουν και μπραβο στα παιδια…επισης πολυ καλοι σε live…

δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου :stuck_out_tongue: την βρισκω αψογη διασκευη!

:lol3: :lol3: :lol3:
ΠΡΟΣΚΥΝΩ! :D:lol:

Ειναι φοβεροι.Οι καλυτεροι power metallers της ελλαδας σιγουρα.Και επισης θα μπορουσαν να ηταν και του κοσμου,αν δεν ηταν οι blind guardian,& oi dragonforce.

Αυτους του δραγονφορς τι τους ήθελες??:stuck_out_tongue:

E,μα οι κακοιμοιρηδες ξεπατωνονται για να παιξουν ενα μονο λεπτο ενος τραγουδιο 5 λεπτων,να μην κανω μια αναφορα?:stuck_out_tongue:

Πλακα κανεις ή σοβαρα μιλας ? :-k

Γιατι ουτε power παιζουν πλεον οι Firewind, ουτε οι Dragonforce ειναι κατι κορυφαιο…

[SIZE=“2”]Τι αναφέρετε τους δράγονφορς.αυτοί το μόνο metal που παίζουν μπορεί να είναι το nintedo μέταλ.τώρα από σόλο μόνο αστείοι είναι,χαζές μελοδιούλες,τρεκσίματα στα 3000000 bmp και άγιος ο θεός:D[/SIZE]

E αυτο. Για υποκρουση σε παιχνιδια του Game Boy δεν ειναι ασχημοι.

ντάξει μόνο για αυτό κάνουν καλά,μην πούμε ότι κάνουν και μουσική

Καλά που το είπατε γιατί λατρεύω την μουσική για Game boy ^___^

On topic, δε κατάλαβα ποτέ γιατί έχουν τόση απήχηση αν και το κομμάτι Fire and the fury μπορώ να πώ ότι ήταν πορωτικότατο αλλά απο εκεί και πέρα μία μετριότητα και μισή ότι έχω ακούσει. Υποθέτω πως φταίει το ότι δεν είμαι οπαδός του είδους, αλλά απο ότι βλέπω και αρκετοί που ακούνε κυρίως power δεν τους πολυπάνε.

Δικαιολογημενα να μην σου λενε πολλα αφου δεν εισαι του ειδους. Πολλοι παουεραδες δεν τους πανε πια γιατι το εχουν γυρισει σε πιο μελωδικες/hard rock φορμες οι οποιες ομως μ’αρεσουν πολυ.

εμένα μου την σπάει που φτιάχνουν μερικά κομμάτια για να πουλήσουν πχ το falling to pieces και το mercenary man ήταν μόνο και μόνο για να πιάσουν κόσμο.και μου φαίνεται όσο πάει τόσο πιο πολύ γίνονται εμπορικοί

Μιλαω σοβαροτατα.Γιατι δεν ειναι κατι σπουδαιο οι dragonforce?Εσεις μπορειτε να τα κανετε αυτα που κανουν?Αν,οχι,τοτε θα σας προτεινα να μην τους κατακρινετε ετσι.Αν ναι,τοτε με το δικιο σας τους κατακρινετε,και βριστε τους αμα θελετε.Αν δεν σας αρεσουν αυτο δεν σηιμαινει οτι δεν ειναι απο τους καλυτερους power metallers αυτη την στιγμη.Και οι firewind στα Περισσοτερ cd τους Power metal παιζουν.Δεν μπορεις να τους θεωρησεις κατι αλλο.(αυτη η απαντησησ πηγαινε σε ολους,για τους dragonforce)