Flams!

Οταν γινονται κατα λαθος ειναι λαθος…ανικανοτητα! Για να γινουν επιτηδες ειναι δυσκολο! Οταν ομως γινονται σκπιμα δινουν το κατι παραπανω σε ενα μπρεηκ, ενα ρυθμικο η οπουδηποτε κι αν μπουν! Ειναι οταν η νοτες δεν σκασουν μαζι (unison) αλλα και οχι ως καθαρες αξιες οπως 16α. Σκαει ελαχιστα πιο πισω απο την κυριως νοτα και εχει μικροτερη ενταση απο αυτην…πειτε οσοι τα χρησιμοποιουν…

στα περισσοτερα 60’ς Live που ακους απο την μαστουρα συμβενουν συνεχεια τετοια!
ιδικα στα τελιωματα! :lol:

O Gavin Harrison χρησιμοποιει παρα πολυ συχνα τα φλαμς!!! Το φλαμ που χρησιμοποιει ειναι ενα λικ με την μορφη… δεξι χερι (φλαμ), αριστ. χερι, δεξι χερι, αριστερο χερι! Αυτο να επαναλαμβανεται αρα το φλαμ ειναι παντα στο δεξι σου χερι! Το εμαθα αυτο και εχω αρχισει να το βαζει στην μουσικη αλλα ειναι δυσκολο να το ανεβασεις σε ταχυτητα και το φλαμ να ακουγεται ακομα οπως πρεπει!

μονο ο Davidian θα κανει τετοια γιατι ειναι ΝΤΡΑΜΑΚΛΑ!!! κατα τα αλλα δε πρεπει να υπαρχουν πολλοι ντραμερς εδω απο οτι καταλαβα…

λετε να τα πιασω εγω μιας και ειμαι γεννημενος??? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ρε camelspotter… ο davidian ειναι αλλο παλικαρι στο φορουμ αυτο.
η ντραμμακλα μας ο Δημος, ειναι ο cfh εδω περα και δεν μπαινει καθολου πλεον.

αλλα ναι, ειναι ντραμμακλα. τελος.
τα σπαει λεμε.
τελος.

δε παμε καλα εδω μεσα…
και για ολα φταινε τα φλαμς…

Εγω ξερω ότι φλαμμαρει το πάνω με το κάτω κεφάλι σου! End Of Story!!!

Υποτίθεται ότι στα flams η χαμηλή νότα προηγείται χρονικά της τονισμένης, και η τονισμένη πέφτει πάνω στο beat. Για ένα πιο ενδιαφέρον άκουσμα, δοκιμάστε να πέσει η ατόνιστη νότα πάνω στο beat και η τονισμένη να βγει λίγο off - σίγουρα θα τσαντίσετε όλη την υπόλοιπη μπάντα (ειδικά τους κιθαρίστες, κάτι που λατρέυω να κάνω μερικές φορές)!:smiley: