Florence and the Machine στο Ηρώδειο

Πολύ ωραία φωνή αλλά πάρα πολύ βαρετή μουσική.

Χάνουμε κάποιο ιδιαίτερο νόημα που θα έπρεπε να αναζητήσουμε στην κυρία; Κάποιος φαν ας μας διαφωτίσει!

1 Like

Μουσική είναι. Από πότε χρειάζεται νόημα και επεξήγηση; Υποκειμενικό είναι το γούστο. Αν ήταν δυνατόν η μουσική (και οι τέχνες) να εξηγηθούν αντικειμενικά, τότε θα ακούγαμε όλοι τα ίδια και δε θα είχε γυριστεί ποτέ o κύκλος των χαμένων ποιητών.

2 Likes

Αχ, τα έχουμε ξαναπει αυτά. Δεν υπάρχει ούτε απόλυτα αντικειμενικό, ούτε απόλυτα υποκειμενικό στις τέχνες. Μην κονιορτοποιείς ολόκληρες επιστήμες (θεωρία - κριτική τέχνης).

Ναι,καταλαβαίνω τι λες.Η εμπειρία στο Ηρώδειο θα ναι πολύ διαφορετική λόγω ατμόσφαιρας και ταιριάζει και στην αισθητική της Flo αλλά όταν έχεις να έρθεις 10 χρόνια είναι πιο λογικό να πας σε μεγάλο χώρο για να έχουν την ευκαιρία να πάνε όσοι περισσότεροι μπορούν… Τεσπα,ούτως ή άλλως τώρα δεν έχει νόημα,κουβέντα να γίνεται :stuck_out_tongue:

1 Like

άρα αφού τα ξέρεις όλα ήδη, μη μας τρως τον χρόνο μας ρωτώντας μας πράγματα που δε σε ενδιαφέρει να ακούσεις την απάντηση.

1 Like

What? Unprovoked ήταν λίγο αυτό. Ρώτησα ουσιαστικά αν κάποιος μας πει τους λόγους που αγαπάει έναν καλλιτέχνη και μας κινήσει το ενδιαφέρον. Pretty much ό, τι κάνουν όλες οι δισκοκριτικές του rocking ξέρω γω. Μην δαγκώνεις :wink:

Α ρε Νεάντερταλ δεν σε τιμά καθόλου να λες τέτοια, απαιδευτε homo metallicus

Για μένα τουλάχιστον είναι κυρίως η φωνή,τα vibes που βγάζει και αυτή η αίσθηση της ειλικρίνειας ρε φίλε στα τραγούδια,δεν ξέρω πως να το περιγράψω.Υποκειμενικά όλα αυτά βέβαια,είναι και αυτό το κλικ που σου κάνουν τα κομμάτια…Μουσικά,ο πρώτος δίσκος είναι πιο ‘‘indie’’,ο δεύτερος πιο ραδιοφωνικά ποπ(ακούγεται και στην παραγωγή),ο τρίτος πιο οργανικός instrumentally και ότι κοντινότερο σε alt.rock ενώ ο πιο πρόσφατος αρκετά low-key,θυμίζει περισσότερο ποίηση.Προφανώς δεν είναι κοντά στα μουσικά ακούσματα κάποιου που ακούει περισσότερο hard rock/metal

3 Likes

Εν τω μεταξύ, απ το να κάνατε κάποιοι ελιτιστικα σχόλια και υποτιμητικά λες και είμαστε ουρακοταγκοι και μόνο εσείς ξέρετε από καλή μουσική… Θα μπορούσατε να πείτε ότι είναι η φωνή που τραγουδάει το θεϊκό what kind of man loves like this Και κάνα δύο άλλα πολύ γνωστά που άκουσα τώρα που έψαξα… Θα τα βρίσκαμε Just fine

Βασικά τώρα που την ξέρω, έγινα ανώτερο είδος απ ότι κατάλαβα

Το δικο σου σχολιο συγκεκριμενα δεν ειχε τιποτα ακραιο αλλα εχουμε πηξει απο σχολια “ποια ειναι αυτη την ξερει η μανα της χοχο ειμαι τοσο μεταλ” οποτε καταλαβαινω γιατι τα παιρνουν οι φανς. Εδω πιο πανω ο αλλος λεει για Κιαμο, θα πεσει το Ηρωδειο να μας πλακωσει δηλαδη.

Δεν ειμαι μεγαλος φαν (ξερω καμια 20αρια τραγουδια της βαρια), αλλα την θεωρω πολυ ιδιαιτερη φωνη, και η μουσικη της πιστευω οτι ξεχωριζει. Τωρα για οποιον δεν την ξερει, ξερω γω, μαλλον δεν ασχολειται και ιδιαιτερα με την μουσικη γενικοτερα, και το λεω εγω που απο τις 100 μπαντες που παιζουν σε ροκ φεστιβαλς πλεον ξερω μονο τις 20 κι αμα.

Τωρα για Florence And The Machine, ειναι τεραστιο ονομα εδω και πολλα χρονια, και πασιγνωστη, προσωπικα με εκπλησει το να μην την ξερει καποιος που θεωρητικα ασχολειται με μουσικη, χωρις να εννοω τιποτα περισσοτερο με αυτο, μονο αγνη εκπληξη.

Πρεπει να μπει και 3η μερα αφου γινεται τοσος χαμος.

Το σχολιο για Κιαμο ασχολιαστο. Πιο κοντα στον Κιαμο ειναι οτιδηποτε ελαφρολαικο οπως πολλα που αποθεωνονται στο φορουμ τωρα τελευταια, παρα η Φλορενς.

5 Likes

λιγα λόγια μην πέσει ΦΩΤΙΑ ΜΕ ΦΩΤΙΑ να μας κάψει. fight fire with fire, λέμε !

Ναι αυτοί που ακούνε και καλά Φλορανς οι περισσότεροι τουλάχιστον ξέρουν πολύ από μουσική. Δε ξέρουν πόσες χορδές έχει η κιθάρα το λιγότερο ξερογώ.
Πήγα συναυλία Φλορανς Ηρώδειο. Έκανα τσεκ ιν. Έβαλα σελφι. Ανέβηκαν οι φολοουερς. Είμαι εξπιριενς και ινφλουεσερ. Ουαουυυ ιτς φανταστιιικκκ.
Εγω δε λέω ότι δεν είναι καλή αρτίστα. Και μουσικός.
Για το όλο σκηνικό λέω.

Ναι ενω το σκηνικο στους Μανογουωρ που τα 2/3 ηταν με το κινητο πανω σε ολη την διαρκεια δεν ειχε φασαιους. Περυσ στους Μεηντεν το ιδιο, γινοτανε χαλασμος οι μισοι με τα κινητα πανω να κανουμε τσεκ ιν οτι ειμασταν εκει. Αλλα αυτοι ηταν τρου μεταλ φασαιοι και ινφλουενσερς του αγνου ατσαλιου οποτε δεν μας πειραζουνε.

Και ωραια, αφου ποια ειναι αυτη δεν την ξερει η μανα της και μονο μπουζουκοβιοι και ινφλουενσερς την ακουνε, γιατι νοιωθετε την ακατανικητη αναγκη να μπειτε στο θρεντ της συναυλιας να την πειτε στους υπολοιπους αφου η συναυλια δεν σας ενδιαφερει προφανως? Επιβεβαιωνεται η μεταλλοσυνη σας με το να επαναλαμβανετε χαχα ποια ειναι αυτη ποιος την ξερει? Δεν το πιανω.

Εντωμεταξυ δεν ειμαι καν φαν.

4 Likes

Εγώ πάντως μπήκα για να μάθω, έμαθα, τελικά ήξερα κομμάτια της και είναι και πολύ ωραία

Χωρίς να μου αρέσει αυτό το στυλ ιδιαίτερα

Εντιτ : Το να μην ασχολείσαι και πολύ με την μουσική το 2019 σε μια πόλη ζούγκλα που ζει στο fast-forward είναι τόσο λογικό που το 90% του φόρουμ το θαυμάζω ειλικρινά και το ζηλεύω που μπορεί και ακούει τόση πολλή μουσική και την συζητάει και εδώ μέσα μετά

1 Like

Στο live που τους είχα δει το 2014 είχαν πολύ γεμάτο ήχο (και πολλά κρουστά), εντυπωσιακή σκηνή (τώρα θα έχουν εντυπωσιακότερη), όλα τα τραγούδια τα έπαιξαν σε επίπεδο στούντιο και μόνο 2 αρνητικά είχα κρατήσει: 1) είχαν παίξει μόνο 1 ώρα και 20 λεπτά, ενώ έπαιζαν σε τεράστιο στάδιο με ακριβό εισιτήριο και 2) η Florence μιλούσε ακατάπαυστα ανάμεσα στα κομμάτια λέγοντας ρομαντικές διδακτικές χαζομάρες που ήταν αχρείαστες. Τον Απρίλη αναγκάστηκα να πουλήσω τα εισιτήρια μου για τη νέα της συναυλία στη Ζυρίχη, αλλά έμαθα πως έχουν προσθέσει άλλη μισή ώρα συναυλίας (εισακούστηκα!) και μιλάει λιγότερο. Ξέρουμε αν θα έχει μικρόφωνα στο Ηρώδειο;

@Rebel
Δε νομίζω πως θα σου αλλάξει άποψη, αλλά υπάρχει και ο δίσκος Florence + The Sphinx, όπου metal μπάντες διασκευάζουν επιτυχίες των Florence and The Machine :stuck_out_tongue:
edit: ακόμη και στις metal εκδοχές τα τραγούδια από το debut μου αρέσουν πολύ παραπάνω (βλ. Dog Days Are Over :sweat_smile:). Είμαι πολύ biased για εκείνο το δίσκο τελικά!

Tracklist και μπάντες που συμμετέχουν

Periphery - “Only If For A Night”
Stick To Your Guns - “Dog Days Are Over”
Ben Bruce (of Asking Alexandria) - “Shake It Out”
Darkest Hour - “Spectrum”
Miss Fortune - “No Light, No Light”
Fever Dreamer - “Leave My Body”
Born Of Osiris - “Seven Devils”
Come The Dawn - “What The Water Gave Me”
Upon A Burning Body - “Lover To Lover”
Mike Semesky (of Intervals) - “Heartlines”
Dead Letter Circus - “Remain Nameless”
City In The Sea - “All This And Heaven Too”

Ο πρώτος τους δίσκος (2010?) είχε ορισμένα πολύ uplifiting ρυθμικά pop-rock κομμάτια, όπου ειδικά με τη φωνή της Florence έγιναν super hits. Στους επόμενους δίσκους, ήταν λιγότερο ρυθμικοί (για κακή μου τύχη) και -θεωρώ- πως το promotion που κέρδισαν από το debut album τους, τους έδωσε αρκετό air play για να συνεχίζουν να πουλάνε με τόσο πιο downtempo δίσκους. Εδώ διάβασα πως κάποιο τραγούδι τους ήταν και στο GoT (?). Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι αμελητέο μέγεθος και τα τραγούδια τους δεν ξεπερνούν σε διάρκεια την ιδεατή διάρκεια για το Spotify.

Rebel σου ειπα και πιο πανω δεν αναφερομαι σε εσενα.

Ναι ειπαν το Jenny of Oldstones, ισως η κορυφαια στιγμη της 8ης σαιζον

2 Likes

Rebel προφανώς και παρεξηγηθηκες πολυ με το σχόλιο μου, αλλά ειλικρινά δεν ήθελα ούτε να σε μειώσω ούτε να το παίξω έξυπνος. Απλά όπως αναφέρει και ο Quintom μου φαίνεται περίεργο να μην έχεις ακούσει καν αυτό το όνομα και να ασχολείσαι με τη μουσική. Ούτε είμαι και μεγάλος φαν της, αλλά ειναι μια σημαντικη παρουσία στο χώρο, γιαυτο και τα σχόλια τύπου «ποια στο πεο ειναι η κυρία» μου φαίνονται κουτά.

2 Likes

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ενδεχόμενο να μην. Στον Hoyem και στους Foos μερικά χρόνια πίσω η ένταση ήταν εξαιρετική, ελπίζω κάτι τέτοιο να γίνει και τώρα.

Μια και ρίχνουμε προτάσεις, αφήνω αυτό εδώ:

1 Like

Τι ήταν η ένταση στον Hoyem;;;;;;;;;;;;;;;;

1 Like