Flotsam and Jetsam Live Αθηνα 14/5/15, Θεσ/νικη 15/5/15

Και στην Αθηνα 12 παρα θα βγουνε. Αλλο ενα εισιτηριο θα πληρωσω στο ταξι

Τελικά ίσχυσε αυτό το… 95% του setlist από τα δύο πρώτα; Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, έτσι κι αλλιώς θα δώσουμε το παρών αύριο - εδώ έχουμε γράψει χιλιόμετρα για live, στα εντός έδρας δεν θα πάμε;

οχι. είναι νορμάλ η αναλογία.
ερώτηση για το λαιβ της αθηνας. μπορεί κάποιος να μου πει τι ήχο είχε η φάση??

Χθες σαλονικα είχε φοβερό ήχο πάντως ,η μπάντα θέριζε πάνω στη σκηνή και το κοινό από κάτω…!!
Πολύ ωραία βραδιά…!!

Για τον ηχο στο Αν τι να πω.Δυο μερες εχουν περασει και πονανε τα αυτια μου.Το εχουμε ξαναπει το Αν δεν ειναι για μεταλ συναυλιες με τα μηχανηματα που εχει και οπως ειναι ο χωρος.

Σχετικα καλος (για Αn) στην Αθηνα.

Setlist (με επιφυλαξη για τα κομματια περα των 2 πρωτων, χωρις σειρα)

[SPOILER]
Νο Place for Disgrace
Desecrator
She Took an Axe
Suffer the Masses
Gitty Up
Hammerhead
Iron Tears
I Live You DIe
Dreams of Death
Escape from Within
Me
Der Furher
Smoked Out
Hard on You
Doomsday for the Deceiver
MEtalshock
[/SPOILER]

στη Θεσσαλονίκη κάνανε την έκπληξη και παίξανε encore το P.A.A.B. που το παίζουνε σπάνια και ήτανε και από τις καλύτερες στιγμές της συναυλίας

Κατι μεσόκοποι σαρανταρηδες σαν του λόγου μας ξαναντάμωσαν για να θυμηθουν την θρασίλα της εποχής. Ομολογω πως παρολη την επιφυλακτικοτητα μου για το live, ηταν εξαιρετικο καθως:

  • Αν και ο χωρος δεν ειναι και οτι καλυτερο, ο ηχος ηταν πολυ καλός παρολα τα μικροπροβληματα!
  • Ο Eric απεδωσε σαν να μην περασε μια μερα και ας εχει περασει 30ετία σχεδον απ την πρωτη φλογα!
  • Νομιζω οτι το σετλιστ δεν θα μπορουσε να ειναι καλυτερο πραγματικα. Ηταν σιγουρα ενα best of
  • H προσελευση θα ελεγα οτι ηταν ικανοποιητικη, η δε ενεργεια που εβγαζε το γκρουπ και ο κοσμος απλα απιστευτη! Το stage diving ηταν α τ ε λ ε ι ω τ ο ! Απο τις κορυφαιες στιγμες που πεθανα στο γέλιο ηταν ο τυπος που ανεβηκε και ανεμιζε 2 αφισες του live λιγο πριν βουτηξει ξανα για 100η φορά!:lol:

Χιλια μπραβο στους Flotsam , μπορει δισκογραφικά να μην ειναι στα καλύτερά τους (περασμενα μεγαλεία…) αλλα πιστευω οτι κανεις απο τους μεταλαδες των '80s-'90s δεν θα επρεπε να χανουν τετοια live .

FLOTSAM FLOTSAM FLOTSAM FLOTSAM !!! :metal::metal:

Και για να είναι πλήρης η ανταπόκριση από την… Greek tour των Flotsam ας πούμε και για το χθεσινό εν Ιωαννίνοις live.

Ας ξεκινήσουμε από τα θετικά. Η απόδοση του συγκροτήματος ήταν πολύ καλή. Ειδικά ο Eric, για τον οποίο είχα τις ανησυχίες μου μιας και υλικό είναι απαιτητικό, ανταπεξήλθε στα καθήκοντα του παραπάνω από ικανοποιητικά! Όσο κι αν μια thrash συναυλία θεωρείται αναμενόμενο να ξεσηκώσει το κοινό, είναι αναγκαίο η μπάντα να ιδρώσει στη σκηνή, αλλά και να έχει τα κομμάτια για να κάνει τον κόσμο να “ξεφύγει”. Και οι Flots τα είχαν αμφότερα χθες…
… κάτι που επέτεινε την άσχημη εντύπωση που δημιουργήθηκε όταν μετά από 50 (πενήντα) λεπτά (στις 12:35), μας ευχαρίστησαν για τη φιλοξενία και αποχώρησαν, χωρίς encore προφανώς!
Η εξήγηση που κυκλοφόρησε τους ήθελε να τρέχουν να προλάβουν την πτήση για Λονδίνο από Θεσσαλονίκη, σήμερα τα ξημερώματα στις 7:00. Για όσους δεν το γνωρίζουν, η διαδρομή Ιωάννινα ? Θεσσαλονίκη είναι κάτω από τρεις ώρες, ας πούμε τρεις μέχρι το αεροδρόμιο.

Όσο για την προσέλευση του κόσμου, αυτή ήταν απογοητευτική. Μισοάδειο το club, όπερ σημαίνει 50-60 άτομα. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται σε μια πόλη όπου δεν είναι συχνά τα live από τέτοιου βεληνεκούς ξένα ονόματα, να μην γίνεται sold out. Και δεν νομίζω ότι η οικονομική στενότητα είναι ικανοποιητική ερμηνεία, τη στιγμή που πριν από δύο μήνες το ίδιο μέρος γέμισε ασφυκτικά για χάρη της ημι-κονσέρβας συναυλίας των Septic Flesh!

Ολόκληρη η συναυλεία στη Θεσσαλονίκη…!!

26.40 και μετά…
Dreams of death- Hammerhead- Iron tears στη σειρά…

…υπέροχα:):!:

Δεν τα καταφερα να ερθω τελικα, παντως το setlist πολυ καλο και οπως ηταν αναμενομενο βασισμενο κατα κυριο λογο στα 2 πρωτα εκπληκτικα αλμπουμ της μπαντας.