Προβλημα μα με το Floyd rose tremolo

Οπως αναφερει και ο τιτλος εχω ενα προβλημα με το floyd rose της κιθαρας μου. : / Προσπαθησα να τις αλλαξω χορδες και οπως συνηθως το τρεμολο <<επεσε>>. Το κακο ειναι οτι παρα ολες τις τεχνικες που ξερω το τρεμολο δεν λεει να ανεβει. Δηλαδη ενω εχω σφιξει τις βιδες στο πισω μερος και εχω βαλει στηριγμα κατω απο το τρεμολο οταν κουρδιζω και βγαζω το στηριγμα ξαναπεφτει. εχει κανεις καμια ιδεα?
Α ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ Η ΚΚΙΘΑΡΑ ΗΤΑΝ ΚΟΥΡΔΙΣΜΕΝΗ ΣΕ DROP C ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΞΩ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ χωρις αυτο να σημαινει πως την θελω ακομα σε drop c :stuck_out_tongue:

τα ελατηρια απο πισω ειναι ετσι
/ Ι \
/ Ι \
Οποιος καταλαβε καταλαβε :roll:

Καταρχάς στα Φλουδ Ροουζ πάντα αλλάζεις μια μια τις χορδές, δε τις βγάζεις όλες για να αποφύγεις το να σου πέσει… αν αλλάζεις συχνά κούρδισμα, απλά ατύχησες…

Στην περίπτωση σου τώρα, το πρώτο βήμα είναι να χαλαρώσεις τα ελατήρια απο πίσω μιας κ αν επιστρέψεις σε κανονικό κούρδισμα οι χορδές πλέον θα ασκούν περισσότερη πίεση στη γέφυρα από πριν που την είχες σε Ντο… Ένα κολπάκι που έκανα εγώ ήταν να βάζω μια δισκέτα ή κάτι αντίστοιχο κάτω από τη γέφυρα ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιό παράλληλη με τη γέφυρα, εκεί που τη θες τελικά…

Ύστερα πέρνα όλες τις χορδές, κούρδισε τες όλες στο περίπου… άμα δεις οτι σηκώνεται πολύ η γέφυρα σταματάς το κούρδισμα, χαλαρώνεις λίγο τις χορδές κ σγίγγεις περισσότερο τις βίδες από πίσω.

Αν δε σηκώνεται η γέφυρα αρκετά, χαλάρωσε κ άλλο τις βίδες, κ επανέλαβε την ίδια διαδικασία μέχρι να εξισσοροπήσεις την τάση (πίεση) από τις χορδές με αυτές που ασκούν τα ελατήρια στο τρέμολο…

Δεν κατάλαβα αυτό με τα ελατήρια αλλά οκ, τα παραπάνω ισχύουν για κάθε Φλουδ Ροουζ.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός, καλή τύχη κ υπομονή…

Ευχαριστω φιλε με εσωσες. Αυτο που εκανα λαθος ηταν το οτι αντι να χαλαρωνω τις βιδες απο πισω τις εσφιγγα περισσοτερο με αποτελεσμα να μην επανερχεται το τρεμολο. Τωρα ειναι ολα οκ! Ευχαριστω και παλι.

Kαι εγω Floyd rose…:wink:
Xτες ηταν ιστορικη μερα… Πηγα να κουρδισω μετα απο καιρο (ειμαι σε Ρε, λειπει ενα ελλατηριο) και μολις κουρδιζω κατω ο “καβαλαρης”!
Ανοιγω το πισω μερος, βγαζω ενα ελλατηριο και το ξαναβαζω αφου σηκωσω το τρεμολο. Τζιφος.
Μετα παω να κανω την ιδια διαδηκασια αφου πρωτα το σηκωσα λιγο και μολις βγαζω το ενα ελλατηριο καταλαθος φευγει και το αλλο!8O
ΣΟΚ!
Στο πατωμα το τρεμολο μαζι με τις χορδες!!!
Εχει κανεις να προτινει κατι ή πρεπει να το παω οποσδηποτε σε μαστορα(ποσο θα μ παρει)??

χαχαχαχαχαχ ρε φιλε τα διηγεισαι λες και οτι ειναι κωμωδια με πτωταγονιστη τον Βεγγο! :lol: Δυστυχως ομως δεν μπορω να σε βοηθησω… Υπομονη ολο και καποιος θα ξερει

πηγενε το σε καποιον μαστορα ε το πολυ 20 ευρω να σου παρει

η παρε αλλη γεφυρα

ρε παιδια τo floyd rose γενικα δεν ειναι σουπερ μαλακισμένο?
μονο εμενα μου δίνεισ τα νεύρα?

οχι αδερφε ειναι μλκισμενο τερμα!αλλα αμα το συνηθισεις καλο ειναι μωρε…:slight_smile:

Αμα δε θες προβληματα με το φλουντ ροουζ, ακου ροκ εν ρολ κ εχε στανταρ κουρδισμα. Δε θα σε νοιαζει τπτ μετα και μονο γουστα θα βγαζεις! ΧΑ!

Φίλε Destroyer, μάλλον είσαι όνομα και πράγμα. Δεν υπάρχει θέμα βοήθειας στο πρόβλημά σου, αλλά πρέπει να απευθυνθείς σε μερακλή μάστορα.

Πάντως τα Floyd Rose όντως ΔΕΝ αξίζουν τα λεφτά τους. Εγώ προσωπικά μπάσο παίζω, αλλά όλοι οι γνωστοί μου κιθαρίστες έχουν ξενερώσει με το εν λόγω εργαλείο. Πάρτε κανένα φθηνότερο tremolo arm ρε, να βρείτε την υγειά σας!

re paides… ektos apo kana2 atoma p diavasa aporw gt exete floyd rose??? gia na exete kai depon extra gia tn ponokefalo??? to floyd rose voh8aei arketa sto PAIXIMO KAI TN TEXNIKH oxi sto na malakizwmaste… gia tn filo p paei na katastrepsei to floyd rose tou an eisai apo athina kai 8eleis voh8eia xtipa til… 6946706712 kai ela na sto epanaferw