Fly Βeeyond festival

Ela re kakie :wink: :wink: :wink:

Καλα να περάσει όποιος άλλος πάει.

Διαβασα το review στην αρχικη σελιδα για την πρωτη μερα. Χαιρομαι που περασατε καλα στο παρτυ της Avril!:slight_smile: (δεν το λεω ειρωνικα). Εγω δεν πηγα γιατι δεν γνωριζω τη δισκογραφια της (μονο ο,τι χιτακι εχω ακουσει απο ραδιο/tv:p ) αλλα γενικως μου ειναι αρκετα συμπαθητικη φιγουρα. Προσωπικα μπορει να μην με εκφραζει αλλα νιωθω πολυ καλυτερα οταν βλεπω κοριτσακια 12 και 14 χρονων να κανουν τα πρωτα τους βηματα στη μουσικη ακουγοντας Avril παρα λαϊκοτσιφτεντελια.
Μην βαρατε, δεν θελω να πω οτι η Avril εχει να δωσει τιποτα το εξαιρετικο. Ομως οταν ενα κοριτσακι αρχιζει ν’ακουει μουσικη ακομα και με αυτην τοτε υπαρχει μια ελπιδα καποια στιγμη στο μελλον να ψαχτει περισσοτερο και να ανακαλυψει ομορφα πραγματακια. Αντιθετως αν μπεις απο μικρος στη μαντρα με τα σκυλια της παραλιακης δεν ξερω που μπορει να σταματησει ο κατηφορος…

ΥΓ1: Δεν αμφισβητω το γεγονος οτι πολλα κοριτσακια που ηταν χθες στο live μπορει να ακουνε με το ιδιο παθος και αυτα που εγω αποκαλω απαξιωτικα “σκυλαδικα” αλλα αυτο ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα και μαλλον παμε off-topic.
ΥΓ2: Ειμαι γραφικος, το ξερω!:stuck_out_tongue:

Thorgal έχεις πολλά δίκια κ εγώ το ίδιο σκέφτομαι !

Υποθετω πως σιγουρα υπηρχαν αμετρητα emo στην συναυλια της Avril…:? γκουχου γκουχου:lol: Αλλα
αφου περασανε καλα οσοι πηγανε…δε βαριεσε…

[SIZE=“1”]Τοσα ιερα τερατα της μουσικης σκηνης υπαρχουν να παει καποιος…την Avril ρε γμ…???:-s :? [/SIZE]

Γύρισα μόλις. Μέτρια οργάνωση σήμερα. Καθυστερήσεις στην είσοδο και για να πάρω μία μπύρα περίμενα πάνω από 1,5 ώρα (χωρίς υπερβολή).
Με λίγα λόγια:
James: πάρα πολύ καλοί
Air: Πιο βαρετοί και από την αναμονή για την μπύρα
Tori Amos: Συγκλονιστική.

Πόσο κόσμο είχε περίπου σήμερα?

Πάρα πολύ. Πάνω από 10.000 σίγουρα. Γύρω στους 12-13.000 πιστεύω.

Πλάκα κάνεις! Τόσο πολύ? Έτσι εξηγείτε η αργοπορία. Χθες είχε το ένα τρίτο του κόσμου.

Οι Deardarkstar πως παιξανε???

Πέρασα και εγώ μια βόλτα… Μόνο τους James είδα… Πολύ καλοί και πολύ καλός και ο ήχος…

Γιατί πήγες;;;:-k 8O

15000 εισητήρια είχαν κοπεί και αναμενόταν να βάλουν μέσα 20.000 κόσμο 8)

JAMES: Απλά ΥΠΕΡΟΧΟΙ.

Αir: Πάρα πολυ καλοί, ήδη κατεβάζω τα άλμπουμ τους!

Τορι: Πολύ καλή αν και δυστυχώς έπαιζε με ντάλα ήλιο.

Δεν διάβασες το ριβιού ? 8O 8O Καλά παίξανε, αλλά παίζουν αδιάφορη/αφόρητη μουσική !

Read the review and i can see a bit of a moonwalk about Miss Lavigne…right Mr. Montecristo? Enough to get you back to Terror…Welcome back :stuck_out_tongue:

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Φθάσαμε στο χώρο γύρω στις 7 παρά τέταρτο και την ώρα εκείνη ενώ είχε αρκετό κόσμο δεν υπήρχαν προβλήματα τόσο για να παρκάρεις (έξω από το κέντρο αντισφαίρισης και μετά 10 λεπτά δρόμο) όσο και κατά την είσοδο. Ο χώρος πολύ καλά διαμορφωμένος και σε θέση να φιλοξενήσει περίπου 25.000 κόσμο. Μεγάλο πλεονέκτημα ότι έβλεπες πολύ καλά και από μεγάλη απόσταση ενώ ο ήχος κεντρικά απέναντι από τη σκηνή και μέχρι αρκετά πίσω ήταν τουλάχιστον εξαιρετικός ενώ στα πλάγια απλά ικανοποιητικός (αισθητά καλύτερος όμως από άλλες συναυλίες). Οι ουρές στα μπαρ αδιανόητες και αυτό ακριβώς έκανα, δεν διανοήθηκα να πλησιάσω.

Στα συναυλιακά τώρα :

Έχασα το ελληνικό γκρουπ των Matisse. Τους είχα ξαναδεί χωρίς να μου κάνουν εντύπωση. ¶λλοι που τους είδαν χθες είπαν ότι έχουν βελτιωθεί πάντως.

Με την εμφάνιση της Tori Amos ακριβώς στις 7 με νταλα ήλιο βρίσκομαι αρκετά κοντά στη σκήνη για να παρακολουθήσω το σετ της που μεταξύ άλλων περιλαμβάνει το εξαιρετικό Cornflake Girl αλλά και το Bouncing Off Clouds από το τελευταίο άλμπουμ της, όχι όμως και τo αγαπημένο Crusify. Πολύ καλή εμφάνιση σε γενικές γραμμές αλλά θα ταίριαζε περισσότερο να παίξει μόνη της σε κανενα θέατρο και φυσικά βράδυ.

Οι AIR βγήκαν στις 8.50 περίπου και μας ταλαιπώρησαν μέχρι τις 10. Δεν είχα βέβαια επαφή με τη μουσική τους, αλλά σίγουρα δεν είναι για φεστιβάλ. Για κανένα σαλόνι ή για κανενα σάουντρακ ίσως.

Και ενώ οι περισσότεροι έχουν αποτραβηχτεί, στη 10.30 (ρολόι το πρόγραμμα) ανεβαίνουν στη σκήνη οι James και ξεκινούν με τα Say Something και Waltzing Along. Η προσέγγιση της σκηνής είναι πλέον αδύνατη καθώς όλοι έχουν πάρει της θέσεις τους και το απολαμβάνουν. Οι μεγάλες επιτυχίες της μπάντας σε αλάνθαστες εκτελέσεις διαδέχονται η μία την άλλη Born Of Frustration, Ring The Bells, Out To Get You, Sit down και πολλά ακόμη καθώς και 3 νέα κομμάτια ανάμεσα στα άλλα. Ο ήχος εξακολουθεί να είναι καμπάνα και οι James δείχνουν να το ευχαριστιούνται περισσότερο από το κοινό. Στο Gold Mother ο Τιμ Μπουθ ανεβάζει στη σκήνη κάμποσες κοπέλες καθώς και ένα τύπο που γνώρισε σε ένα μπαρ προχθές και του ζήτησε να παίξει μαζί τους. Χαβαλές να γίνεται. Για το τέλος αφήνούν τα Laid, Come Home όπου κατεβαίνει στις πρώτες σειρές και τραγουδάει σηκωμένος στον αέρα, και Sometimes οπού γίνεται πανικός. Αποχωρούν και επιστρέφουν μετα από λίγο με τα Tomorrow, Getting Away With It, και κλείνουν το σετ ήσυχα με το She’s A Star.

Σε γενικές γραμμές ήταν μια εξαιρετική συναυλία με αταίριαστο μεν lineup που είχα όμως την ευκαιρία να δω σχήματα που δεν θα έβλεπα μόνα τους. Η διοργάνωση σαν πρωτοεμφανιζόμενη θέλει βελτιώσεις αλλά από μένα κρίνεται επιτυχημένη πρώτον λόγω ήχου, δεύτερον λόγω χώρου και ορατότητας και τρίτον εύκολης πρόσβασης και αποχώρησης από το χώρο.

¶ντε και του χρόνου.
Κατά την αποχώρηση του κόσμου από τις εγκαταστάσεις έπαιζε συνέχεια Peppers. Λέτε?

Αγαπημένη η νεαρά κ εξαιρετική στο λάιβ. Αν την δεις να περνάει απ’το σπίτι σου στο Αμέρικα, τσεκ χερ κ δωστης κ ένα φιλάκι από μένα…

ΥΓ : Στο ρόκιν ετοιμάζουμε κάτι, που ιδιαίτερα εσύ daz θα το εκτιμήσεις τόσο που θα μπαίνεις 4 φορές την ημέρα… Δεν λέω πάντως περισσότερα. όλοι οι terror clubers όμως θα μας αποθεώσουν…

Eπειδή το γράφεις και εσύ σο review και κάτι γράφει κάποιος και σε κάποιο προηγούμενο post για τους Peppers:
Τους είδα στην Γαλλία πριν 15 μέρες μαζί με την γυναίκα μου που είναι το αγαπημένο γκρουπ της και απογοητευτήκαμε. Ο Kiedis ήταν σε κακό χάλι. Πρέπει να βρίσκεται σε κακή φάση από πλευράς εξαρτήσεων…[-X
Καθόλου κινητικός και ορεξάτος σε σχέση με παλιότερα (ήταν η 3η φορά που τους βλέπω και για την γυναίκα μου η 5η), λίγα πράγματα από φωνή, χρειαζόταν πολλά διαλείμματα όπου οι υπόλοιποι τζάμαραν ή τραγουδούσαν ότι τους κατέβαινε (o Frusciante τραγούδησε Abba παίζοντας κιθάρα χωρίς την υπόλοιπη μπάντα!:smiley: )
Aν είναι να έρθουν μακάρι να λύσουν πρώτα τα προβλήματα τους γιατί πολύς κόσμος θα απογοητευτεί…

Απλά θαυμάστε…
Όσοι δεν αρέσκεστε στον ήχο όπως εγώ αρκεστείτε στην εικόνα…:smiley:

Avril Lavigne@Fly Beeyond Videos (Superb Sound)



Μόλις ανακοινώθηκε οτι η Pink δεν θα ανέβει στην σκηνή του Fly Beeyond!!!