Folk / Folk Rock & Country Artists & Albums

κι εγω το Captain Morgan’s Revenge εχω ακουσει…καλη φαση…

(Μάλλον δεν ταιριάζει εδώ)

Sun Kil Moon - April

Από τις αγαπημένες μου κυκλοφορίες του 2008, ήρεμη ωραία μουσική!

Το Captain’s Morgan… όμορφο δισκάκι. Το EP του 2008 λέει τίποτα ή να περιμένω το νέο δίσκο??

Aρκετα καλοί οι Σερβο"Ιρλανδοι" Γιάννη!:thumbup: Περα απο myspace μπορουμε να μαθουμε κατι απο πουθενα αλλου? Εψαξα για site αλλα δεν βρηκα… Απο δισκογραφία παίζει τιποτα σε δισκαδικα? Ειδα οτι στο τελευταιο τους που εβγαλαν το 2007 εχουν διασκευασει και Fields of Athenry, ειμαι πολυ περιεργος να το ακουσω.

Δεν ξερω αν εχουν αναφερθει καπου, αλλα εγω μολις πριν λιγες μερες ανακαλυψα εντελως τυχαια τους Skiltron και εκατσα να κανω μερικες ακροασεις πρωτου ποσταρω. Αργεντίνοι που παιζουν folk metal με αρκετα εντονα τα power στοιχεια στον ηχο τους. Η θεματολογια τους σχετίζεται καθαρα με Σκωτία!!:metal:
Οσο για το πως εμφανιζονται επι σκηνης, τσεκαρετε το official site να γουσταρετε!!!:slight_smile:

Εχουν κυκλοφορησει δυο αρκετα καλα albums, The Clans Have United (2006) και Beheading the Liars (2008 ):

To πρωτο μαλλον μ’αρεσει καλυτερα μεχρι τωρα αλλα η εισαγωγη στο δευτερο ειναι ολα τα λεφτα!!:lol:

Το Σαββατο παιζουν στην Αργεντινη μαζι με Martin Walkyier και τον Roger Vaz, βιολιστη των Tuatha de Danann τραγουδια απο Skyclad!!!8O8O Και ΔΩ ΓΑΜΩ, και ΕΔΩ!!! ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ:!:

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ακούσει ακόμα, αλλά σήμερα λογικά θα το τσεκάρω.


Now playing: Saturnus - Descending
via FoxyTunes

Πες και γνώμη ε!

MAN σπέρνει!!!Αν είναι τόσο καλό και το cd θα μιλάμε για δισκάρα!!!


Now playing: Opeth - Hours Of Wealth
via FoxyTunes

Λοιπόν τους έχει αναφέρει και ο somnambulist στην πρώτη σελίδα και θα κάνουν κλικ πιθανότατα σε όποιους γουστάρουν Dead Can Dance, Current 93 και Death In June φάση.

Kiss The Anus Of A Black Cat “The Nebulous Dreams” (2008 )

και review ενός φίλου:

http://www.metaleagle.com/el/paroysiaseis-diskon/kiss-the-anus-of-a-black-cat-the-nebulous-dreams

συμπαθητικά αυτά που άκουσα στο myspace. Θα τους ψάξω πιο πολύ και θα επανέλθω.


Now playing: 30 Seconds To Mars - This Is War
via FoxyTunes

το jazz&τζαζ αυτου του μηνα εχει 5 σελιδες αφιερωμα στο folk και folk-rock

'Ισως κολλάει στο αλτέρνατιβ περισσότερο αλλά έχω διαβάσει και την περιγραφή experimental folk, οπότε γουάτδεφακ.
Clogs-Lantern

Μια ομορφιά.
Το Thom’s night out είναι φοβερό επίσης…
Νέος δίσκος τον Μάρτιο που θα φέρει τον τίτλο The creatures in the garden of Lady Walton

το λοιπόν, καμμια φορά συμβαίνουν ωραίες συμπτώσεις. έβλεπα μια εκπομπή στο mega με τον Τσίμα. Στο κλείσιμο της εκπομπής της εκπομπής είχε ένα κομμάτι που μου έκανε αρκετή εντύπωση, αρχικά με τους στιχους του, ενώ σταδιακά μου μίλησε ο συνδυασμός κέλτικης μουσικής με την δυναμικότητα και το ροκ ν ρολλ feeling του πανκ που αυτό εξέπεμπε. Αρχικά μου θύμισε μια πιο φολκ εκδοχή των New Model Army. Τελικά, googlaρισα κάποιους από τους στίχους του κομματιού που συγκράτησα και καταφερα να βρω τι ήταν. Και ναι, καλά μαντέψατε, ήταν Pogues. Το κομμάτι ήταν το Τhousands are sailing:

και είναι εξαιρετικό… άκουσα και καναδυό ακόμα, μου άρεσε αρκετά και το [B]Living In A World Without Her

[/B]

όπου εδώ μου θύμισαν την τέλεια φολκ μείξη των New Model Army και των the Clash.

Τσέκαρα και τα κομμάτια που πόσταρε ο ChrisP πιο πάνω, αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτό που περίμενα… παραήταν φολκ για τα γούστα μου και με βάση αυτά που είχα τσεκάρει πιο πριν, θα ήθελα κάτι σε πιο ροκ ν ρολλ/πανκ στυλ. Χαίρω πολύ θα μου πείτε, αφού είσαι στο θρέντ του φολκ ροκ. όπως και να 'χει όμως, όποιος μπορεί να μου προτείνει περισσότερα κομμάτια των Pogues στο στυλ των δύο που πόσταρα θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

YΓ: σχετικά με τα δόντια του τραγουδιστή τα copyrights τα έχει Justin των New Model Army, ε.

Πάνο μιας και είπες Clash, αξίζει να σημειωθεί πως o Strummer όντως πέρασε για ένα φεγγάρι από τη σύνθεσή τους. Ωραία τραγούδια πάντως.

έλα ρε! χαχα, γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρουσα αυτη η μπάντα:!:

Επιτυχία είχε κάνει και το “Fairytale Of New York” που είναι ένα folk χριστουγεννιάτικο τραγουδάκι, ντουέτο του Shane McGowan με την Kirsty MacColl. Μπορεί να το πήρε το αυτί σας σε κάποιο πολυκατάστημα αφού περιλαμβάνεται συχνά σε χριστουγεννιάτικες συλλογές και αποτελεί όαση ανάμεσα στα υπόλοιπα χαζοτράγουδα μαζί με το επίσης folk “In Dulce Jubilo” του Mike Oldfield

[CENTER]Frank Turner - Songs For The Deed

[/CENTER]

Λοιπον, ενα σιντι που καιρο ειχα στο to-listen list μου, και τις τελευταιες βδομαδες, μετα απο περαιτερω σπρωξιμο απο τον φιλτατο κσ9, εχει φαει επικο λιωσιμο.

Ο Τurner ηταν φροντμαν των Million Dead (post-hardcore) που ομως διαλυθηκαν το 2005. Εκτοτε ασχολειται με folk/acoustic δουλειες. Καταπληκτικα ομως.

Το πανκικο background κάνει μπαμ στον επαναστατικο χαρακτηρα των τραγουδιων του, και γενικα τραγουδα με περίσσια ΑΛΗΘΕΙΑ στα κομμάτια του.

Κριτικη σκέψη και σχολιασμος για τη κοινωνια του σημερα, το να μεγαλωνεις, τα τρεντς κλπ κλπ. Πανεμορφα. Φοοβερες μελωδιες

Αν το ειχα πιασει πιο νωρις θα έμπαινε σιγουρα στη δεκαπενταδα μου, κριμα :frowning:

To αγαπημένο μου The Road (http://www.youtube.com/watch?v=gfGLzDQ7e-k)

Kαι myspace http://www.myspace.com/frankturner

Enjoy, πραγματικά

Τώρα το είδα αυτό!Οι Tenhi είναι όντως πολύ καλοί και μελωδικοί!:slight_smile:
Να παραθέσω εδώ και άλλο ένα folk συγκρότημα που έχει γίνει ένα από τα αγαπημένα μου πια και που ήταν σε περιοδεία μαζί τους…

Αν και στο myspace τους λέει ότι είναι metal εμένα δε μου κάνουν τόσο…:-k
όπως και να έχει το παρακάτω cd είναι πολύ ωραίο!

Με αρκετά φολκ στοιχεία, από αυτόν τον όμορφο δίσκο

Δείγμα

Μουσικό συγκρότημα της world music οι X DARAWISH ιδρύθηκαν στο Μπάρι της Ιταλίας το 1997 και αποτελούνται από τους Στράτο Διαμαντή, Έντσο Λεόνε και Δημοσθένη Τσάμη. Ο Στράτος και ο Έντσο γνωρίστηκαν στα τέλη της δεκαετίας του ?80 στο πανεπιστήμιο του Μπάρι και υπήρξαν μέλη του συγκροτήματος AL DARAWISH, ο Στράτος Διαμαντής ως ακορντεονίστας και συνθέτης και ο Έντσο Λεόνε ως κιθαρίστας και συνθέτης επίσης.

Με τους Al Darawish ηχογράφησαν δυο δίσκους : AL DARAWISH το 1992 από την (il ponte sonoro) και RADIO DERVISH το 1996 από την (il manifesto) για το οποίο κέρδισαν και το βραβείο cagnony quality reads για τη χρήση του ακορντεόν στη μουσική ποπ της Ιταλίας. Όταν το 1997 οι Al Darawish διαλύθηκαν μέρος αυτών σχημάτισε τους Radiodervish ενώ ο Στράτος Διαμαντής με τον Έντσο Λεόνε έδωσαν ζωή στους X DARAWISH μαζι με τον Κωστη Μαραβεγια και τον Αντζελο Πανταλεο.

Την ίδια χρονιά κέρδισαν το πρώτο βραβείο στο pop n rock festival στην Αθήvα διοργανωμένο από το ωδείο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΝΑΚΑΣ το ραδιόφωνο ROCK FM και τη δισκογραφική FM RECORDS. To 1998 ηχογράφησαν τον πρώτο τους δίσκο UNA RATSA - ΜΙΑ ΦΑΤΣΑ (FM RECORDS) ο οποίος κυκλοφόρησε στην Ιταλία το 2000 από την (il manifesto) και σε όλη την Ευρώπη από την( Koch International) και στον οποίο συμμετείχαν μουσικοί όπως ο Βασίλης Σαλέας στο κλαρίνο και ο Αντρέας Παπάς στα κρουστά. Την ίδια χρονιά κυκλοφόρησε και το videoclip του single “Narghile” σκηνοθετημένο από τον Νίκο Σούλη. Το CD single Narghile επιλέχτηκε από το Γαλλικό ραδιόφωνο RFI musique στη συλλογή Top of the European pops.Οι X DARAWISH αντιπροσωπεύουν την Ελλάδα και την Ιταλία στην ίδια συλλογή με τους U2 και το single “Sweetest thing” της Ιρλανδίας.

Έχουν εμφανιστεί σε εκατοντάδες τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές εκπομπές, έχουν δώσει πάνω από εξακόσιες συναυλίες σε όλη την Ευρώπη και έχουν συμμετάσχει σε διάφορα φεστιβάλ όπως: Arrezo wave στην Ιταλία, Διεθνές φεστιβάλ της Βαβυλώνας στο Ιράκ, Festa del primo Maggio στη Ρώμη, Festival del cinema 1994 στη Βενετία, Carpino folk festival 1996 στην Ιταλία, Caterpillar festival 1998 Brisighella στην Ιταλία, Γαία φεστιβάλ 1998 στη Θεσσαλονίκη, Dranouter folk festival 1999 στο Βέλγιο, Suoni del Mondo 2001 Riva del Garda στην Ιταλία, Φεστιβάλ Αργους 2003 και 2008, Festival Mediterraneo 2005και 2008 στο Conversano της Ιταλιας, Musiche dal Mondo 2006 Foggia στην Ιταλία, Festival del Gargano 2007 Mattinata στην Ιταλία,Φεστιβαλ “Cosmopolis " το 2008 στην Καβαλα και έχουν μοιραστεί τη σκηνή με μουσικούς όπως ο Elvis Costello o Bob Dylan o Nick Cave η Noa, και o James Taylor. Το 2008 κυκλοφορησε η καινουργια δισκογραφικη δουλεια των Χ DARAWISH με τοv τιτλο” DOMINO"απο τον Καθρεφτη.