Folk / Folk Rock & Country Artists & Albums

Δωθε μιλαμε για φολκ μιουζικ (ειτε περιλαμβανει ροκ, ειτε οχι).

Ξεκινω με Pogues και τη μεγιστη μορφη του αλκοολικου Shane McGowan (παταει χαμω για πλακα τον Γεωργιου στα δοντια!! :lol:). Οι Pogues λοιπον ξεκινησαν ως μερος της βρετανικης πανκ σκηνης αλλα συντομα εχωσαν πολυ φολκ στις συνθεσεις τους σε σημειο που κυριαρχουσε πλεον.

Προτεινομενες κυκλοφοριες:

Rum, Sodomy & The Lash / 1985 (τι τιτλος ρε πουστη!):

If I Should Fall From Grace With God / 1988:

Στους δισκους αυτους παρελαυνουν φανταστικες κελτικες και αλλες φολκ μελωδιες (ειτε δικες τους ειτε διασκευες ειτε παραδοσιακα) που απαιτουν την καταλληλη συνοδεια ουισκι (Jameson κατα προτιμηση :p).

Ενδεικτικα κομματια:

Dirty Old Town
Fiesta (ποσο θελω να δω τους Gogol να το διασκευαζουν αυτο!)
Fairytale In New York
Sally MacLennane
The Sick Bed Of Chuchulainn

Aν άλλαζα αυτό το θρεντ μου σε folk rock/metal θα σου έκανε?

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3646&highlight=folk

Οχι.
Το φολκ μεταλ βασικα ειναι μεταλ με φολκ μελωδιες.

Εδω μιλας κ για Loreena McKennit και για μπαντες τυπου Gogol και για Modena City Ramblers κτλ.

Οk 8)

Gryphon-Treason (1977)

Treason is a folk-rock / progressive rock album by Gryphon, originally released in 1977

:metal: :metal: :metal:

o bonnie “prince” billy ειναι φολκ?

α

http://www.cherishtheladies.com/

κουωτάρω από το αλτέρνατιβ θρεντ που τa 'χα βάλει.

μια πιο λεπτομερή παρουσίαση του ktaoabc είχα κάνει εδώ

όσον αφορά τον δίσκο των castanets, είναι σίγουρα στα πιο όμορφα folk δισκάκια των τελευταίων χρόνων, απίστευτα συναισθηματική μουσική, χαρακτηριστικότατες εμηνείες και υπέροχοι στίχοι. ο τύπος μάλλον ξόδεψε πολλή έμπνευση τότε και το “in the vines” που κυκλοφόρησε τέλος του 2007 ήταν ψιλοαπογοητευτικό συγκριτικά με το “First Light’s Breeze”, αν και είχε καναδυο πολύ πολύ δυνατές στιγμές.

θα επανέλθω κάποια στιγμή με περισσότερες προτάσεις.

μια που είναι στην επικαιρότητα τα tribute albums, τούτοι εδώ είναι οι hellsongs (Σκανδιναβοί αν κρίνω από τις φάτσες τους) και διασκευάζουν 10 κλασσικά hard rock/metal τραγούδια, απογυμνώνοντας τα τελείως από τον ηλεκτρισμό. φολκ ενορχηστρώσεις, με ακουστικές κιθάρες, πιάνο κ.λπ. και μια πολύ όμορφη και γλυκιά γυναικεία φωνή. δεν τους βγαίνουν όλα τα κομμάτια, αλλά στο σύνολό του έχει πλάκα το εγχείρημα. κυρίως τα μονά κομμάτια είναι αυτά που μου έμειναν περισσότερο. δεν νομίζω να αρέσει στους περισσότερους, εκτός από όσους έχετε φολκ ευαισθησίες. το ακριβές τράκλιστ:

  1. The Trooper (Iron Maiden Cover)
  2. Symphony of Destruction (Megadeth Cover)
  3. Rock the Night (Europe Cover)
  4. Seasons in the Abyss (Slayer Cover)
  5. We´re not gonna take it (Twisted Sister Cover)
  6. Blackened (Metallica Cover)
  7. Thunderstruck (AC/DC Cover)
    08.Run to the Hills (Iron Maiden Cover)
  8. Paranoid (Black Sabbath Cover)
  9. Princess of the Night (Saxon Cover)

επίσης πλάκα έχουν κι αυτά τα δυο, με μερικές πολύ πετυχημένες διασκευές

ε, όπως φαίνεται, είναι bluegrass διασκευές σε ozzy/sabbath & metallica. εδώ το αποκλείω να μην γουστάρετε με κάποια κομμάτια.

Ass - My Get Up and Go Just Got Up and Went

Από τους (όχι και τόσους πολλούς) καλούς φετινούς δίσκους είναι και τούτος εδώ του Σουηδού Andreas Söderström. Ακουστική φολκ μουσική, χωρίς φωνητικά στο μεγαλύτερο μέρος της. Το παίξιμο στην κιθάρα είναι αυτό που χτίζει τις συνθέσεις και έπειτα υπάρχουν διάφορες διακριτικές, μικρές λεπτομέρειες (πλήκτρα, ηλεκτρονικά στοιχεία κ.λπ.) που την κάνουν πιο πλούσια. πολύ καλός δίσκος για στιγμές χαλάρωσης, αν και μάλλον μόνος μου τα γράφω και μόνος τα διαβάζω :expressionless:

μεγαλη μπανταρα οι pogues και το if i should fall ειχε φαει πολλα λιωσιματα μια φαση.δεν ξερω τι λες εσυ φιλε κρισπ αλλα για μενα συνοδευονται και με μπυρα guiness(yeahhhhhhhhhh)

Τούτο δω που μπορούμε να το βρούμε; Thanks.

βρίσκεται σχετικά δύσκολα, οπότε περιμένετε να το ανεβάσω εγώ και να σας στείλω πμ.

στείλε και σε μένα το πμ, αν δε σου είναι κόπος.

sure… γενικά όποιος θέλει να ακούσει, ας πει εδώ ή σε πμ και κανονίζουμε.

και για να είμαστε λίγο οντοπικ

Andrew Douglas Rothbard - Abandoned Meander

Δίσκος του 2006 που του ταιριάζει γάντι ο όρος psych-folk. Μελωδικό μεν, με αλλόκοτο παίξιμο όμως που δημιουργεί τρελή ψυχεδελική ατμόσφαιρα. Έχεις και τα ταιριαστά φωνητικά και δένει το γλυκό. Έχει μέσα υπέροχα κομμάτια - “Paraxute”, “A Beginning”, “Dardevle” κ.λπ., αλλά το “highuponlove” είναι στα αγαπημένα μου τραγούδια των τελευταίων χρόνων.

edit: και myspace για να πάρετε μια ιδέα.

Επίσης κάπου εδώ κολλάει η τελειότητα των δυο δίσκων των Clann Zu

:thumbup:

πολύ ιδιαίτερη μπάντα με πολύ πάθος. προτιμώ το δεύτερο, αν και το rua είναι αυτό με το πιο έντονο φολκ στοιχείο. έχουν γράψει πολύ μεγάλες κομματάρες και αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση όταν τους άκουσα ήταν το πολύ καλό και λεπτομερέστατο παίξιμο. κι ο προσωπικός δίσκος του De Barra έχει μερικά όμορφα κομμάτια.

Νομίζω ταιριάζουν εδώ:

Steve Von Till - As the Crow Flies (2000)

Ο τραγουδιστής/κιθαρίστας των Neurosis, με την ακουστική του.
Μεγάλη δισκάρα.
Δε μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο τραγούδι, είναι όλα πολύ αγαπημένα. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Scott Kelly - The Wake (2008 )

Ο έταιρος τραγουδιστής/κιθαρίστας των Neurosis. Επίσης με ακουστική κιθάρα. Επίσης δισκάρα.
Εδώ ξεχωρίζουν άνετα τα Catholic Blood, Saturn’s Eye και In My World.

Οι παραπάνω κύριοι έχουν κι άλλους δίσκους, αλλά θεώρησα πως οι από πάνω είναι οι 2 καλύτεροι.

To άκουσα 4-5 φορές. Ότι πρέπει για χαλαρωτικό background music, πολύ ωραίες συνθέσεις, ελάχιστα φωνητικά.
Θενξ για το λινκ somnambulist :slight_smile:

The Tallest Man On Earth-Shallow Graves [2008]

Στην ουσία είναι ο Σουηδός Kristian Matsson και αγαπάει Bob.

Αν σας μαγέψει το παρακάτω, ακούστε και τον δίσκο. :slight_smile:

το παρακάτω

WOOT. Δεν ειχα δει αυτο το θρεντ.

ΜΕΓΙΣΤΕ. :bow2:
Η McKennit ειναι θεα. Φωναρα.

Ωραιο το παρακατω Μανο.
Μηπως θα μπορουσαν να μπουν και οι Skyclad εδω? :-s:p