Format

Μετά από πολλά χρόνια με το λάπτοπ μου, και έπειτα από εκτενείς συζητήσεις μαζί του, αποφασίσαμε να του κάνουμε φορμάτ.

Καταρχάς λέμε να αγοράσουμε εξωτερικό σκληρό ή να αποθηκεύσουμε σε DVD (αν μάθουμε τελικά ποτέ πως μπορείς να γράψεις DVD) όλα τα αρχεία του που μας ενδιαφέρουν.

Παρόλα αυτά το λαπτοπ μου εξέφρασε μια απορία: Έπειτα από τόσο καιρό internet χωρίς καθόλου antivirus σίγουρα θα έχει κάποιους ιους. Υπαρχει περίπτωση οι ιοί αυτοί να μεταφερθούν στον εξωτερικό σκληρό/DVD και να ξανα-προσβάλλουν το ανανεωμένο pc μου όταν ξαναπεράσω τα αρχεία?

Πάντα υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Οπότε, αφού κάνεις format και στήσεις πάλι το σύστημά σου, πριν περάσεις οποιοδήποτε παλιό αρχείο σου, συνδέσου στο net και εγκατέστησε κάποιο antivirus (το AVG είναι τσάμπα και καλό -αν και δεν είναι το μόνο), κάνε του όλα τα updates, και κάνε στο DVD/εξωτερικό σκληρό με τα αρχεία σου ένα εξονυχιστικό έλεγχο.

Πάντως θα σου πρότεινα εξωτερικό σκληρό, που είναι πολύ πιο πρακτικός και με περισσότερη αντοχή στο χρόνο.:wink:

+1 Για την ακρίβεια αυτό που έκανα εγώ ηταν να πάρω ένα εσωτερικό 500 σκληρό και με ένα κουτί θήκη να τον μετατρέψω ουσιαστικά σε εξωτερικό σκληρό. Οπότε έκανα το back up μου αφαίρεσα τον σκληρό τον έβαλα στο κουτί του με τις μπουρμπουλήθρες του και έχω το back up μου σε ένα σημείο αντι 10άδων ή 100άδων:) :slight_smile: :slight_smile: dvd. Στην θήκη μπορείς να έχεις έναν δεύτερο, καλύτερο και συνεπώς ακριβότερο σκληρό για καθημερινή χρήση ως εξωτερικό.

παιδια μπορει καποιος να μου πει πως να κανω ενα φορματ στον εξωτερικο σκληρο μου,δεν εχω windows εκει μονο αρχεια μουσικης και βιντεο