Fragile Vastness

Εχουν βγάλει 2 αλμπουμς, τα …Excerpts (2002) και A Tribute To Life (2005). Ετοιμάζουν τρίτο και τελευτάιο τώρα. Τιμήθηκαν σαν καλύτερη ελληνική μπάντα το 2005. Θεωρείτε ότι είναι υπερτιμημένοι? Σας αρέσουν? Πείτε ελευθερα την γνώμη σας. Περιμένω :slight_smile:

Μια χαρά group είναι…ο τραγουδιστής που είχαν στο πρώτο άλμπουμ ήταν λίγο μέτριος αλλά στο tribute to life ευτυχώς τον αντικατέστησαν…Το συγκεκριμένο είναι πάρα πολύ καλό άλμπουμ για τα δικά μου δεδομένα και καλό θεωρώ στον χώρο του prog…Δεν ήξερα ότι ετοιμάζουν κάτι…έχουν χαθεί και απο ζωντανές εμφανίσεις!

Ετοιμάζουν αλλά δεν μπορώ να πω περισσοτερα προς το παρόν. Σίγουρα όμως είναι και το τελευταίο τους…

Εγώ μόνο το πρώτο έχω ακούσει. Καλό ήτανε.

Τοτε να ακουσεις το δευτερο που ειναι και καλυτερο!

To A Tribute To Life ειναι πολυ ωραιος δισκος,τους ειχα δει και live και ηταν πολυ καλοι.Κριμα που το καινουριο αλμπουμ θα ειναι και το τελυταιο.

Ναι αυτο έμαθα. Υπάρχουν διάφορα projects απο μέλη όμως για ν’ ακούσεις νέες δουλειές τους…

Πολύ αξιόλογο γκρουπ, ειδικά για τα ελληνικά δεδομένα. Κρίμα που θα βγάλουν τον τελευταίο τους δίσκο όπως λέτε. Εγώ είχα μείνει ότι μετά τη διάλυση της δισκογραφικής βρίσκονταν σε πάγο.

Το πρόβλημα του τραγουδιστή πάντα ήταν ένα ζήτημα. Ακόμα και στο tribute. Κάποιος καλύτερος θα ανέβαζε πολύ το γκρούπ.

μην περιμένεις πολύ καλύτερα πράγματα από Έλληνα σε τέτοιου στυλ φωνητικά.

μπορεί το Tribute To Life να είναι στα 2-3 καλύτερα ελληνικά metal album κατ’εμε, αλλά οκ κομμάτι του όλου συστήματος ήταν και αυτοί.

Έπαιζαν σε όλες τις συναυλίες support (βύσμα) και τα κολλητηλίκια με το Hammer δεν κρύβονται.

Επίσης, τα live τους ήταν συνήθως πολύ βαρετά γιατί από σκηνική παρουσία δεν την πάλευαν όπως δεν την πάλευαν και οι Wastefall.

Στουντιακά πάντως από τις πλέον αξιόλογες μπάντες.

Δεν χρειάζεται να εχεις πάντα βύσμα για να παιξεις support…
Τωρα όσο για το hammer δεν ξέρω…

ναι, αλλά μια εποχή έπαιζαν σε όλες τις μπάντες που θα μπορούσαν να παίξουν support.

Περιεργο τοτε που support παιζουν τα ιδια 10-15 γκρουπ καθε φορα.Για Αθηνα δεν μπορω να μιλησω με βεβαιοτητα,αλλα για δω ισχυει και με το παραπανω.:wink:

Παιδιά δεν υπάρχει τίποτα, στην Ελλάδα τουλάχιστον, που να μη λειτουργεί με βύσμα. Τόσο που δεν έχει καν νόημα να το αναφέρουμε πια.

Εκτος το ότι είμαστε εκτός topic τωρα, να σας ρωτησω τοτε, αφου παιζουν τα ιδια και τα ιδια γκρουπ, μηπως μπορειτε να μου βρειτε αλλα που να μπορουν? 10 μπάντες είναι ολες κι ολες που ειναι καπως γνωστες εδω…

Εγώ πάντως, τους Fragile Vastness τους είχα δει στους Sieges Even στο Underworld (δεν κάνω λάθος ε?) και μου είχαν φανεί “επιτηδευμένα” progressive. Δηλαδή έκαναν κάποια πράγματα στη μουσική τους που σου έδιναν την αίσθηση πως τα έκαναν μόνο και μόνο για να πάρουν τη ταμπέλα progressive και όχι γιατί ταίριαζαν…

Το παράκαναν θα λεγα…

To A Tribute to Life πολύ αξιόλογο album. Πολύ προσεγμένη κυκλοφορία, ενδιαφέρον θέμα και ωραία τραγούδια. Το συγκρότημα είναι άξιο συγχαρητηρίων γι’ αυτό. Το Experts δεν το έχω ακούσει. Κρίμα που θα διαλυθούν (αν κατάλαβα καλά).

Κατά τη γνώμη μου, καλά έκαναν σε περίπτωση που προσπάθησαν να γίνουν κολλητοί με το Hammer και να χρησιμοποιήσουν βύσμα ώστε να παίξουν ως support σε συναυλίες. Τη δουλειά τους να πρωωθήσουν θέλουν σε έναν μικρό χώρο όπως ο ελληνικός και αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο, καθώς ούτε λόγω του μουσικού είδους (metal και δη progressive), ούτε λόγω της νοοτροπίας του Έλληνα ακροατή (σνομπισμός απέναντι σε ελληνικά συγκροτήματα).

Live δεν έτυχε να τους δω ποτέ ωστόσο, αλλά από γνωστούς μου είπαν πως ήταν αρκετά κουραστικοί και ανούσιοι. Ό,τι καταλαβαίνετε, κατάλαβα…

Μολις εμαθα οτι επόμενο αλμπουμ δεν θα υπάρξει τελικά. Η επόμενη δουλειά που θα γίνει από μέλος τους είναι το Vangelis Yalamas’ Jazzment Day.