Franz Ferdinand in Greece!

Μόλις τώρα (17:46) στον redfm 96.3 άνθρωπος της Didi music ανακοίνωσε πως στις 26 Ιουλίου στο θέατρο του Λυκαβυτού εμφανίζονται οι Franz Ferdinand.

(Aυτό το πρόλαβα και το έγραψα πρώτος, χα :twisted: )

Ψιλοαναμενόμενο, απ’ ότι θυμάμαι ήταν από τα πρώτα ονόματα που έπαιζαν εδώ και καιρό για το καλοκαίρι. Αλλά για Rockwave δεν προορίζονταν; Γιατί δεν τους κοτσάρουν στη μέρα του Moby μπας και σωθεί κάπως η κατάσταση.

giati tin doxa poli emisisan…to xrima…OUDIS!!! :wink:

Ναι, προορίζονταν για το φεστιβάλ αλλά κάτι οικονομικά δεν άφησαν να γίνει η συμφωνία, γι’ αυτό και θα έρθουν μόνοι τους…

Kathe paparia pou mas taizoun ta diaplekomena mousika periodika Agglias kai Elladas kai oi gay orntinatses twn diskografikwn etairiwn…
Kathe trendy malakia twn dithen pou prospathoun xronia twra na mas pshsoun oti o exthros ths mousikhs einai aksiologos kallitexnhs.
Poioi, oi FF sto Lykavitto… Kai thaxoun kai 5K kosmo, enw oute dyo notes de niwthoun na paixoun…
Whatever happened to rock n’ roll?

Οι FF δεν είναι καθόλου άσχημοι πιστεύω. Μπορεί το ότι κάποιοι θέλουν να τους πλασάρουν ως τη νέα super rock μπάντα (όπως έγινε πριν 1-2 χρόνια και με τους Darkness) να είναι κάπως άκυρο, αλλά νομίζω ότι το ντεμπούτο τους ήταν πολύ αξιόλογο και είχε μάλιστα αντίστοιχη απήχηση και στο ελληνικό κοινό (sold out η συναυλία τους λίγους μόλις μήνες μετά την κυκλοφορία του δίσκου). Ευχαρίστως θα τους έβλεπα.

span gia alli mia fora egrapses.oreos

Και εγώ πιστεύω πως το ντεμπούτο τους είναι εξαιρετικό και δεν βλέπω τον λόγο να τους δούμε με άσχημο μάτι.

Επίσης δεν νομίζω να ‘κόλλαγαν’ με τον Moby , πιο πολύ θα ταίριαζαν Depeche Mode και Mike Oldfield πιστεύω με Moby! 8)

Οι depeche όντως θα κόλλαγαν, ο Oldfield δε νομίζω να πήγαινε και πολύ. Εξαρτάται βέβαια και από ποιά περιόδο του θα έλεγε τραγούδια. Εμένα ο δίσκος των FF με άφησε σχετικά αδιάφορο. Δεν είναι άσχημος αλλά ούτε και κάτι τρομερό. Οι Darkness μου αρέσουν πιο πολύ! Πάντως από περιέργεια κυρίως και μιας και η μουσική τους κάνει κέφι, δεν αποκλείεται να πάω!

Όταν αναφερόμουνα στον Oldfield θυμόμουνα κάτι συναυλίες σαν το Tubular Bells, μια οπτικοακουστική πανδεσία στο Βερολίνο που θα ταίριαζε αρκετά με Depeche Mode & Moby! 8)