Fu Manchu

Μία απ’τις μεγάλες πρώτες μου αγάπες, πριν μάθω τους Kyuss, πριν καν ακούσω το Master of Puppets (ναι, κι όμως!) ας πούμε, για να καταλάβετε για τι προϊστορικές περιόδους μιλάμε.

Παίζοντας λεπόν μια μέρα μ’έναν φίλο Tony Hawk 2 στο Playstation χώνεται ένα κομμάτι θορυβώδες που κόλλαγε τέλεια με την φάση που ήμουν στο παιχνίδι … Αυτό ήταν, πώρωση! Το κομμάτι ήταν φυσικά το Evil Eye των Fu Manchu.

Το The Action is Go λοιπόν γίνεται ο τρίτος απ’τους πρώτους τρεις δίσκους rock μουσικής που αγόρασα ποτέ! (οι άλλοι δύο ήταν το Meteora των Linkin Park και το Physical Graffiti των Zeps)

Οι τύποι έρχονται απ’την Καλιφόρνια, παίζουν punkίζον stoner και μέχρι πριν τρία-τέσσερα χρόνια είχαν στα drums τον κύριο Brant Bjork, πρώην drummer των Κyuss.
Περιγράφοντας τον ήχο τους, αυτά τα πράγματα μου’ρχονται στο μυαλό: βαρύς, ογκώδης, μερικές φορές ταξιδιάρικος, αλλά κυρίως για κοπάνημα, στίχοι για skateboarding, αυτοκίνητα, γκόμενες, ό,τι να’ναι … η λέξη rock βασικά επαρκεί για να περιγράψει τη μουσική τους.

Η φωνή του τύπου (Scott Hill, παίζει και ρυθμική) είναι απ’τις πιο love it / hate it που έχω ακούσει ποτέ! Εγώ καραγουστάρω πάντως.

5 προτεινόμενα albums:

Return To Earth 91 - 93 (συλλογή κομματιών απ’την περίοδο του τίτλου)

The Action is Go ( 1998 ) (Anodizer και τα μυαλά στα κάγκελα, η live εκτέλεσή του με το drum solo του Bjork ΣΠΕΡΝΕΙ)

King of the Road (2000)

California Crossing (2001) (πάρα πολλοί το βγάλανε μέτριο, εμένα μ’αρέσει τέρμα. όλα τα κομμάτια ένα κι ένα)

We Must Obey (2007) (το τελευταίο που άκουσα απ’αυτούς, το περσινό τους δεν το βρήκα ακόμα … ίσως το κατεβάσω)

Φυσικά προτείνονται και τα Start The Machine του 2004 και το διπλό live Go For It (2003) όπου παίζουν τα καλύτερα κομμάτια τους live αλλά αν θέλετε να ακούσετε κάτι έτσι για δείγμα, διαλέχτε ένα απ’τα παραπάνω.

Έχουν μπόλικα singles / EPs αλλά αυτά είναι για κάτι καμμένους σαν και μένα.

Αυτά. :rockon: :band:

Ολε για λεβι,μπανταρα,μεγαλη αγαπη,τους ειχα μαθει απο μια επικη διασκευη στο dont fear the reaper απο BoC,και ναι,γ@μ@νε.,…το The Action is Go κοβει κωλους ρε!!ΕΤΣΙ!!

θα χωσω μεγαλο ποστ αποθεωσης αργοτερα!!!\m/

πολυ καλοι. βασικα ψεματα ΦΟΒΕΡΟΙ ειναι οι τυπαδες. το king of the road εχω ακουσει μονο και ενθουσιαστηκα. Νομιζω πως αποκλεινουν απο αυτο π προσπαθουν αλλες στοουνερ μπαντες, δλδ να μοιασουν στους kyuss

Δεν εχω ακουσει ποτέ (και ειναι και της γενιάς μου)…με τιμαει?:lol:

Δεν σε τιμάει καθόλου!!!

Για αρχή άκου αυτό


Αν δεν κάνεις τούμπες, εγώ πάω να μονάσω πάραυτα. Μιλάμε πολύ άνετα ένα από τα 10, άντε 20 καλύτερα ριφφ στην ιστορίας της μουσικής από καταβολής ανθρώπου.

Groupara!! Αγαπημένος δισκος … EP δηλαδή , το Eatin’ Dust! Με διαφορά ε!

μπαντα για μπυρες και κωλοκαταστασεις, γουσταρω απειρα τα παντα τους (εκτος απο το περσινο που ειναι λιγο παταταγονια)
california crossing, the action is go τα καλυτερα τους, αλλα ολα τα αγαπαω σχεδον το ιδιο

παρτυ ταιμ λεμε

sk8 stoner καταστασεις, ξεφευγουν αρκετα απο το kyuss πρωτυπο και το κανουν μ’ επιτυχια, γι’ αυτο και ξεχωριζουν. Οπως τα λεει ο haliseco βασικα αλλα και οπως διδασκουν τα βιντεο κλιπ τους :stuck_out_tongue:

Γκρουπάρα, μπράβο και στον λεβι που άνοιξε το θρεντ και το γέμισε και φωτογραφίες! :stuck_out_tongue:

Ας όψονται οι ηλίθιοι που τους πέταγαν τις γόπες τους στο Ρόδον το 2002 με αποτέλεσμα η μπάντα να φύγει από τη σκηνή στη μέση της συναυλίας! #-o
Λογικά οι άνθρωποι θα ακούν Ελλάδα και θα παίρνουν δρόμο… [-X

Τουλάχιστον έχουμε να θυμόμαστε το απίστευτο live του '99 στη Σφεντόνα! 8)

Αν δεν δήλωναν και πως σιχαίνονται Grateful Dead και άλλες τέτοιες χίπικες αηδίες#-o
θα ήταν ακόμα καλύτεροι.

Καρατίστες δεν είναι αυτοί ;

the action is go και king of the road απο τα αγαπημενα μου!!!υποκλινομαι στον χεβι ροκ οδοστρωτηρα ονοματι Fu Manchu!

Τρομερο συγκροτημα με τρελες ριφαρες,μονο που το τελευταιο λιγο με χαλασε( Signs of Infinite Power)…Αγαπημενα τα In Search Of… - The Action Is Go - King of the Road…

υπεργαματο συγκροτημα…εχω ακουσει σχεδον τα παντα, το τελευταιο οχι ακομα και μου βγαζουν ενα πολυ πωρωτικο και εθιστικο συναισθημα…αλητεια σκετη…
τη φωνη δεν την βρισκω love it or hate it ειναι παρα πολυ καλη νομιζω για το στυλ τους…

Πόσο δισκάρα είναι το The Action Is Go!!! Μιλάμε το χω λιώσει τις τελευταίες μέρες!!! Κάτι τέτοιες μπάντες υπάρχουν και σου ανεβάζουν τη διάθεση. Pure gavla!!!

King Of The Road/California Crossing (με προσωπικό αγαπημένο το δεύτερο) τα γαμάνε όλα, απλά.

Μέχρι και το We Must Obey που έχω ακούσει, είναι ισοπεδωτικοί.

απιστευτη μπανταρα… ειδικα οταν ηταν ο μπιορκ γαμουσε κωλους!:slight_smile:

squash that fly ftw.για τρελα παρτυ απο τα αγαπημενα μ…