Funeral Doom

Καταλαβα, μονο εγω ειμαι ο σαπιος εδω μεσα (edit: ειδα οτι υπαρχουν κι αλλοι οποτε παλι καλα) . Καποιους δισκους που θα προτεινα και δεν εχουν αναφερθει ειναι κατ αρχην το πρωτο των Ρωσσων Ea - μη σκαλωνετε στο οτι ειναι Ρωσσοι, ειναι πραγματικα καλοι. Και τα δυο επομενα ειναι αρκετα καλα, αλλα το πρωτο σα να με κεντρισε περισσοτερο. Tα δυο πρωτα αλμπουμ των Καναδων Longing For Dawn επισης αποτελουν ενδιαφερουσα περιπτωση (εχουν και τριτο αλλα δεν το χω πολυακουσει), funeralodoom με ολα τα κλασσικα χαρακτηριστικα, διχως ομως οι μελωδιες να ειναι οσο πενθιμες συναντουνται. Πως να το πω δλδ, ειναι λιγο ‘‘χαρουμενες’’ για τα δεδομενα του ιδιωματος. Κι επισης εχουμε τους Asunder (αν και δεν τους λες κι ακριβως funeral doom) στους οποιους παιζει ο Γιαννς ο Gossard κι οτι εχουν βγαλει θεριζει. Προς A Clarion Call τεινω περισσοτερο, αν κι αυτα εχω καιρο να τα ακουσω γμτ οποτε μια μικρη επιφυλαξη τη κρατω.

Επισης πρεπει να δηλωσω οτι νοιωθω τρισευτυχισμενος που ειδα Evoken φετος, οι οποιοι παιξαν μεχρι κι απ το demo. Η αιθουσα σα να σκοτεινιασε ενα κλικ παραπανω κεινη τη στιγμη. ;p

Ο Αngmar πρεπει να καταλαβει οτι οι Ρωσσοι παιζουν μπαλα μονοι τους. Για παμε:

[B]Abstract Spirit[/B] - Liquid Dimensions Change (2008 )

Πολυυυ αργο, σαπισμενο funeral doom.
Link.

[B]Comatose Vigil[/B] - Not A Gleam of Hope (2005)

[U]Ατμοσφαιρικο.[/U]
Το κομματι ειναι 17 λεπτα, αλλα δεν το βρηκα πουθενα ολοκληρο να το πεταξω.

Kαι οι θεοι

[B]The Morningside[/B] - Moving Crosscurrent of Time (2009)

Eχω μιλησει παντου γι αυτους. Οποιος ψηνεται παταει το [U]λινκ[/U].

[I]Sleep
so maybe you won’t hear
the call of carnivals…
Close your window
turn off the light…
Sleep
like a young boy out of fear
running like the leaves
down the sidewalk autumn night…[/I]

:lock:

Εβαλα λιγο αυτο το Morningside, ωραιο ακουγεται, αλλα τι σχεση εχει με funeral doom;

εμ… χαζη ερωτηση…ΤΙ ειναι το funeral doom ?? τι διαφορα εχει πχ με Candlemass, Ηλεχτρικ Wizard, Saint Vitus κλπ ?

Καμιά εικοσαριά Drumbeats/min λιγότερα

Αυτό:

δηλαδη απλα πιο βαρυ/αργο doom ? σαν ορισμο το ρωταω, για να ξερω…

ε βασικά ναι. Το dοom όπως το ξέρεις, παιγμένο σε slow-mοtion.
πολύ αργά τέμπο, αραιογραμμένα riffs, βαριά φωνητικά. Η διαφορά με το drone είναι ότι το fd έχει σαφείς δομές και metal φόρμες, η μουσική είναι 100% metal απλά στην πιο αργή μορφή του.

Χμ, αναλογα. Υπαρχουν μπαντες με καποια dronιζουσα στοιχεια αλλα καταφερνουν και πιανουν το feeling στo 100%. Δυνατο παραδειγμα ειναι οι Φιλανδοι Tyranny, παρακλαδι των Wormphlegm (ο Faust θα εγκρινει φανταζομαι) με μια ατμοσφαιρα που ακροβατει καπου μεταξυ αποχετευσης κι ηλιακτιδας. Απιστευτο συναισθημα, το γουσταρω μεχρι εκει που δεν παει. http://youtu.be/I5Mt6fKq6Hw

Αλλα το funeral doom ειναι αυτο το πραγμα. ή θα σε πιασει το feeling, ή θα πεις παρτο απο δω Παναγια μου. Μεση περιπτωση λιγο δυσκολη ακομα και γι αυτους που ακουνε περιστασιακα.

Edit: Τους Anhedonist παντως δε μπορω να τους χαρακτηρισω funeral doom. Γαματη μπαντα, αλλα πιο πολυ μου φαινεται να εχουν σχεση με doom/death παρα με το funeral doom σαν ιδιωμα.

Ισχύει αλλά θέλω να τους ποστάρω παντού :!:

Ωραίο κομμάτι όνττως αυτό που ποσταρίστηκε αλά κ εμένα μου θύμισε Anathema/My Dying Bride των πρώτων δίσκων/ep

χωρις να την εχω ψαξει ιδιαιτερα στο ειδος,πολυ[B] χαρουμενες[/B] στιγμες μου χει χαρισει το metamorphogenesis των esoteric…πανελληνιες και τετοια ομορφα!8)

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=uSO1VAF8NaA&feature=related[/SPOILER]

Πολύ ωραίοι οι Tyranny,δεν τους ήξερα αλλά το κομμάτι που πόσταρες και κάποια άλλα που τσέκαρα είναι πολύ δυνατά.Και επίσης συμφωνώ με τη δεύτερη παράγραφο.Αν σε πίασει μπορεί να γίνει πολύ κολλητικό και καθόλου μα καθόλου κουραστικό όσο παράδοξο και αν μπορεί να φαίνεται κάτι τέτοιο.

Εμενα οι αγαπημενοι μου ειναι οι abyssmal sorrow. Μετα οι ahab.

Για πάμε λίγο :!:

[I]SOL “Devoured By Oblivion”[/I]

[B][U]Ahab - The Giant[/U][/B]

Νταξ… Δεν υπάρχουν λόγια…

Πάμε ρε κτήνος, γάμησε μας πάλι!!!

Υπέροχο τραγούδι, δείγμα της εξέλιξης που ακολουθεί η μπάντα η οποία έχει ξεφύγει κατά τη γνώμη μου από τα στενά όρια του αρχετυπικού funeral doom.
Mοναδικό μου παράπονο είναι ότι δε μου βγάζει αυτό το θαλασσινό feeling που έχει κάθε τραγούδι τους.

Υ.Γ. Ο υπόλοιπος δίσκος θα κινείται στο ίδιο στιλ;

Δεν το έχω ακούσει. Στις 25/5 κυκλοφορεί από τη Napalm Records (όπως και τα προηγούμενα τους).

Νομίζω ότι τις θαλασσινες κολούμπρες που είχαμε νιώσει με το ανυπέρβλητο “The Call Of The Wretched Sea”, δεν θα τις ξανανιώσουμε ποτέ, αλλά και πάλι οι τύποι παραείναι θεοί για να βγάλουν κάτι που να πλησιάζει το μέτριο. Ένα-δυο ριβιούζ που διάβασα για το δίσκο, μιλάνε για τελειότητα και ακόμα ότι έχει στιγμές που ξεπερνάνε τους εαυτούς τους.
Για να δούμε.

Skepticism κρασια και σκοταδια.

Απο τοτε που ακουσα πρωτη φορα επαθα την πλακα μου, δευτερους στην προτιμηση μου βαζω τους evoken.

Οσο για τους Ahab που ομολογουμενως ειναι πολυ αξιολογοι, μονο σε μενα φαινεται υπερβολικα γρηγορο και χαρουμενο “το call of the wretched sea” για funeral?

Και μιας και υποστηριζω skepticism…

απο τη δισκαρα το stormcrowfleet

Το νέο Ahab “κυκλοφορεί”…:wink: